V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

B2 DUZENSILIGI

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan kasky
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kasky

Üye
MERHABALAR
uzun suredır ugrasyorum ama beceremdm projede takıldıgım noktalar var yardımlarınızı beklıyorum
1) b2 duzensızlığı olusuyor bu duzensılığı ortadan nasıl kaldırabılırm
2)en basta mod sayısı yetersız uyarısı aldm ve buna karsılık sayıyı 45 olarak gırdm bu konuda artı veya eksı olur mu
3)A1 duzensılığını kaldırabılırmıyız veya mınımum sevıyeye nasıl ceke bilirz.
4)temelde radye dusunuyorum ama zemin emnıyetı olumsuz cıkıyor(zemin emniyetı 20 ) yaklasık aynı boyutlar da kırıslı radye yaptıgmda ve zemin emniyetını 20 den 12 ye kadar dusurdugumdeolumsuz sonucla karsılasmıyorum bu kadar degısım neden kaynaklanıyor olablır?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,
kasky":2l9wa3y1' Alıntı:
1) b2 duzensızlığı olusuyor bu duzensılığı ortadan nasıl kaldırabılırim
3)A1 duzensılığını kaldırabılırmıyız veya mınımum sevıyeye nasıl ceke bilirz.
A1 ve B2 Düzensizliği hesap yönteminin seçimi ilgili düzensziliktir. Dinamik analiz yöntemlerinden bir analiz yapıldığında bu düzensizliğin giderilmesi gerekmez. TDY 2.3.2.1
2)en basta mod sayısı yetersız uyarısı aldm ve buna karsılık sayıyı 45 olarak gırdm bu konuda artı veya eksı olur mu
Mods ayısının fazla girilmesi önemli değildir. Dinamik analizde mod sayısı yerliliği kütle katılım oranı ile belirilenmiştir. Her bir mod için hesaplanan etkin kütlelerin toplamı bina toplam kütlesinin %90 ından az olamaz. TDY 2.8.3.1
4)temelde radye dusunuyorum ama zemin emnıyetı olumsuz cıkıyor(zemin emniyetı 20 ) yaklasık aynı boyutlar da kırıslı radye yaptıgmda ve zemin emniyetını 20 den 12 ye kadar dusurdugumdeolumsuz sonucla karsılasmıyorum bu kadar degısım neden kaynaklanıyor olablır?
Programda Kirişli radye temelde gerilme kontrolü sadece yüklere göre yapılır. Projede Kirişsiz radye temelde Analiz Ayarlarında "Kirişsiz radyelerin zemin emniyet kontrolünde deprem yüklerini kullan" satırı işaretlenerek yapılmışsa ki -gönderdiğiniz projede ilgili satır işaretligörünüyor- zemin gerilmeleri daha büyük değerler çıkar.
Projenizde zemin emniyet gerilme değeri 10t/m2 zemin yatak katsayısı 6000 t/m3 girilmiş. bu değerler uyumsuz görünüyor. Bu değerler Zemin etüd raporuna göre girilmeli. Eğer zemin grubu A,B, C gruplarından biri ise, Kirişsiz radye temel dizaynında gerilme kontrolünde deprem yüklemeleri kullanılmışsa "Deprem yüklemeleri kullanıldığında zemin emniyet gerilmesini arttır " seçeneği işaretlenebilir.

kasky":1dt47dew' Alıntı:
https://hotfile.com/dl/150822553/18572aa/krsl.cde.html
TEMELI BU SEKILDE TSARLAMAK DOGRUMUDUR YOKSA BUTUN KIRISLER TASIYICI ELEMANLARIN ALTINDAN GECMELI MI
Projede oluşturulan temel sistemi kesinlikle hatalı. (Bu şekilde temel tasarımında radye döşemeye oturan kolonların etkisi radyede dikkate alınmaz. Kirişli radye temel dizaynında tüm kolon ve perdeler sürekli temel kirişleri ile birbirine bağlanmalı. Arada oluşan gözlere radye döşeme yerleştirilmeli. Kirşsiz radye temelde ise radye döşeme sınırları döşeme kenarı ile oluşturulmalı

Geri