V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Döşeme

Merhaba kolay gelsin. İki bloklu bir proje çözümlüyorum. Projeyi sorunsuz çözümlemiştim ancak bazı kolonları kesitlerini yapı sahibinin üzerine büyüttükten sonra analiz yaptığımda 4. kat döşemelerinden hata almaya başladım. Daha önce aynı projede yaptığım onlarca analizde döşeme hatası almazken bir anda sebepsiz bir şekilde alt kaltlarda olmamasına rağmen en üst kat döşemesinde neden böyle bir hata aldım. Ayrıca en üst kat döşemesinde hareketli yükü kaldırıp sadece çatı yükü etkittirdiğimde de aynı hataları aldım. İdecad neden böyle anlamsız hatalar veriyor bir anda? projeyi eke bırakıyorum.

Ekli dosyalar

Merhaba kolay gelsin. İki bloklu bir proje çözümlüyorum. Projeyi sorunsuz çözümlemiştim ancak bazı kolonları kesitlerini yapı sahibinin üzerine büyüttükten sonra analiz yaptığımda 4. kat döşemelerinden hata almaya başladım. Daha önce aynı projede yaptığım onlarca analizde döşeme hatası almazken bir anda sebepsiz bir şekilde alt kaltlarda olmamasına rağmen en üst kat döşemesinde neden böyle bir hata aldım. Ayrıca en üst kat döşemesinde hareketli yükü kaldırıp sadece çatı yükü etkittirdiğimde de aynı hataları aldım. İdecad neden böyle anlamsız hatalar veriyor bir anda? projeyi eke bırakıyorum.
modelleme ile ilgili önerilerim;
--perdeleri ayrı ayrı grup yapınız,
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
--makine dairesi tikini işaretleyiniz,
--döşeme boşlukları büyük olduğundan döşeme kenarı ile modelleyiniz, (gerekirse döşeme hesap aksı ile müdahale edebilirsiniz.)
--merdivenlerin mesnetlenmesin de hatalı rijitlik tiki işaretlenmiş olan kenarlar var,
--hesap yapılırken ağ oluşturulamayan döşeme var düzeltiniz. (4. kat d48)

Merhaba kolay gelsin. İki bloklu bir proje çözümlüyorum. Projeyi sorunsuz çözümlemiştim ancak bazı kolonları kesitlerini yapı sahibinin üzerine büyüttükten sonra analiz yaptığımda 4. kat döşemelerinden hata almaya başladım. Daha önce aynı projede yaptığım onlarca analizde döşeme hatası almazken bir anda sebepsiz bir şekilde alt kaltlarda olmamasına rağmen en üst kat döşemesinde neden böyle bir hata aldım. Ayrıca en üst kat döşemesinde hareketli yükü kaldırıp sadece çatı yükü etkittirdiğimde de aynı hataları aldım. İdecad neden böyle anlamsız hatalar veriyor bir anda?
döşeme tanımladıktan sonra kolon boyutlarını değiştirdiğinizde ağ oluşma hatası alabilirsiniz. Bu hata da bazen analiz modelinde de gözükmemektedir. genelde çözmek için ilgili kattaki tüm döşemeleri silip yeniden tanımlayabilirsiniz.

Projenizde "Ağ oluşturulamıyor" hatası var. Bu hata analiz esnasında verilmektedir.
Bu hatayı düzeltmeden analiz sonuçlarını sorgulamak anlamsız olacaktır.

Çözüme ulaşmak için genel olarak şu adımlar denenebilir.
-Geometri kontrolü yapılarak hatalar düzeltilmeli
-Analiz esnasında Ağ oluşturulamıyor hatası verilen döşemeleri ve/veya komşu döşemeleri silip tekrar tanımlamak
-Döşeme sonlu eleman genişliklerini değiştirmek
-Hata verilen döşeme etrafındaki mesnetlendiği kiriş/kolon/perde bağlantı noktalarını kontrol etmek (düğüm noktalarını aynı noktada birleştirmek gibi)
-Hata verilen döşeme sınırını oluşturan döşeme kenarlarının kiriş/kolon ve perdeler ile bağlantı noktalarını kontrol etmek
-Döşeme sınırlarının tam kapandığını kontrol etmek(Kiriş ile döşeme kenarı arasında boşluk olması gibi)
-Hatalı döşeme kenarı çizgilerini kontrol etmek (Kiriş veya perde altında kalan döşeme kenarları gibi)

1666692424241.png

Ağ hatası düzeltildikten sonra tüm döşeme ile ilgili hatalar (As(-), Çift donatı gerekli, sehim hataları)düzelmiştir.

Projenizde D48 döşemesinde ağ oluşma problemi var. D48 döşemesi sınırını oluşturan K112 kirişini, K113 düğüm noktasında bölerseniz ağ oluşturulamıyor hatası düzelmektedir. Kirişi bölmek için "Break" komutu kullanılabilir.
1666699333235.png

Hatalı tanımlanan döşeme ve döşeme hesap aksları var. Bu durumları düzeltiniz
Bazı döşeme hesap aksları döşeme boşlukları ile bölünmüş. Bu durum döşeme hesap aksı açıklığını değiştirecektir. Raporlarda döşeme kalınlığı hesapları hatalı olabilir. ayrıca kalıp planı aldığınızda döşeme donatı çizimleri hatalı olacaktır.
L tipi döşemelerde ilave hesap akları tanımlayabilirsiniz. X ve Y yönlerinde ikişer adet döşeme hesap aksı tanımlamanız uygun olur.
Büyük döşeme boşluklarını tali kirişlerle bölmeniz uygun olur.
Hatalı olan ve kontrol etmeniz gereken döşeme hesap akslarını kırmızı ile çizdim

1666700148347.png

Geri