Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Bina burulma sorunu?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan s.altan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

s.altan

Yeni Üye
İyi günler. İdecadi öğrenmeye yeni başladım ve bir proje modelliyorum. Perde ve kolon içeren karma süneklik düzeyinde bir yapı. Binayı analiz ettiğim zaman bazı katlarda Rijitlik merkezi ve kütle merkezi neredeyse üst üste geliyor ama en çok burulan katlarda bu katlar. Biraz araştırdım Rm ve Km arasındaki fark burulmaya neden olur benim projemde üst üste olmasına rağmen bina buruluyor. Burulmayla ilgili eksik bir bilgim olabilir mi? veya modelleme de bir hata yapmış olabilir miyim? Modelleme hatası burulmaya neden olur mu? Şimdiden teşekkürler.

Biraz araştırdım Rm ve Km arasındaki fark burulmaya neden olur
Ama tek neden değildir.

Modelleme hatası burulmaya neden olur mu?
Modelleme hatası her türlü soruna (burulma da dahil) neden olabilir. Ayrıca burulma pek istenmeyen bir şey olmasına rağmen yapıda kesinlikle olmaması gerekir diye bir durum da yok.
Projenizi paylaşırsanız analiz sonuçları ve bahsettiğiniz burulma incelenerek daha sağlıklı yorum yapılabilir.

Ama tek neden değildir.

Modelleme hatası her türlü soruna (burulma da dahil) neden olabilir. Ayrıca burulma pek istenmeyen bir şey olmasına rağmen yapıda kesinlikle olmaması gerekir diye bir durum da yok.
Projenizi paylaşırsanız analiz sonuçları ve bahsettiğiniz burulma incelenerek daha sağlıklı yorum yapılabilir.
Yeni öğrenmeye başladığım için çok fazla modelleme veya mühendislik hatası yapmış olabilirim. Ve maalesef deneme sürümü kullanıyorum.

Eğer burulma sorunu dediğiniz 1. modun 3 boyutta burulma hareketi yapması ise, bu rijitlik merkezi ve kütle merkezlerinin farklı olması nedeniyle değil de daha çok yapının doğal olarak burulma yapmaya meyilli olması nedeniyle oluyor.

Bunun temel sebebi de rijitliğin merkezde (asansör kovasında) toplanmış olması ve bina planının ince/uzun olması.

Birleştirilmiş deplasmanlara (mesela Ex) bakarsanız bu burulma hareketi pek gözlenmiyor, yani binanın doğal modu, depremde pek harekete geçmiyor.
Eğer rijitlik ve kütle merkezleriniz arasındaki fark büyük olsaydı, belki de Ex/Ey sonuçlarında da burulma hareketini görecektiniz ve özellikle köşelerdeki eleman sonuçlarınız ona göre yüksek çıkacaktı. Bu hali ile köşe elemanlarınızın kapasite oranları 0.5/0.6 civarlarında, yani pek de zorlanmıyorlar.
Rijitlik/kütle merkezini birbirine yakın tutma sebebi bu zaten. Gene de daha iyi bir taşıyıcı sistem yapabiliyorsanız onu tercih etmekte fayda var.

Bu manada tasarım açısından deprem yönetmeliğinin bilgilendirme eki 3a'yı dikkate almanızı öneririm :

1715086464787.png

Eğer burulma sorunu dediğiniz 1. modun 3 boyutta burulma hareketi yapması ise, bu rijitlik merkezi ve kütle merkezlerinin farklı olması nedeniyle değil de daha çok yapının doğal olarak burulma yapmaya meyilli olması nedeniyle oluyor.

Bunun temel sebebi de rijitliğin merkezde (asansör kovasında) toplanmış olması ve bina planının ince/uzun olması.

Birleştirilmiş deplasmanlara (mesela Ex) bakarsanız bu burulma hareketi pek gözlenmiyor, yani binanın doğal modu, depremde pek harekete geçmiyor.
Eğer rijitlik ve kütle merkezleriniz arasındaki fark büyük olsaydı, belki de Ex/Ey sonuçlarında da burulma hareketini görecektiniz ve özellikle köşelerdeki eleman sonuçlarınız ona göre yüksek çıkacaktı. Bu hali ile köşe elemanlarınızın kapasite oranları 0.5/0.6 civarlarında, yani pek de zorlanmıyorlar.
Rijitlik/kütle merkezini birbirine yakın tutma sebebi bu zaten. Gene de daha iyi bir taşıyıcı sistem yapabiliyorsanız onu tercih etmekte fayda var.

Bu manada tasarım açısından deprem yönetmeliğinin bilgilendirme eki 3a'yı dikkate almanızı öneririm :

Ekli dosyayı görüntüle 42688
Öncelikle teşekkür ederim. Aslında burulma sorunu dediğim a1 düzensizliğinin oluşması. X yönünde. Malesef binanın uzun doğrultusunda her iki tarafta da kapalı çıkma bulunduğu için X yönünde perde koyamadım yani rijitliği arttıramadım. Burada kafam karıştı çünkü binanın kenarlarını x yönünde güçlendiremiyorum veya nasıl yapılır bilmiyorum. İdecad dinamik analizde A1 düzensizliğinin önemi yoktur diyor fakat yine de böyle bir sorunu nasıl çözerim öğrenmek için A1 i gidermeye çalışıyorum. Asansör kovası kısmını biraz daha açıklayabilir misiniz rica etsem?

. Asansör kovası kısmını biraz daha açıklayabilir misiniz rica etsem?
Yönetmeliğin bilgilendirme ekinde dolaylı olarak "böyle yapmayın" diye tavsiye verdiği şeyi yapmışsınız. (Yani binanın rijitliğinin çoğu merkezinde asansör kovasında toplanmış).

Özellikle perdelerin yanal rijitliğine pek güvenmemek gerekir. Hatta deprem yönetmeliği rijitliklerini %25 olarak al der:

1715088213091.png
Üst taraftaki perdelerin hepsinin Y yönünde olması pek hoş değil, taşıyıcı sistemi revize edip X yönünde rijitlik eklemeniz iyi olur.

Rijitlik merkezi ve kütle merkezinin çakışması simetri ile alakalıdır.
Sizin örneğiniz simetrik, ancak özellikle üst çerçevede X yönünde yeterli rijitliğe sahip değil. Deprem yönetmeliği bilgilendirme eki 3A'yı dikkate alın.

Yönetmeliğin bilgilendirme ekinde dolaylı olarak "böyle yapmayın" diye tavsiye verdiği şeyi yapmışsınız. (Yani binanın rijitliğinin çoğu merkezinde asansör kovasında toplanmış).

Özellikle perdelerin yanal rijitliğine pek güvenmemek gerekir. Hatta deprem yönetmeliği rijitliklerini %25 olarak al der:

Ekli dosyayı görüntüle 42691
Üst taraftaki perdelerin hepsinin Y yönünde olması pek hoş değil, taşıyıcı sistemi revize edip X yönünde rijitlik eklemeniz iyi olur.

Rijitlik merkezi ve kütle merkezinin çakışması simetri ile alakalıdır.
Sizin örneğiniz simetrik, ancak özellikle üst çerçevede X yönünde yeterli rijitliğe sahip değil. Deprem yönetmeliği bilgilendirme eki 3A'yı dikkate alın.
Çok teşekkür ederim

merhaba,
ek olarak

-betonarme perdeleri tasarımlarda mümkün mertebe simetrik teşkil ediniz bu durum kütle merkezi ve rijitlik merkezinin yakın olmasına önemli katlı sağlar ancak yapısal tasarımda bunu uygularken bu model özelinde her iki yönde kenar( -kırmızı ile işaretli ve altındaki- akslara paralel(ortalarındaki perdeler hariç) perdelerini teşkil ederken tbdy 4.3.2.4'ün (a) ve (b) şartlarını sağlamak zorundasınız ki simetrik olarak modellesiniz bile.

-a1 burulma düzensizliği mod birleştirme yöntemi ile tasarım yapıldığında ihmal edilmektedir ancak maksimum değerler bize yapıda ilgili yönlerdeki(x,y) kat deplasman düzeyleri hakkında ön bilgi verir. yapısal rijitlik adına önem arz eden iki kıstas olan her iki yöndeki yönetmelikteki madde 4.9.1'e göre belirlenen üst sınır göreli kat ötelemelerinin ve madde 4.9.2'ye göre üst sınıra göre ikinci mertebe etkilerinin sağlanmasıdır ki betonarme yapılarda göreli kat öteleme şartı sağlandığı takdirde hatta sağlanmasa dahi ikinci mertebe etkileri genellikle sağlanacaktır.

-göreli kat ötelemelerini sağlayamadığınız takdirde programda düzensizlik raporlarından hangi yön(lerde) ve kat(larda) sağlamadığını görerek ilgili düşey taşıyıcı elemanı o yön(ler)de kolon ise boyutunu arttırarak ya da mimari uygunsa perde ekleyerek giderebilirsiniz. ayrıca analiz sonuçlarından x ve y yönlerindeki eşdeğer deprem yüklerindeki deplasman değerlerine bakarak yapının ilgili kat düzeyinde hangi tarafında deplasman değerleri artıyorsa o yönde rijitlik arttırma işlemini bahsettiğim bir önceki cümledeki yöntemleri uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

-merdiven kovası bölgesinde olduğu gibi projelerde kirişlere saplama kirişi yapacaksınız saplama kirişi enkesitlerinin saplanan kiriş enkesitlerinden küçük olarak ve saplama yerinin saplama yapılan kirişin uç bölgeleri ile orta noktası arasında ki mümkün mertebe orta noktadan uzakta olacak şekilde ve saplama kirişte etriye sıklaştırması yaparak yapmanızı öneririm. bu projede ise p15 ve p19 perdelerini uzatmak saplama yerine daha sağlıklı bir opsiyon olacaktır.

kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.

Son düzenleme:
Geri