V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Betonarme proje çözümü kontrolü

seda çolak

Yeni Üye
Merhaba yeni mezunum ilk projemi çözüyorum projem 2B-Z+3+Ç normal kat tabliyem 200m2 (boşluklar dahil) bodrum 452 m2 ye çıkıyor otopark olduğu için projeyi çözdüm ergonomik ve estetik olmasını yakaladım ama ekonomik çözemiyorum bu bilgilere göre 67 ton donatı gidiyor. Bunun kıyasını nasıl yaaprım?

Merhaba yeni mezunum ilk projemi çözüyorum projem 2B-Z+3+Ç normal kat tabliyem 200m2 (boşluklar dahil) bodrum 452 m2 ye çıkıyor otopark olduğu için projeyi çözdüm ergonomik ve estetik olmasını yakaladım ama ekonomik çözemiyorum bu bilgilere göre 67 ton donatı gidiyor. Bunun kıyasını nasıl yaaprım?
modelleme önerilerim;
--kolon kiriş kesme güvenliğinde konsol ve basit kirişleri dikkat al işaretini kaldırabilirsiniz,
--asansör perdeleri grup yapınız,(perde grupları altta iki katta kalmış üst kata kadar aynı isimle devam etmeli)
--perde numaraları alttan üste aynı olsun, (imalatta karışıklığa sebep olabilir)
--asansör radye temelini çevresindeki kolonlara bağlayın,
--merdivenleri modelleyip mesnetleyerek yapı ile birlikte çözün,
--ağ oluşturulamayan döşemeler var düzeltilmeli,
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
--kiriş üzerinde hareketli yükler fazla, bitişik döşemesindeki gibi alınabilir,
--duvar yüklerini duvar ikonu ile girerseniz kapı ve pencere boşluklarını düşüp, döşeme hareketli yükleri azaltabilirsiniz,
--mütemadi temelleri kolondan kolona tek parça olarak girin,
--perde altındaki mütemadi temelleri uzun kenar doğrultusunda perde ucundan perde ucuna girin,
--kirişlerde kapasitesi yetersiz kesitler var fiber model işaretleyerek hesap yaptırın.
--bodrum perdelerinde kapasitesi yetersiz olan perdelerin orta donatılarını artırabilirsiniz.

Geri