V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

b1 düzensizliği

Yardım sayfalarını inceleyiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Herhangi bir diyaframa bağlı olmayan kolonlar var. Bu kolonların kesit alanları B1 düzensizliği kontrolünde dikkate alınmamıştır.
Modele eklemediğiniz çelik çatı vb şekilde bu elemanların b1 düzensizliğine katkısı olacağını düşünüyorsanız. kolon kesit alanları yardım sayfasında anlatılan yöntem ile ilave edilebilir.
1720437947741.png

Ekran görüntüsü 2024-07-08 151601.png
yasin bey her hangi bir işaret koymadan kolon alanlarımı yazdığım zaman normalde o değeri baz alması gerekmiyor mu ben x ve y doğrultusnda 27.83 olarak kolon alanlarımı giriyorum fakat analiz sonrasında kolon alanlarım tekrardan değişiyor 83.49 a çıkıyor

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-07-08 151722.png
    Ekran görüntüsü 2024-07-08 151722.png
    47.1 KB · Görüntüleme: 13
merhaba kolay gelsin b1 düzensizliği için yardımcı olabilir misiniz.
ilave modelleme önerilerim;
--1. bodrum kat rijitlik tikini kaldırınız,
--zemin kat ve 1. bodrum katta a3 düzensizlik tikini işaretleyiniz,
1720441198959.png
--1. bodrum katta a2 düzensizlik tikini işaretleyiniz,
1720441138745.png
--fiber donatı işaretleyerek çözüm yapınız,
--zemin katta döşeme hareketli yükleri artırabilirsiniz,
--zemin katta kirişlerin üzerine hareketli yük giriniz,
--zemin kat dış kirişlerde 2,5 m yüksekliğinde 13 cm lik duvar girilmiş yeterli olup olmadığını kontrol ediniz, varsa tuğla duvar bu yükseklikte depremde yıkılır,
--merdivenleri mesnetleyiniz, merdivenlerin temel bağlantısı oluşturunuz,
--3. kat tavanı kolonlarının üzerinde uzay çatı varsa bu katta boşta kolonları kirişlerle birbirine bağlamak uygun olur.

*) ünver bey 1. bodrum kat için hem a2 hemde a3 tiklerinimi işaretliyeyim
*) zemin kattaki hareketli yük talepleri bu şekilde ben hatta 500 kg fazla vererek modelledim.
*) zemin kat dış kirişlerinin üzerindeki duvar yükleri 120 cm parepet olacağı için duvar yükü etkittim

ilave modelleme önerilerim;
--1. bodrum kat rijitlik tikini kaldırınız,
--zemin kat ve 1. bodrum katta a3 düzensizlik tikini işaretleyiniz,
Ekli dosyayı görüntüle 43871
--1. bodrum katta a2 düzensizlik tikini işaretleyiniz,
Ekli dosyayı görüntüle 43870
--fiber donatı işaretleyerek çözüm yapınız,
--zemin katta döşeme hareketli yükleri artırabilirsiniz,
--zemin katta kirişlerin üzerine hareketli yük giriniz,
--zemin kat dış kirişlerde 2,5 m yüksekliğinde 13 cm lik duvar girilmiş yeterli olup olmadığını kontrol ediniz, varsa tuğla duvar bu yükseklikte depremde yıkılır,
--merdivenleri mesnetleyiniz, merdivenlerin temel bağlantısı oluşturunuz,
--3. kat tavanı kolonlarının üzerinde uzay çatı varsa bu katta boşta kolonları kirişlerle birbirine bağlamak uygun olur.
*) ünver bey 1. bodrum kat için hem a2 hemde a3 tiklerinimi işaretliyeyim
*) zemin kattaki hareketli yük talepleri bu şekilde ben hatta 500 kg fazla vererek modelledim.
*) zemin kat dış kirişlerinin üzerindeki duvar yükleri 120 cm parepet olacağı için duvar yükü etkittim

yasin bey her hangi bir işaret koymadan kolon alanlarımı yazdığım zaman normalde o değeri baz alması gerekmiyor mu ben x ve y doğrultusnda 27.83 olarak kolon alanlarımı giriyorum fakat analiz sonrasında kolon alanlarım tekrardan değişiyor 83.49 a çıkıyor
Bu durum notlarımıza alınmıştır. Mevcut kesme alanlarına + / - olarak girebilirsiniz.

yasin bey +/- işaretlerinde almam kolon kesit alanlarını bozacağını düşünüyorum çünkü bu seferde mevcuttan çıkaracak veya ekleyecek ama denemden göremeyiz teşekkür ederim

Geri