V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

basit kiriş çözümü

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan mkablama
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mkablama

Yeni Üye
değiştir ayarlarından üstü serbest kolonu seçtiğimizde kolonların üst uçlarındaki düğüm noktalarını mafsal mı kabul ediyor... ben basit bir sistem tasarladım iki kolon ve bir kiriş kolonların üstlerini serbest yaptım .ayrıca üstteki düğüm noktalarına mesnet tanımladım bir tarafı kayıcı diğer tarafı sabit olmak üzere.analiz yaptıktan sonra kirişin moment diyagramına baktığımda halen ankastre olarak çözüyor.yani normalde mesnet ortasında ql2/8 olması gerekırken herhalde ql2/24 açıklık için ql2/12 mesnet değerleri için alıyor..yani sap 2000 deki gibi translation ve rotation ları değiştirdiğimizde mesnet durumları buna bağlı olarakta moment diyagramlarını değiştiremiyormuyuz..yoksa sadece bunlar ötelenme ve sehim değerleri için mi işe yarıyor idecad te ...
iyi çalışmalar ....

-Üstü Serbest Kolon- komutu, 5 versiyonunda döşeme ve kiriş bağlanmayan kolonların düğüm noktlarının deplasmanlarını, kat deplasmanlarından bağımsız hale getirmek amacıyla kullanılmaktadır. 6 versiyonunda bu otomatik yapılmaktadır. Kolona bağlanan kirişi mafsallı yapmak için, Kiriş özelliklerinde -Kısmi Rijitlik- Sekmesinde I ve J uçları için yay değeri tanımlanabilir.

teşekkürler levent bey ... benim asıl yapmak istediğiğm idecad te kendimiz kesit tasarlayabiliyormuyuz ;ki ben biraz uğraştım kirişlerde statik betonarme segmesinde tanımlı kesit parametrelerini değiştirdim ... bana lazım olan bi tablalı kiriş ama üretim olarak tablalı üretilecek bir kiriş ... konsol kısmında donatı ihtiyacı varmı yok mu kestıremıyorum prefabrık olacak o yüzden mafsallı sisteme nasıl cevırebılırım dıye sormuştum. bu kesit özelliklerini girdiğimde değer sap 2000 le kıyaslayınca çok kuçuk çıkıyor ... sap 2000 de modeli oluşturdum donatı alanlarınıda hesapladım .kafama takılan husus şu : spor salanu projesınde prefabrik olarak üretilecek olan bir kiriş hesabı kirişin kesiti resimdeki gibi mesnetleri ana kiriş olacak bu üretilecek olan prefabrik kirişler ona kaynakla mesnetlenecek yani ters l şeklinde olan iki ucuda basit mesnetli 85 cm öntarafa çıkan kısmı için onunda arkası 50*20olan kirişe mesnetli ide de onu nasıl modelleyebiliriz döşeme olarak ...
şimdiden teşekkür ederim ..

Geri