V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

döşeme analizi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan aet
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

aet

Üye
İde statik döşeme analizini yapısal sistemden ayrı olarak yapıyor. Eğitim notlarında zaten söylüyor.."döşeme analizi 3 boyutlu sistemde ayrıdır" diye.
Burada sunu merak ediyorum. idestatik döşeme analizini yaparken kirişlerin eğilme rijitliklerini göz önüne almıyormu yani kirişleri mesnet kabul edip döşeme plağını sonlu elemanlar ile çözüyor. ben incelediğim çözümlerden bunu böyle anladım....
oysaki kirişin geçtiği açıklığa bağlı olarak kiriş eğilme rijitliği değişecek, kiriş sehim yapacak bununla beraber döşeme çökecek, döşeme iç kuvvetleri deplasmanları değişeçek...
acaba kirişleri mesnet kabul etmeyip, rijitliği göz önüne alınıp matrisin içine dahil edilse, sadece kolon ve perdeler mesnet kabul edilse daha gerçekçi bir çözüm çözüm olur diye düşünüyorum...

birde forumda 7 versiyonunda semi rijit diyaframdan bahsediliyor. bu durumda ide statik döşemelerin düzlem içi şekil değiştirmelerini matrise dahil ediyor olması gerekli yani artık döşemeler 3 boyutlu sistemden ayrı değil, sistem matrisinin içine dahil ediliyor diye anlıyorum...
doğrumudur.

iyi çalışmalar

aet

İki yazdığınız da doğrudur.
Döşeme analizinde döşemeler kirişlerinden mesnetli plak sistemi olarak sistemden ayrı çözülür. Söylediğiniz gibi kiriş rijitlikleri de sisteme dahil edilse biraz daha doğru bir hesap yapılabilir tabi (kirişlerin eğilmesi, döşeme tesirlerini biraz rahatlatacaktır), ancak 7 versiyonu ile beraber sizin de yazdığınız gibi döşemelerin taşıyıcı sistemle bütün olarak çözülme imkanı geleceği için o tip bir ara çözüme gerek kalmamıştır.

Geri