V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Bug olabilir mi?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan levent
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

levent

Üye
Merhaba;

* Dwg dosyasından export ettiğim blok şeklindeki bir çizimi Gelişmiş Yakalama özelliği kapalı iken kontrol (Ctrl) tuşuna basarak Gelişmiş Yakalama özelliğini aktif edip taşımaya çalıştığımda obje taşınmıyor ancak Gelişmiş Yakalama tuşu toolbarda seçili iken bu işlemi yapabiliyorum.

*Subasman perdeleri için ayrıca bir kat tanımlayıp (bodrum kat seviyesinde) çözüm yaptığımda zemin katta n<0.6 (zayıf kat) hatası ile karşılaşıyorum. ide5 de bu hata yoktu.

*Gördüğüm diğer bir eksiklik yada benim beceremediğim bir durumda şöyle, bütün ölçü ayarlarının hane sayısını 1 yapmama rağmen kolon aplikasyon ve kalıp plan ölçülendirmesinde ölçüler 1 haneli çıkmıyor.

iyi çalışmalar

Levent bey merhaba

İlk sorunuzla ilgili olarak, Şu an kullandığımız 6.0012 versiyonda gelişmiş yakalama ile ilgili böyle bir durum yok.
Taşıma fonksiyonunda belki bir adımı atlamış olabilirsiniz.

Taşı komutunu tıklayın
Taşınacak olan objeleri seçin
Mouse sağ tuşuna basarak seçimi tamamlayın
SOL CTRL tuşuna basılı tutarak gelişmiş yakalama modunu aktif hale getirin.
Referans noktayı, sol mouse tuşu ile tıklayın
2. noktayı tıklayarak işlemi sonlandırın.

---

Zayıf kat hatası, bir katın etkili kesme alanının, üst katın etkili kesme alanına oranının, 0.6 dan küçük olması durumundan kaynaklanır.
Herhangibir katın etkili kesme alanı
TopAe = TopAw + TopAg + 0,15 TopAk 'dır
bunlar Sırasıyla Deprem doğrultusuna paralel Kolon , Perde ve Duvar enkesit alanlarıdır.

Subasman perdesi olan katı , bir üst kata oranlarsanız, ani enkesit azalması olduğundan dolayı, zayıf kat düzensizliği oluşabilir.

Yinede sorun olduğunu düşünüyorsanız projenizi incelememiz için teknik servisimize yollayabilirsiniz.

6.0012 versiyonda Plan ölçülendirme ayarları kaldırılıldığından dolayı, kalıp planlarındaki ölçü birim ve hane sayısı gibi özellikleri şuan için değiştiremiyoruz.

Eğer 6.0012 öncesi bir versiyon ile çalışıyorsanız , internetten güncelleme yapmanızı öneririm.

Kolay gelsin.

Merhaba;
Öncelikle ilginiz için teşekkürler.
ideCAD 6.012 versiyonunu kullanıyorum.

1) AutoCad den aktardığım çizim bloğunun üzerine gelip aynen dediğiniz işlemleri takip ederek taşıma işlemini yapmaya çalıştım ancak yine olmadı. Sizde bir dwg dosyasını blok şeklinde import edip denerseniz sanırım bahsettiğim bug u görebilirsiniz.

2) Ön bilgi olarak Subasman katını bodrum kat seviyesinde tanımladığımı belirtmek isterim.Çıkan hata mesajından anladığım kadarıyla ideCad bodrum kat ile zemin kat arasında zayıf kat kontrolü yapıyor. Genellikle bodrumlar zeminle direk etkileşimli ve perdelerle çevrili katlar dolayısıyla zaten burada yoğun bir kesit artışı ister istemez oluyor. Bu ve benzeri sebeplerden ötürü yönetmeliğimiz zaten bodrum katlara gelen deprem yüklerini farklı hesaplatıyor. Bu yüzden bodrum kat ile zemin kat arasında zayıf kat kontrolü yapılmamalı (bence)

3) Sonraki versiyonu bekliyoruz.

Teşekkürler

Levent Bey merhaba

1. Sorunuzla ilgili birçok deneme yaptım ama bu tarz bir hatayla karşılaşmadım. Dilerseniz projeyi yollayabilirsiniz.

2. Yönetmelikde Bodrum katlarda bu kontrol yapılmaz şeklinde bir ibare olmadığı için, bütün katlarda Zayıf Kat kontrolünü yapmak durumundayız.

Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

Geri