V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

döşeme boşluğu

cami projemizde kubbelerin oturdukları yerlerdeki döşemelerimizi döşeme kenarıyla oluşturuyorum fakat ara katımdaki döşememede boşluk açıyor. hiç döşeme atmadan döşeme kenarı yaptığımda ise yine ara kata tam döşeme değil döşeme kenarı kadar döşeme atıyor yardımcı olursanız sevinirim

Ekli dosyalar

Zemin kat olarak tanımladığınız katta hem kat kotunda hem de -450 cm kotunda döşemeler olduğu görülüyor. -450 cm kotundaki döşemeleri ayrı bir kat olarak modelleyebilirsiniz.

1663752698286.png

SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİ İKİ FARKLI KAT OLARAK TANIMLAYIP İKİ KATTA TEK ÇALIŞAN KOLONLARIMI EKSİ KOTTA TEK KOLONMUŞ GİBİ MODELLESEM HATA YAPMIŞ OLURMUYUM

Kiriş ve döşeme bağlanmayan kolonları her katta ayrı ayrı veya döşeme-kiriş bağlanan kattan kot vererek girebilirsiniz. Analiz modeli açısından fark etmeyecektir. Betonarme tasarımı açısından kolonları her katta ayrı ayrı girmeniz daha sağlıklı olabilir. (bu durumda uygulama için kolon düşey açılımlarında düzenleme yapmanız gerekir).
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

buradaki gibi iki ayrı kat şeklinde yaptım seçmiş olduğum kolonların ortadaki kolonlara eksi kot girerek bütün çalıştırmanda bir sıkıntı var mıdır

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    109.8 KB · Görüntüleme: 24
iki üst mesajımda bu sorunuza genel bir cevap vermiştim.
Kiriş ve döşeme bağlanmayan kolonları her katta ayrı ayrı veya döşeme-kiriş bağlanan kattan kot vererek girebilirsiniz. Analiz modeli açısından fark etmeyecektir. Betonarme tasarımı açısından kolonları her katta ayrı ayrı girmeniz daha sağlıklı olabilir. (bu durumda uygulama için kolon düşey açılımlarında düzenleme yapmanız gerekir).
Modelinizde sorun olup olmadığına da proje analiz modelini inceleyerek karar verebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1663764715750.png
    1663764715750.png
    92.2 KB · Görüntüleme: 26
Geri