V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Blok dosyasında program kırılması

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan NYILMAZ
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

NYILMAZ

Kıdemli Üye
Ekteki zip dosyası bir blok dosyası içermektedir. Bir projede bir kattaki tüm objeleri seçtim. Dosyaya kopyala dedim ve blok yaptım. daha sonra dosyadan yapıştır dediğimde program kırıldı. Yeni bir proje içine çağırmak istedim yine aynı durum oldu. bir başka kat için de aynı şeyi denedim yine aynı şey olu. Hangi objenin hatalı bloklanmasından kaynaklanıyor bilemiyorum. Belki tek tek denenebilir. Tüm kolonlar yada tüm kirişler yada ne bileyim diğer elemanlar tek tek tümü bloklanabilir ama incelemedim. Bilginize sunarım.

Eğer bir objeden yada obje türünden kaynaklandığını bulursanız belirtiniz ve ben o objeyi seçmeden bloklama yapayım. Kolay gelsin.

NYILMAZ":2p7kojv8' Alıntı:
Ekteki zip dosyası bir blok dosyası içermektedir. Bir projede bir kattaki tüm objeleri seçtim. Dosyaya kopyala dedim ve blok yaptım. daha sonra dosyadan yapıştır dediğimde program kırıldı. Yeni bir proje içine çağırmak istedim yine aynı durum oldu. bir başka kat için de aynı şeyi denedim yine aynı şey olu. Hangi objenin hatalı bloklanmasından kaynaklanıyor bilemiyorum. Belki tek tek denenebilir. Tüm kolonlar yada tüm kirişler yada ne bileyim diğer elemanlar tek tek tümü bloklanabilir ama incelemedim. Bilginize sunarım.

Eğer bir objeden yada obje türünden kaynaklandığını bulursanız belirtiniz ve ben o objeyi seçmeden bloklama yapayım. Kolay gelsin.

Nedim Merhaba ,

Bu örnek olacak şekilde hata bildiriminden dolayı seni kutluyorum ve çok teşekkür ediyorum.

NYILMAZ":2b14deq7' Alıntı:
Merhaba,
Dosyadan yapıştır işlemini uygularken blok dosyasını seçmeden önce sağ taraftaki öngörüntü satırının işaretini kaldırırsanız, dosyayı yapıştırabiliyorsunuz. Bir dener misiniz?
Bildiriminiz için teşekkürler.

Nedim beyin ifade etmiş olduğu durumu merak edip denedim, merdiven dahil tüm elemanları olan tek daireli 4 katlı küçük bir binayı 3d penceresinden temel hariç hepsini seçtim, dosyaya kopyaladım, yeni bir proje sayfası açıp dosyadan kopyala dediğimde materyal uyuşmazlığı uyarısına mevcutların hepsini kullan seçtiğimde, baz nokta isteminin akabinde dosya yapıştı.! Ancak, 4 katlı seçilen binanın sadece zemin katı komple geldi.

versiyon 7.014
işletim sistemi win7 64 bit
2-3 yılık bir dizüstü pc

Bu gün çok yoğun olduğum için mesajlara şimdi bakabildim. Bu çerçevede:

Ismail Hakki Besler":3rb0vqys' Alıntı:
Nedim Merhaba ,

Bu örnek olacak şekilde hata bildiriminden dolayı seni kutluyorum ve çok teşekkür ediyorum.

Teşekkür ederim. Sizin yapınızı bildiğim için ben de buna katkı sağlamaya çalışıyorum.

Her neyse...
Levent Özpak":3rb0vqys' Alıntı:
Merhaba,
Dosyadan yapıştır işlemini uygularken blok dosyasını seçmeden önce sağ taraftaki öngörüntü satırının işaretini kaldırırsanız, dosyayı yapıştırabiliyorsunuz. Bir dener misiniz?
Bildiriminiz için teşekkürler.

Söylediğiniz şekilde denediğimde problem çözüldü. Fakat bu kez de şöyle bir problem ile karşılaştım. 6 katlı bir projede bodrumu blok import ettim, zemini ve bir normal katı da aynı şekilde yaptım. (Tüm bu işlemleri yapmakta aks uzaklığı doğru yazsın diye amacım projeyi 0.00; 0.00 noktasına taşımaktı). Arada yaptığım işlem kontur hesaplama işlemi idi. daha sonra 1. normal kattan 2, 3 ve 4. normal katlara kat kopya yaptım. Hiç hesap yapmadan kolon donatıları ikonuna bastım. Program bir sürre donduktan sonra kapandı. Aynı işlemi kiriş ve panel donatıları komutunda yapmadı. Sadece kolon donatıları komutunda meydana geldi. Bir kaç kez tekrarladım aynı sonuç.

Dosya boyutu çok büyük upload edip linki vermeye çalışacağım yada mail atarım. Ama bir noktaya değinmek istiyorum. Aynı dosyanın kaydetmeden önceki bak hali üzerinde benzeri senaryoyu denedim fakat sorunu tekrarlatamadım, problemsiz çalıştı.

Bu arada geometri kontrolünde tüm kirişler mesnetsiz kiriş olarak görünüyor. Bir anlam verebilmiş değilim. Muhtemelen sebebi bu olabilir ama neden böyle oldu bilmiyorum. Buna rağmen, sorun bulunabilsin diye herhangi bir düzeltmeye gitmedim.

Ayrıca bu şekilde hesap yaptırdım. Kirişlerde geometri hatası kalmadı ve kolon donatılarına tıkladığımda programda bir kırılma meydana gelmedi.

Kolay gelsin iyi geceler, ben artık yoruldum ve yatıyorum. ;)

Nedim merhaba,

Projede herhangi bir kiriş elemanının özeliklerini girip tamam dendiğinde sorun çözülüyor. (Hesap yapınca düzeldiği gibi)

Bu tarz bir problemi bir senaryo dahilinde baştan yapabilmek de önemli. Yaptığım denemelerde problemi henüz bire bir oluşturamadım ancak projeni incelemek üzere notlarımıza alıyoruz.

İyi çalışmalar...

NYILMAZ":2bmp17zo' Alıntı:
Bu arada geometri kontrolünde tüm kirişler mesnetsiz kiriş olarak görünüyor. Bir anlam verebilmiş değilim. Muhtemelen sebebi bu olabilir ama neden böyle oldu bilmiyorum. Buna rağmen, sorun bulunabilsin diye herhangi bir düzeltmeye gitmedim.

Ayrıca bu şekilde hesap yaptırdım. Kirişlerde geometri hatası kalmadı ve kolon donatılarına tıkladığımda programda bir kırılma meydana gelmedi.

Kolay gelsin iyi geceler, ben artık yoruldum ve yatıyorum. ;)

Merhaba

ideCAD Statik te açarak geometri kontrolü yaptığınız proje daha önce ideCAD Mimaridemi çizildi ? Eğer ideCAD Mimari projesini açtıysanız geometri kontrolü yapmadan önce Hakan Beyin yazdığı gibi analiz yapmanız yeterli.

YasinTezel":ufesvrnx' Alıntı:
Merhaba

ideCAD Statik te açarak geometri kontrolü yaptığınız proje daha önce ideCAD Mimaridemi çizildi ? Eğer ideCAD Mimari projesini açtıysanız geometri kontrolü yapmadan önce Hakan Beyin yazdığı gibi analiz yapmanız yeterli.

Sevgili Yasin,

Projeyi önce statikte çizip üzerine mimari giydirmeye çalıştık. Fakat proje çok evrelerden geçtiği için farklı kaydet, blokla mimari obje yada statik obje import etme işlemleri oldu. Tabi bu esnada yeniden şekillenen projede hesap yapılmadan kolon donatılarına basınca işte sözünü ettiğim durum ortaya çıktı. Nedenini araştırma amaçlı geometri kontrolüne bakınca da mesnetsiz kirişler problemini gördüm. Bu tür durumlarda fazla karıştırmadan hemen yedek alır senaryo için saklarım (tekrar oluşturabilmek adına). Sonuçta size gönderdim. Kolay gelsin diyorum. Nezdinizde herkese güzel, bol kazançlı sorunsuz hafta diliyorum.

Geri