Betonarme çizimler ve çıktı ölçeği

fatih öpngn

Etkin Üye
MERHABA.
PROGRAM İLE İLGİLİ SORMAK İSTEDİĞİM ÇİZİMLER SEKMESİNDEN ÖRNEĞİN KİRİŞ AÇILIMLARI ÇİZİMLERİNİ ALIRKEN VEYA ALMADAN ÖNCE ÇIKACAK OLAN ÇİZİMİN YAZI BOYUTLARINI AYARLAMA GİBİ BİR ÖZELLİK MEVCUT MUDUR?
VARSA NASIL YAPILDIĞINI ÖĞRENEBİLİR MİYİM?
YOKSA DA BİR ÇÖZÜM YOLU SUNABİLİR MİSİNİZ?
ÇÜNKÜ ÇIKTILARIMDA BÜYÜK PROJELERDE KİRİŞ AÇILIMLARINI AUTOCAD'TEN BÜYÜTMEME RAĞMEN YİNE YAZILAR BAZEN OKUNAMAYABİLİYOR.
BİR DE BÜYÜK PROJELERDE ÇİZİM ALIRKEN ÖRNEĞİN KALIP PLANINDA PAFTA AYARINDAN PAFTA GENİŞLİĞİNİ 90 CM SECMEME RAĞMEN NEDEN 90 A GÖRE YAPMIYOR?
YANİ PAFTA BLOĞU EKLEDİĞİMDE PAFTAYA GÖRE BÜYÜK KALIYOR ÇÖZÜMÜ NEDİR?

LÜTFEN YANITLAR MISINIZ?
TEŞEKKÜRLER...

Merhaba

Kalıp planları 1/50, Kiriş açılımları 1/20 ölçeğinde çizilmesi uygun olur. Kiriş açılımlarını kalıp planlarının yanına kopyaladığınızda kiriş açılımlarını 2.5 kat büyütmelisiniz. Standart yazı büyüklükleri ile sorun yaşamamalısınız. Yine de yazı boyutlarını büyütmek isterseniz

Betonarme aplikasyon ve detay çizimlerini alırken aşağıdaki gibi çizim özellikleri diyaloğu çıkmaktadır. Bu diyalog içinde yazı boyutları ayarlanabilir.

Pafta ile ilgili sorunuz için projenizi ekleyin inceleyelim
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

1633329276728.png

Merhaba

Kalıp planları 1/50, Kiriş açılımları 1/20 ölçeğinde çizilmesi uygun olur. Kiriş açılımlarını kalıp planlarının yanına kopyaladığınızda kiriş açılımlarını 2.5 kat büyütmelisiniz. Standart yazı büyüklükleri ile sorun yaşamamalısınız. Yine de yazı boyutlarını büyütmek isterseniz

Betonarme aplikasyon ve detay çizimlerini alırken aşağıdaki gibi çizim özellikleri diyaloğu çıkmaktadır. Bu diyalog içinde yazı boyutları ayarlanabilir.

Pafta ile ilgili sorunuz için projenizi ekleyin inceleyelim
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyayı görüntüle 20773

Ekli dosyalar

• pafta.cde
    5.6 MB · Görüntüleme: 30
paftaya bakarsanız kiriş açılımları 1/20 ölçekte çok küçük görünüyor proje alanının büyük olmasından dolayı da proje 90 lık paftaya sığmıyor ve onu 110 cm e göre ayarlamışım. yine sığdıramadığım alanlar oldu autocad'ten bunları düzenliyorum. kiriş açılımlarını da autocad'ten büyütüyorum fakat o zamanda çok büyük oluyor yazılar yine küçük kalabiliyor.
bu düzenlemeyi nasıl yapacağım ?
teşekkürler...

Kirişler paftaya yerleştirilirken 1/50 ölçeğinde yerleştirilmiş
Kiriş paftasını çift tıklayarak ölçek ayarlarını değiştirebilirsiniz.

1633349481506.png

Ölçeği 1/20 olarak değiştirirseniz aşağıdaki gibi kiriş paftası 2.5 kat büyültülerek çizilecektir.
Kiriş çizimlerini alırken kağıt boyutunu hatalı girdiğiniz için pafta dışına taşmaktadır.

1633349572951.png

Kiriş açılımlarını kullanmak istediğiniz pafta boyutunda tekrar alırsanız sorun düzelir.

Ayrıca pafta boyutunu max. 90cm gibi düzenlemeniz uygun olabilir. Genelde bu boyutlar kullanılır daha büyük boyutlar için isterseniz çıktı alacağınız ozalitten bilgi alın. Bildiğim kadarı ile her yerde bu boyutların çıktısınız alamıyorsunuz.
Kalıp planlarında aks ve aks ölçülerini biraz taşıyarak bu boyutlara sığdırabilirsiniz.

hocam dediğiniz gibi yapıyorum burada zaten default olarak 1/20 seçili ama pafta bloğunu paftaya eklerken sizin de gösterdiğiniz gibi 1/50 görünüyor sebebi nedir anlamadım .Ekran Alıntısı.PNG

Ölçeği 1/20 olarak değiştirirseniz aşağıdaki gibi kiriş paftası 2.5 kat büyültülerek çizilecektir.
Kiriş çizimlerini alırken kağıt boyutunu hatalı girdiğiniz için pafta dışına taşmaktadır.
bunun sebebi iki çizimi alt alta yerleştirmem aslında ben 1/50 olduğuna dikkat etmedim çünkü kiriş açılımlarındaki ölçek ayarı 1/20 olduğundan paftaya da öyle geçeceğini düşünmüştüm.

daha önce çizdiğim projeleri de kontrol ettim ayrıca kolon-perde detayları ve merdiven çizimleri de aynı şekilde 1/50 olarak paftaya geçiyor.

Evet. İki yerdeki ölçekler aynı olmalı. Eklediğiniz resimdeki Çizim özellikleri ayarlarında 1/20 olarak çizim oluşturduktan sonra paftaya eklerken de yine 1/20 olarak ölçek ile paftaya eklemelisiniz.

benim için çizimin büyük olması değil de yazıların büyük olması daha önemli aslında şu anki durumda. bu konuda yapabileceğim bişey var mı onu da yanıtlarsanız çok güzel olur?

Teşekkürler..

Daha öncede yazdığım gibi ölçeği doğru olarak 1/20 eklediğinizde otomatik olarak çizim 2.5 kat büyüyecektir. Dolayısı ile yazılarda büyür.
Bu şekilde sorun olmaması gerekir.
Ama yine de yazı boyutlarını büyütmek isterseniz aşağıdaki ayarlar ile büyültülebilir.

1633329276728-png.20773

Pafta bloklarını oluştururken bu diyalogda girebilirsiniz. Bu kısımda hatalı olarak girdiyseniz paftaya ekledikten sonra çizime çift tıklayarak çıkan ayarlar diyaloğundan ölçeği değiştirebilirsiniz.

1633356693504.png

Ayrıca şu çalışma yöntemini önerebilirim herhangi bir çizim sayfasında tüm çizimleri kopyala yapıştır yöntemi ile birleştirebilirsiniz.

Pafta oluşturma veya pafta bloğu ekleme gibi yöntemleri kullanmanız şart değil.

Çizimleri almadan önce dikkat etmeniz gereken nokta. Hepsinde pafta boyutu aynı olmalı ve ölçek değerleri doğru olmalı
Kalıp ve aplikasyonlar 1/50 , detaylar ise 1/20 olarak (Standart ayarlarda bu şekildedir) çizim alınmalı.
Örneğin kolon aplikasyon çizimi aldınız bu çizim sayfasında diğer tüm çizimleri birleştirebilirsiniz.
Diğer çizim sayfasına geçin
CTRL+A (Hepsini seç)
CTRL+C (Kopyala)
Kolon aplikasyon çizimine geçip CTRL+V(Yapıştır) komutları ile tüm çizimleri tek bir çizim sayfasında birleştirin.
Kiriş, kolon ve perde detayları 1/20 ölçekli olacağı için "Ölçekle referans" komutu ile ilk değere "1" 2. değere "2.5" tanımlayarak 2.5 kat büyültünüz

1633358147525.png

Bu şekilde çizimleri Export ettiğinizde DWG içerisinde katmanlar ile birlikte export edilir. Bu dwg üzerinde düzenleme yapılacak ise kolaylık sağlayabilir.
Pafta yaparak esport ettiğinizde çizimler blok olduğu için sadece "Standart" katmanı olarak export edilir.

anladım hocam ilgilendiğiniz için çok teşekkürler. bu yöntemi bilmiyordum. ben programı öğrenirken siz değerli hocalarımdan idecad webinarlarından youtube'daki videolardan ve birçok internet üzeri kurslardan yararlanarak öğrendim fakat bu çizim alma ve çıktı alma konularında hep az bilgi veriliyor yani olay sadece statik analizmiş gibi görülüyor. öyle değilse de ben fazla karşılaşmadım bu da benim eksiğimdir. sizden ricam bu konular hakkında bir video yayınlamanız, yeni başlayanlar için çok faydalı olur. öğrenci olarak girdiğim bu yazılımdan bunca zamandır her gün farklı şeyler öğreniyorum. bu yüzden eğitim eksiklikleri yeni başlayanlar için çok faydalı olabilir. eğitim eksiklikleri sizden kaynaklı değil ayrıca üniversitelerin eğitim eksikliklerini sizlerin tamamlaması üniversitelere güzel bir göndermedir.
teşekkürler her şey için.

Geri