Burulma konusunda yardım ?

cakilomer

Tanınmış Üye
Ekte attığım küçük projede RM ve KM arasındaki fark bana biraz çok geldi.Perdelerden kaynaklı bi durum fakat bu sorunu çözmek istiyorum.Böyle bir yapıda bu kadar burulmaya müsade etmek istemiyorum.Değerli yardımlarınızı bekliyorum.
2)Proje hakkında hatalar,fikirler belirtirseniz sevinirim .

Saygılarımla , iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• ews.cde
    2.9 MB · Görüntüleme: 407
Projenizde çok bir değişiklik yapmadım. Sadece döşeme nervür yönlerinde bir oynama yaptım ve buna paralel yarı rijit diyafram seçeneği kullandım. Size tavsiyem 30 cm yüksekliğinde kiriş kullanmamanız. Kirişlerdeki değişiklik bile rijitlik merkezinin kaymasına neden olacaktır. Ayrıca K6 kirişini panelden konsol yapmak yerine k5 kirişinin devamı şeklinde sürekli olarak yapmanız daha doğru. Kirişin mevcut yerini dolgu ve nervürle geçebilirsiniz. Başka hususlar incelenmemiştir.

Ekli dosyalar

• RK-KM.png
    RK-KM.png
    178.8 KB · Görüntüleme: 7,332
Nedim abi 30 cm kullandırtıyorlar mecburen bende karşıyım da bulunduğum konumda 32 cm bile kullanan az o da yüksek yapılarda ama ben yüksek yapıları asmolen yapmıyorum zaten .Yarı rijit seçeneğini kullandım ama temelde ciddi zemin gerilme farkı ortaya çıkıyor.Onun dışında dediğiniz hususları daha önce uygulamıştım temeldeki bu gerilmenin kaynağı ne olabilir sizce ? Saygılarımla ilginiz için teşekkür ederim.

cakilomer":2lzfjpbc' Alıntı:
Nedim abi 30 cm kullandırtıyorlar mecburen bende karşıyım da bulunduğum konumda 32 cm bile kullanan az o da yüksek yapılarda ama ben yüksek yapıları asmolen yapmıyorum zaten .Yarı rijit seçeneğini kullandım ama temelde ciddi zemin gerilme farkı ortaya çıkıyor.Onun dışında dediğiniz hususları daha önce uygulamıştım temeldeki bu gerilmenin kaynağı ne olabilir sizce ? Saygılarımla ilginiz için teşekkür ederim.

Bulunduğun bölge 1. derece deprem bölgesi.. Deprem sizin bulunduğunuz bölgeye etki ederken "dur hele bu bölgede geleneksel olarak 30 cm kiriş yapıyorlar, çok fazla sallamamayım" demez. Geleneksellikleri ustalar koyar mühendisler değiştirir, müteahhitler uyar. Temel gerilmelerine bakmadım.

NYILMAZ":auxo8w5h' Alıntı:
cakilomer":auxo8w5h' Alıntı:

Bulunduğun bölge 1. derece deprem bölgesi.. Deprem sizin bulunduğunuz bölgeye etki ederken "dur hele bu bölgede geleneksel olarak 30 cm kiriş yapıyorlar, çok fazla sallamamayım" demez. Geleneksellikleri ustalar koyar mühendisler değiştirir, müteahhitler uyar. Temel gerilmelerine bakmadım.

Abi sonuna kadar haklısınız.Ben böyle ufak yerlere pek direnemiyorum.Ama büyük yerlerde zaten aklıma yatmayan birşeyin altına imzamı atmıyorum.Sizin uyarılarınız bizlere ışık olacaktır.
*Bodrum kat rijit tanımlayıp sadece bodrum kattaki perdeleri kabuk olarak tasarım yapmamın sakıncaları neler olabilir

Saygılarımla görüşleriniz bizim çok değerli

Acizane birkaç bişey de ben söylemek istiyorum...

Kiriş yükseklikleri konusunda nedim beye katılıyorum.
Bodrum kat zaten rijit. Bodrum kat perdelerinin kabuk olarak modellenmesi doğru olur.
Diğer perdeleri çubuk olarak modellerseniz ataletlerini tek bir noktaya toplamış olursunuz. Analiz yapmadım ama hem daha kaba bir yaklaşım olur hemde burulma düzensizliği daha çok artar kanaatindeyim.

Nervür ve kasetli döşemelerde yarı rijit diyafram çözümü uygulanması çok daha gerçekçi sonuçlar veriyor.
Bunu kontrol etmek için hem yarı rijit hem tam rijit çözüm yaparak nervür/kaset donatılarını kontrol edin.

Burulmayı gidermek için S03 kolonunu Y yönünde perdeye çevirebilirsiniz. Ama sistem diğer yönde çok zayıf duruyor. Sadece S06 kolonunun majör yönü X doğrultusunda.
Ben şahsen 1. derece deprem bölgelerinde rijit olmayan kat sayısı 3'ten fazla olan binalarda perde kullanmak taraftarıyım. Bina formu kare veya kareye yakınsa iki yönde de birbirine yakın perde kullanmaya çalışıyorum.

İyi çalışmalar.

Donatının sığmadığı kirişler var. Örnek zemin kat K11
P2 perdesinin yarısı döşemeye değiyor binanın köşesinden. A2 türü düzensiliğe girer. Yarı rijit diyaframlı çözüm gerekir ya da P2 'ye çok güvenmeyin.

Ekli dosyalar

• asdrf.jpg
    asdrf.jpg
    54.4 KB · Görüntüleme: 7,269
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.Yarı rijit çözümde burulma kalmıyor fakat zemin gerilmeleri çok aşırı artıyor bunun çözümü için bir yol üretemedim ne gibi çözümler üretebiliriz?
*Malesef S03 kolonunu Y yönüne çeviremiyorum.( MİMARİ KAYGILAR!!!!) S06yı elimden geldiği kadar büyütücem ama bu burulmayı artırabilir ne düşünüyorsunuz ?
*P2 perdesinde ne gibi önlemler alınabilir ?

SAYGILARIMLA teşekkürler.

cakilomer":29k2764f' Alıntı:
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.Yarı rijit çözümde burulma kalmıyor fakat zemin gerilmeleri çok aşırı artıyor bunun çözümü için bir yol üretemedim ne gibi çözümler üretebiliriz?
*Malesef S03 kolonunu Y yönüne çeviremiyorum.( MİMARİ KAYGILAR!!!!) S06yı elimden geldiği kadar büyütücem ama bu burulmayı artırabilir ne düşünüyorsunuz ?
*P2 perdesinde ne gibi önlemler alınabilir ?

SAYGILARIMLA teşekkürler.

En azından S06 ile S04 'ü X yönünde büyütüp diğer kolonların kısa kenarlarını 35cm yapmaya çalışın derim.

Sn. proisa birşey sormak istiyorum.P02 perdesini çubuk olarak modellesem ne gibi sıkıntılar olabilir.

saygılarımla

cakilomer":2qqazivc' Alıntı:
Sn. proisa birşey sormak istiyorum.P02 perdesini çubuk olarak modellesem ne gibi sıkıntılar olabilir.

saygılarımla

Çubuk olarak modellemekte bir sıkıntı olmaz ama kabuk olarak modellemek daha gerçekçi bir hesap yöntemidir. Perde gibi uzun bir elemanda kesitin tüm ataletini tek bir çubuğa toplamak ne kadar gerçekçi bir yaklaşımdır?
Proje özelinde konuşmuyorum. Özellikle perdenin kısa yönünde olduğundan daha rijit bir perde davranışı hesaplamış oluyorsunuz. (Sizin projenizde X yönü)
Sonuçta tercih sizin.

Saygılarımla...

Geri