Bodrum Kat ve Temel Problemi

Arkadaşlar merhaba,
Eklemiş olduğum mimari projenin statik projesini yapmak için uğraş veriyorum. Böyle bir durumla daha önce karşılaşmadığım için ne yapacağımı çok bilmiyorum. Özetlersek iki farklı temel grubu aynı yapı içerisinde bulunmakta, birbirine geçmiş bu iki temelin kot farkı kaba tabirle 1 kat. Nasıl tasarlayabileceğim konusunda fikirler, çizimler, önceden yapılmış konuşmalar veya yazılar vb. şekilde bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalarç

Ekli dosyalar

• mimari.rar
    1 MB · Görüntüleme: 173
ÖNERİM:

AYNI BİNADA; TEMELDE KOT FARKI YAPMA.
OTURACAĞIM BİR BİNA OLSA KESİNLİKLE YAPMAM
(Alt kottaki temellere hesaplamadığımız İstenmeyen gerilmeler gelebilir.)

Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

Reform Group":398k423k' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba,
Eklemiş olduğum mimari projenin statik projesini yapmak için uğraş veriyorum. Böyle bir durumla daha önce karşılaşmadığım için ne yapacağımı çok bilmiyorum. Özetlersek iki farklı temel grubu aynı yapı içerisinde bulunmakta, birbirine geçmiş bu iki temelin kot farkı kaba tabirle 1 kat. Nasıl tasarlayabileceğim konusunda fikirler, çizimler, önceden yapılmış konuşmalar veya yazılar vb. şekilde bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalarç

Ünver Bey'e teşekkür ediyorum. Başka çözüm önerisi olan var mı?

İlla kademe yapmak zorunda iseniz, yapmanız gereken, radye plaklarının kesiştiği aksta, iki radye plağını ( radye kalınlığından az olmamak üzere düşey bir plak ile birbirine bağlamalısınız), yani; temeliniz Z formunu almalı, 7 versiyonda denemedim , ekli resim 8 versiyon beta sürümünden alındı, bahse konu düşey plak ( panel) alt kot temeline zaten bağlı, üst kot temeline de mesh noktalarından rijit link elemanları ile bağlanmış, analizi zemin üst yapı etkileşimli seçmek uygun olur.

Kolay gelsin.

G.KÖSE

Ekli dosyalar

• kademelitemel.png
    kademelitemel.png
    288 KB · Görüntüleme: 8,780
Merhaba herkese,
Projeyi aşağıdaki gibi çözdüm. Ortak döşeme kenarı tanımladım ve kotlarıyla oynadım, panel eklemedim. Sistemi çözdüm. Program otomatik olarak düşey panel ile temelleri birleştirdi fakat ben bu düşey panellerin detaylarını bulamıyorum. Yardımcı olur musunuz? Ayrıca böyle yapmak mı daha sağlıklı yoksa oraya programın otomatik koymasına izin vermeden paneli kendimizin koyması mı daha sağlıklı?

Ekli dosyalar

• temel 2.png
    temel 2.png
    25 KB · Görüntüleme: 8,697
  • temel 1.png
    temel 1.png
    62.8 KB · Görüntüleme: 8,696
Sn meslektaşım,

Kot farkını tek katta eksi değer kot vererek oluşturmak yerine, ayrı bir kat olarak girip, temelleri ilgili katlarda modellemenizi öneririm, ayrıca, mecburiyet yoksa radye kenar konturlarında, kolonlardan sonra ampatman yaparsanız iyi olur.( Bodrum kat girmişsiniz ama, bu katta hiç eleman yok, zemin katta eksi kot olarak girdiğiniz tüm elemanları bodrum katta modelleyin, zemin kat kotunda da ilgili elemanları kalsın)< İşin kolayı varken zora kaçmanız gereksiz.>

G.KÖSE

Böyle bir temele karşı olmama rağmen önerim:

--mavi olarak işaretlediğim (üst temelden ek basınç getirecek) perdelere panel yükü olarak toprak yüklemesini verin
--50 cm olarak yaptığınız perdeleri su basman/üst katta devam etmeyen panel olarak verin.

Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• TEMEL.png
    TEMEL.png
    182.2 KB · Görüntüleme: 8,687
g_kose":2hwd12wi' Alıntı:
Sn meslektaşım,

Kot farkını tek katta eksi değer kot vererek oluşturmak yerine, ayrı bir kat olarak girip, temelleri ilgili katlarda modellemenizi öneririm, ayrıca, mecburiyet yoksa radye kenar konturlarında, kolonlardan sonra ampatman yaparsanız iyi olur.( Bodrum kat girmişsiniz ama, bu katta hiç eleman yok, zemin katta eksi kot olarak girdiğiniz tüm elemanları bodrum katta modelleyin, zemin kat kotunda da ilgili elemanları kalsın)< İşin kolayı varken zora kaçmanız gereksiz.>

G.KÖSE
Teşekkür ederim son olarak B3 düzensizlik sorununu nasıl aşacağım konusunda fikriniz var mı?

Reform Group":27m9dgll' Alıntı:
B3 düzensizliği sorununu aşamıyorum. Yol gösterebilir misiniz?
Kolonların binanın herhangi bir katında konsol kirişlerin veya alttaki kolonlarda
oluşturulan guselerin üstüne veya ucuna oturtulmasına hiçbir zaman izin verilmez.Muhtelemen biliyosunuzdur ama düşey elemanlarda bi süreksizlik mevcut olsa gerek.

cakilomer":3hgt7wty' Alıntı:
Reform Group":3hgt7wty' Alıntı:
B3 düzensizliği sorununu aşamıyorum. Yol gösterebilir misiniz?
Kolonların binanın herhangi bir katında konsol kirişlerin veya alttaki kolonlarda
oluşturulan guselerin üstüne veya ucuna oturtulmasına hiçbir zaman izin verilmez.Muhtelemen biliyosunuzdur ama düşey elemanlarda bi süreksizlik mevcut olsa gerek.

Dizaynda görülen hiçbir yükseltme perdesi kirişlere oturmuyor. Bodrum kat tamamen perde ve kolonlardan oluşmakta. Sadece zemin katta döşemeler panellerin üstüne oturuyor. İki farklı temel kotu var. Sorunu anlayabilmiş değilim.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    99.7 KB · Görüntüleme: 7,561
Reform Group":1fdxu5wq' Alıntı:
DOSYANIN SON HALİNİ EKLİYORUM. B3 DÜZENSİZLİĞİ HAKKINDA YARDIM BEKLİYORUM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Merhaba,

Projenizde analiz yapıldığında B1 düzensizliği olduğu görülüyor. 1. bodrum kattaki çevre perdeleri su basman olarak işaretlenmiş. Su basman olarak tanımlanan perdeler B1 düzensizliği kontrolünde etkili kesme alanına dahil edilmez. 1. bodrum kat rijit kabul edildiği için perdeleri su basman olarak işaretlemenize gerek yok. Veya Analiz/Kat Parametreleri/Düzensizlikler sekmesinden ilgili perde alanlarını +Agx, +Agy sütunlarına dahil edebilirsiniz.

İyi çalışmalar

Geri