V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

DÖŞEMEDE ÇİFT DONATI GEREKLİ HATASI VE TBDY 7.11.5

hatice bayram

Etkin Üye
MERHABALAR PROJEMDE DÖŞEMELERDE ÇİFT DONATI GEREKLİ HATASI VE TBDY 7.11.5 KOŞULU HATASINI GİDEREMEDİM YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?
AYRICA ŞUNU SORMAK İSTERİM BETONARME ELEMAN KAPASİTELERİM BAZI KİRİŞLERDE SINIRDA ÇIKIYOR 0.99 BURADA EMNİYETLİ TARAFTAYIM DİYEBİLİR MİYİM? DİĞER SORUMDA BODRUM ÇEVRE PERDELERİNE TOPRAK YÜKÜ TANIMLARKEN HD VE HS İÇİN AYRI AYRI YÜKLEME YAPTIM BU DOĞRU MU DİYE SORMAK İSTİYORUM AYRICA A3 DÜZENSİZLİĞİM MEVCUT BUNU BELİRTMEK İSTİYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM...

Ekli dosyalar

MERHABALAR PROJEMDE DÖŞEMELERDE ÇİFT DONATI GEREKLİ HATASI VE TBDY 7.11.5 KOŞULU HATASINI GİDEREMEDİM YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?
AYRICA ŞUNU SORMAK İSTERİM BETONARME ELEMAN KAPASİTELERİM BAZI KİRİŞLERDE SINIRDA ÇIKIYOR 0.99 BURADA EMNİYETLİ TARAFTAYIM DİYEBİLİR MİYİM? DİĞER SORUMDA BODRUM ÇEVRE PERDELERİNE TOPRAK YÜKÜ TANIMLARKEN HD VE HS İÇİN AYRI AYRI YÜKLEME YAPTIM BU DOĞRU MU DİYE SORMAK İSTİYORUM AYRICA A3 DÜZENSİZLİĞİM MEVCUT BUNU BELİRTMEK İSTİYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM...
1- 2.kat kiriş ve döşeme yüklerini azaltabilirsiniz.
2- döşemelerde çift donatı gerekli hatasını (ts en 1992-1-1) işaretlediğiniz için alıyorsunuz. (üstte-altta düz donatı olarak seçiniz.)
3- perdelerde aldığınız (t) hatasını gidermek için ise ilgili perdelere bağlanan döşemelerin donatılarını üstte-altta olarak seçiniz ve fi10/15 olarak giriniz.
4- kapasite oranı 1 e yakın olan kirişlerin kapasitesini artırmak istiyorsanız ilgili kirişlerin donatılarını manuel olarak artırabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Fİ 10-15.png
    Fİ 10-15.png
    433.8 KB · Görüntüleme: 53
  • TS EN 1992-1-1.png
    TS EN 1992-1-1.png
    466.9 KB · Görüntüleme: 58
  • ÜSTTE-ALTTA DÜZ DONATI.png
    ÜSTTE-ALTTA DÜZ DONATI.png
    505.8 KB · Görüntüleme: 54
Cevabınız için teşekkür ediyorum a3 düzensizliği için kat ayarlarından seçim yapıp analiz yaptırdım bu hususta yapılacak başka bir şey var mı ?toprak yüklemesinde hs ve hd için iki ayrı yükleme yapmıştım bu doğru mu diye sormak isterim bir de şunu sormak istiyorum bazı projelerde şu ifadeyi kiriş açıklığı 6 m geçen döşemelerde döşeme ortasından 5 cm ters sehim verilebilir şeklinde bir ifade benimde salon döşemem 45 m2 açıkçası ters sehim tablosuna bakınca yaklaşık 1 cm lik ters sehim çıkıyor bu doğru mudur hesabımda bir yanlışlık mı var?

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkür ediyorum a3 düzensizliği için kat ayarlarından seçim yapıp analiz yaptırdım bu hususta yapılacak başka bir şey var mı ?toprak yüklemesinde hs ve hd için iki ayrı yükleme yapmıştım bu doğru mu diye sormak isterim bir de şunu sormak istiyorum bazı projelerde şu ifadeyi kiriş açıklığı 6 m geçen döşemelerde döşeme ortasından 5 cm ters sehim verilebilir şeklinde bir ifade benimde salon döşemem 45 m2 açıkçası ters sehim tablosuna bakınca yaklaşık 1 cm lik ters sehim çıkıyor bu doğru mudur hesabımda bir yanlışlık mı var?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ben attığınız linkteki kombinasyonları zaten girdim sormak istediğim perdede yanal yük tanımlanırken hd ve hs ayrı ayrı mı tanımlanacak linkte bu soruya cevap alamadığım için yazmıştım.

perdede yanal yük tanımlanırken hd ve hs ayrı ayrı mı tanımlanacak
Evet, İki ayrı yükleme durumu için ayrı ayrı perdelere yanal yük tanımlanmalı, hd ve hs yükleri için hesap aşamaları linkte açıklanmıştır
%C5%9F%C5%9F_toprak_y%C3%BCkleme_durumlar%C4%B1-jpeg.20324

Ekte beirttiğim projede;
- Döşeme ile ilgili perde bağlantısında TBDY 7.11.5 koşulu sağlanamadığına dair hatayla ilgili yardımcı olabilir misiniz?
-Ayrıca geometri yapısı düzgün olmayan bu tarz kirişsiz döşeme calışmasında r.m ile k.m arasındaki farkın fazla çıkmasını önlemek için önerebileceğiniz bir yerleşim var mı?
-Genel olarak çalışma hakkında da yorumda bulunabilirseniz sevinirim

Ekli dosyalar

Ekte beirttiğim projede;
- Döşeme ile ilgili perde bağlantısında TBDY 7.11.5 koşulu sağlanamadığına dair hatayla ilgili yardımcı olabilir misiniz?
-Ayrıca geometri yapısı düzgün olmayan bu tarz kirişsiz döşeme calışmasında r.m ile k.m arasındaki farkın fazla çıkmasını önlemek için önerebileceğiniz bir yerleşim var mı?
-Genel olarak çalışma hakkında da yorumda bulunabilirseniz sevinirim
önerilerim;
--yatak katsayısını kontrol ediniz, (fazla gibi)
--mantar döşeme ds tiklerini kaldırıp döşemelerde alt-üst düz donatı işaretleyip hesap yaptırınız.
1691244055773.png

önerilerim;
--yatak katsayısını kontrol ediniz, (fazla gibi)
--mantar döşeme ds tiklerini kaldırıp döşemelerde alt-üst düz donatı işaretleyip hesap yaptırı
Ünver bey ilginiz için tesekkür ederim.
-yatak katsayı ile ilgili gerekli görüşmeyi tekrar yapacağım.
-Perdelerin yerleşimi için de düşüncenizi öğrenebilir miyim? taşıyıcı sistem hakkında başka bir öneriniz var mı acaba?

Geri