Betonarme Binaları Çelik Konstrüksiyon ile Güçlendirme

Merhabalar, performans analizi ile güçlendirme yapılması durumu çıkarsa, çelik konstrüksiyon ile çapraz olsun vb elemanlar ile güçlendirme (çelik ilavesi ile sistemin rijitlendirilmesi vb) olasılığı idecad programı ile mümkün müdür?

1677060149541.png1677060171135.png
Bu tarz güçlendirme için soruyorum. İdecad performans analizinden sonra bu tür çelik yapılar ilave edip güçlendirme raporları verebiliyormu?

Hocam beni yanlış anlama ama bunu soruyorsan bu işi yapma. Sorunun cevabı olarakta bu tarz bir güçlendirmeyi idecad kullanarak yapamazsın. Sadece idecad değil hiçbir yerli yazılımla yapamazsın. Genel amaçlı bir yapısal analiz programı kullanman gerekiyor. sadece idecad değil işin kompleksliğinden ötürü dünyada hiçbir yazılım bunu tek başına yapamaz.

Hocam beni yanlış anlama ama bunu soruyorsan bu işi yapma. Sorunun cevabı olarakta bu tarz bir güçlendirmeyi idecad kullanarak yapamazsın. Sadece idecad değil hiçbir yerli yazılımla yapamazsın. Genel amaçlı bir yapısal analiz programı kullanman gerekiyor.
Üslubunuza dair bir yorum yapmayacağım sonuçta sizin kişiliğinizi ve üslubunuzu forum sayfasında tartışmayı kendi kişiliğime göre uygun bulmuyorum.
İdecad ile betonarme bina içlerine çelik konstrüksiyon asma katlar yapılabiliyorsa, çelik çatı yapılıp analiz yapılabiliyorsa, demekki çelik-betonarme karma analiz yapılabiliyor. idecadin çelik yapılar için performans analizi yapmadığını biliyorum forumda bu konuşulmuş eski zamanlarda ama performans analizi ile zayıf kalan kolon yada kirişlere ek çelik çerçeveler ile rijitlik arttırılabilirmi idi sorum. Sonuçta sıfırdan bir betonarme yapı yaparken içine çelik asma kat- çelik çatı vb mahaller yapılıp analiz edilebiliyorsa neden performans analizinden sonra zayıf bölgelere çelik elemanlar koyarak güçlendirme yapamayız. En azından idecad ile bu mümkünmüdür? sorum bu kadar basit idi.

Son düzenleme:
Uslubunuza dair bir yorum yapmayacağım sonuçta forum sayfasına uygun değil uslüp tartışması.
İdecad ile betonarme bina içlerine çelik konstrüksiyon asma katlar yapılabiliyorsa, çelik çatı yapılıp analiz yapılabiliyorsa, demekki çelik-betonarme karma analiz yapılabiliyor. idecadin çelik yapılar için performans analizi yapmadığını biliyorum forumda bu konuşulmuş eski zamanlarda ama performans analizi ile zayıf kalan kolon yada kirişlere ek çelik çerçeveler ile rijitlik arttırılabilirmi idi sorum. Sonuçta sıfırdan bir betonarme yapı yaparken içine çelik asma kat- çelik çatı vb mahaller yapılıp analiz edilebiliyorsa neden performans analizinden sonra zayıf bölgelere çelik elemanlar koyarak güçlendirme yapamayız. En azından idecad ile bu mümkünmüdür? sorum bu kadar basit idi.

İşte bu şekilde konuştuğunuz için bu konu hakkında çok az bilgi sahibi olduğunuz belli. O nedenle yapmayın dedim. Ben fikrimi söyledim size bu işi yapma yetkisi yasalar çerçevesince verilmiştir. İster yapın ister yapmayın. Benimki fikir sadece.

Sorunuzun cevabına gelince idecad pekala bu tarz bir sistemin yapısal analizini yapabilir. Ancak bu tip işlerde yapısal analiz kadar detaylandırma ve detay hesapları çok önem arz eder. İdecad bunu yapamaz. Yanlış anlaşılmasın sadece idecad değil işin kompleksliğinden ötürü dünyada hiçbir yazılım bunu tek başına yapamaz.

Merhabalar, performans analizi ile güçlendirme yapılması durumu çıkarsa, çelik konstrüksiyon ile çapraz olsun vb elemanlar ile güçlendirme (çelik ilavesi ile sistemin rijitlendirilmesi vb) olasılığı idecad programı ile mümkün müdür?
Merhaba,
bahsettiğiniz çelik konstrüksiyon ile güçlendirme yönteminde çelik yapıların idecad programında performans analizi yapılmadığı için bu mümkün değildir. bunun için etabs,sap2000 ve(ya) başka programları denemelisiniz. bunun haricinde bahsettiğim programlarda ilgili performans analizini ve kontrollerini gerçekleştirdikten sonra çizim almak ve çelik birleşim detaylandırma işlemleri için elbette idecad i kullanabilirsiniz.Kolay gelsin,iyi çalışmalar dilerim.

Son düzenleme:
Geri