DÖŞEMEYE GELECEK DUVAR YÜKLERİ

Herkese iyi çalışmalar. öncelikle 19cm duvar yükü 2.5 m yükseklik için verilmiş. projedeki her farklı yükseklik için yükü değiştirmeli miyiz. İkinci sorum 3 metre yüksekliğinde kat için döşemenin üstünde kalan 10 ve 20 cmlik duvar yüklerini çizgisel döşeme yükü olarak gireceğim. 3*0.32 olarak mı hesaplamalıyım yoksa 10luk duvar için 0.23*3 20lik duvar için 0.33*3 olarak mı hesaplamalıyım

Son düzenleme:
Mimari planda duvar kalınlığı ne gösterilmiş ise o duvar yükünü almalısınız. Kullanılacak duvar tipi de belirlenmeli tuğla veya gaz beton kullanılabilir
Duvar yüksekliğini, kat yüksekliği olarak almanıza gerek yok
Duvar üzerinde kiriş veya döşeme varsa kat yüksekliğinden bunu düşebilirsiniz.
Birim yükler için Yük kütüphanesinde tanımlı değerler kullanılabilir

1680250994823.png

Yük kütüphanesi veri girişi için yardımdaki işlem adımlarını inceleyin
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Çizgizel yük olarak girilecekse birime dikkat edilerek yük tanımı yapılmalıdır. Bu değerler Yük kütüphanesinden alınmaz. Sizin manuel girmeniz gerekir.
image-20210615-064822.png

Evet anladım ben kirise gelecek duvar yuku için sormuştum yuku kat yuksekligiyle otomatik mi çarpıyor program

Kiriş ayarlarında "Otomatik duvar yüksekliği" opsiyonu seçili ise duvar yüksekliği otomatik hesaplanır ve duvar birim ağırlığı ile çarpılır
"Otomatik duvar yüksekliği" opsiyonu seçili değil ise girilen duvar yüksekliği ile çarpılır
1680255680241.png

Duvar ayarlarında "Otomatik" opsiyonu seçilebilir. Seçili değil ise girilen Yükseklik değeri kullanılır. duvar birim ağırlığı ile bu yükseklik çarpılarak duvar yükü hesaplanır.
1680255721571.png

öyleyse çizgisel yük yerine duvarları katlara çizip statik yükleri zaten vermiş olur muyuz. bunu yığma çatı katlarına duvar çizerek de yapabilir miyiz. yoksa döşemeye çizgisel yük ya da kaplama yükü mü girmeliyiz

Duvar yükü için döşemeye çizgizel yük tanımlanabilir veya duvar objesi ile duvarlar çizilebilir. İki yöntemde kullanılabilir

Geri