Döşemede zımbalama güvenliği sağlanmıyor hatası

Merhabalar,
Projemi ekledim, zemin katta ve 1. bodrum katta iki adet merdivenim mevcut. bu merdivenlerin bulunduğu döşemeyi saplama kirişle bölüp nervürlü döşeme tanımladım. fakat projede zımbalama güvenliği sağlanmıyor hatası alıyorum. bunu döşeme boşluğunu azaltmadan aşmanın bir yolu yok mudur? sorunu nasıl aşacağım konusunda yardımlarınızı bekliyorum.
bir de makine dairesi olarak tanımlanan katta zayıf kat oluşumu var. bunu nasıl aşacağım?
genel olarak yanlış yaptığım bir şey var mı merak ediyorum.
önerilerinizi bekliyorum. herkese iyi çalışmalar.

proje linki:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba;

Projenizde P15 perdesi ile K37 kirişini bağlarken, K37 kirişini P15 perdesinin yüzünde bitirmeniz gerekir. Bu şekilde yaptığınızda zımbalama kontrolü yapılmayacaktır ve perde yeterli hale gelecektir. Burada perdeye kiriş bağlı olduğundan ve bu yapı asmolen döşemeli bir yapı olduğundan zımbalama kontrolü yapılmamalıdır. Buna ek olarak perde ve kiriş kaçıklıklarını birbiriyle uyumlu olacak şekilde yani her ikisi de üst alt veya orta olacak şekilde tanımlarsanız, perde ve kirişi daha kolay yakalayabilirsiniz.

1626175333181.png

Projenizde Makine dairesi tavanı katındaki bodrum perdeleri "subasman/ üst katta devam etmeyen perde" olarak işaretlenmiş. Bu durumda perde kesme alanları kat etkili keme alanına dahil edilmezler.
Makine dairesi tavanı katı rijit kabul edildiği için perdeleri subasman olarak işaretlemeyebilirsiniz.
Veya Kat Parametreleri/ Düzensizlikler sekmesinde Agx ve Agy sütunlarına manuel olarak ilave edebilirsiniz.
Bunun yanında projenizde TBDY 4.3.4.6 koşulu da sağlanmamaktadır. Süneklik düzeyi karma taşıyıcı sistemlerde bu koşulun sağlanması gerekmektedir.

B1 düzensizliği kontrolü hakkında bilgi almak için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

Saygılarımla...

Merhaba;

Projenizde P15 perdesi ile K37 kirişini bağlarken, K37 kirişini P15 perdesinin yüzünde bitirmeniz gerekir. Bu şekilde yaptığınızda zımbalama kontrolü yapılmayacaktır ve perde yeterli hale gelecektir. Burada perdeye kiriş bağlı olduğundan ve bu yapı asmolen döşemeli bir yapı olduğundan zımbalama kontrolü yapılmamalıdır. Buna ek olarak perde ve kiriş kaçıklıklarını birbiriyle uyumlu olacak şekilde yani her ikisi de üst alt veya orta olacak şekilde tanımlarsanız, perde ve kirişi daha kolay yakalayabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 19434

Projenizde Makine dairesi tavanı katındaki bodrum perdeleri "subasman/ üst katta devam etmeyen perde" olarak işaretlenmiş. Bu durumda perde kesme alanları kat etkili keme alanına dahil edilmezler.
Makine dairesi tavanı katı rijit kabul edildiği için perdeleri subasman olarak işaretlemeyebilirsiniz.
Veya Kat Parametreleri/ Düzensizlikler sekmesinde Agx ve Agy sütunlarına manuel olarak ilave edebilirsiniz.
Bunun yanında projenizde TBDY 4.3.4.6 koşulu da sağlanmamaktadır. Süneklik düzeyi karma taşıyıcı sistemlerde bu koşulun sağlanması gerekmektedir.

B1 düzensizliği kontrolü hakkında bilgi almak için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

Saygılarımla...
Oğuzcan Bey, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. subasman olarak tanımlamam havuz olmasından kaynaklanıyor. başka bir başlıkta öyle yapılması gerektiği yazılmıştı. rijit olduğundan sıkıntı çıkmayacaksa sorun gözükmüyor.

TBDY 4.3.4.6 koşulunu sağlatabilmem için yapmamı önerdiğiniz bir şey var mı?
önerilerinizi bekler, iyi çalışmalar dilerim.
saygılarımla.

Oğuzcan Bey, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. subasman olarak tanımlamam havuz olmasından kaynaklanıyor. başka bir başlıkta öyle yapılması gerektiği yazılmıştı. rijit olduğundan sıkıntı çıkmayacaksa sorun gözükmüyor.

TBDY 4.3.4.6 koşulunu sağlatabilmem için yapmamı önerdiğiniz bir şey var mı?
önerilerinizi bekler, iyi çalışmalar dilerim.
saygılarımla.

TBDY 2018' de karma sünek çözüm koşulları oldukça ağırlaştırıldı. Koşulun sağlanması için taşıyıcı sistemde ciddi oranda perde grupları eklemek gerekebilir. Bu da çözümü ekonomiden uzaklaştırabilir. Bu tür durumlarda döşeme sisteminin değiştirilip, yüksek sünek çözüm yapılmasını öneririz.

-Projede merdiven kolu da ara sahanlığa bağlanmıyor.
1626179332476.png

Merdiven oluşumu ve mesnetlenme koşullarının düzenlenmesi hakkında aşağıda linki verilen videoları izceleyebilirsiniz.

Merdivenin oluşturulması

Merdiven mesnet koşullarının belirlenmesi

İyi çalışmalar

Geri