V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Betonarme Çatıda Zımbalama Kontrol Hatası

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan snaer
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

snaer

Üye
Merhabalar. Ekteki projemde betonarme çatımda zımbalama kontrolü yapılmıyor kolon başlığı sekmesindeki zımbalama kısmında ise hata yazıyor. önceki benzer konumdaki tavsiyelere bakarak revize ettim ancak sonuş alamadım. Birde bir kolonda pursantajı boyutunu büyültmeme rağmen aşamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Döşemeler, farklı bir kattaki kiriş ve kolonlara mesnetlenemezler, 6 aksındaki kolonları bundan dolayı üst kata devam etmesi uygun olur.
1686138199400.png

Deformasyonlar incelendiğinde bu durum görülebiliyor.
1686138115148.png

Döşeme eğimlerini tanımlarken pozitif olarak değer veriniz. Zımbalama kotrolü için bu şekilde tanımlamanız gerekmektedir. Bu durum notlarımızdadır.
1686138331847.png

Eğimden dolayı çatı yüzeyleri 1 ve 2. diyaframlar olarak modellenmesi uygun olur.
1686138479021.png

Ekteki projede zımbalama kontrolleri yapılmaktadır.

1686138416481.png

Ekli dosyalar

Birkaç sorum daha olucaktı. Birkaç kolonumda pursantaj değerim fazlaydı onun sebebi bu çizim hataları sebebiyle miydi? Birde rijit diyafram endeksini neye göre belirlemek gerekiyor ? Son olarak kolonların üst kotları değişmiş ufak farklar var tahkik için mi revize edildi ve 6 aksındaki kolonları kısa kolon olarak tanımlamam gerekiyor mu

Son düzenleme:
Birkaç sorum daha olucaktı. Birkaç kolonumda pursantaj değerim fazlaydı onun sebebi bu çizim hataları sebebiyle miydi?
Çatı modelindeki hatadan kaynaklı oluşmuş, Sizin gönderdiğiniz modelde aşağıda görüldüğü gibi çok uzun bir konsol kısım oluşuyor.
Bu durum düzeltilince kolon donatıları normale döndü.
1686138115148-png.35024

rijit diyafram endeksini neye göre belirlemek gerekiyor ?
Normalde rijit diyafram indexi belirlemeniz gerekmemektedir. Projenizde rijit diyafram indexi belirlenmediği durumda bazı kolonlarda zımbalama kontrolü yapılmadığı için böyle bir öneri yapılmıştır.
Çatı eğim yönüne göre iki diyafram olarak belirlenmiştir.
Yardım sayfasını inceleyiniz
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Geri