2 Eylül Öncesi Fiyatlardan Yararlanmak İçin Tıklayınız

Betonarme Bloklar Arası Çarpışma Kontrolü

Kubilay_34_1923

Etkin Üye
Merhaba,
özellikle üniversite onayı için örnek görseldeki gibi binaların performans analizi yapıldığında etabs ile yaptığım betonarme projelerde hesap raporunda bloklar arası çarpışma kontrolünü istedikleri için ben de bunun hesabını raporda belirtiyorum. idecad'de ileriki versiyonlarda performans analizi adına böyle bir opsiyonun ve kontrolün konulması mümkün müdür ? şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 1-2 ve 3-4 ÇARPIŞMA KONTROLÜ.png
    1-2 ve 3-4 ÇARPIŞMA KONTROLÜ.png
    71.1 KB · Görüntüleme: 47
11 Versiyon ile birlikte TBDY deprem derzi hesap raporu programa eklenmiştir.
Bu rapor TBDY 4.9.3 'e uygun olarak hazırlanmaktadır ve ihtiyacınızı karşılayabilir.
1717077717493.png
1717077553874.png

1717077624845.png

ayrıca itme analizi yapıldığında yapının performans noktası tepe yer değiştirme değeri belirli olduğundan bu değeri kullanmanız mümkün.
İtme analizi raporundan her yükleme yönü için ayrı ayrı bu değere ulaşabilirsiniz.
1717078161251.png
Hazırladığınız raporu ve varsa faydalandığınız kaynakları teknik destek portalından bize ulaştırırsanız isteğinizi inceleriz

11 Versiyon ile birlikte TBDY deprem derzi hesap raporu programa eklenmiştir.
Bu rapor TBDY 4.9.3 'e uygun olarak hazırlanmaktadır ve ihtiyacınızı karşılayabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 43140
Ekli dosyayı görüntüle 43138

Ekli dosyayı görüntüle 43139

ayrıca itme analizi yapıldığında yapının performans noktası tepe yer değiştirme değeri belirli olduğundan bu değeri kullanmanız mümkün.
İtme analizi raporundan her yükleme yönü için ayrı ayrı bu değere ulaşabilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 43141
Hazırladığınız raporu ve varsa faydalandığınız kaynakları teknik destek portalından bize ulaştırırsanız isteğinizi inceleriz
merhaba,bilgilendirmeniz için teşekkür ederim Yasin bey,bu özelliğinin olduğunu bilmiyordum.aslında etabs'da da gerek time history gerek pushover metodunda belirlenen elastik ötesi deplasman değeriyle kat deplasmanlarının karelerinin toplamının kareköküne göre çıkan sonuç dahilinde kontrolü yapıyorduk.ilgili örnek kaynak linki buradan paylaştım,örnek raporun uygun bir zamanda ilgili yerin ekran görüntüsünü alarak ilgili portaldan da buradan da sizlerle paylaşırım.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Son düzenleme:
merhaba,bilgilendirmeniz için teşekkür ederim Yasin bey,bu özelliğinin olduğunu bilmiyordum.aslında etabs'da da gerek time history gerek pushover metodunda belirlenen elastik ötesi deplasman değeriyle kat deplasmanlarının karelerinin toplamının kareköküne göre çıkan sonuç dahilinde kontrolü yapıyorduk.ilgili örnek kaynak linki buradan paylaştım,örnek raporun uygun bir zamanda ilgili yerin ekran görüntüsünü alarak ilgili portaldan da buradan da sizlerle paylaşırım.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
onay için itü'den istenilen betonarme blok çarpışma kontrolü adına 2 numaralı görseldeki gibi kat öteleme grafikleriyle dilatasyon değerini kıyaslamıştık,ilgili c blok 3 numaralı model görselindeki gibi ortadaki 2 katlı bir yapıydı ve bu yapıya göre değerlendirmiştik. @Yasin TEZEL bey bilhassa performans analizi adına raporda bu şekilde deprem derzinin sağlanıp sağlanılmadığı gösterilebilir diye öneri sunmak istedim.

ilginiz için teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    79 KB · Görüntüleme: 43
  • 2.png
    2.png
    77.3 KB · Görüntüleme: 41
  • 3.png
    3.png
    190.7 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Geri