Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Düşük döşemelerde statik çözümleme

Düşük döşemenin olduğu yerde nasıl bir statik çözüm izlemek gerekir ?
Mesela asmolen döşemeli bir mimari projede banyo alanı içerisinde verilen döşemenin bir kısmı (misal köşede kalan duş alanı kadar bir kısım) düşük döşeme olduğunda buradaki düşük döşeme nasıl modellenmelidir ?
Bu durumda düşük döşemenin etrafının asmolen kalınlığında bir saplama kirişle dönülmesi uygun olur mu ? Benzeri bir durum plak döşemede yaşandığında nasıl bir çözüm izlemek gerekir ?
Ayrıca düşük döşemelerin etrafının her daim kirişle kapatılması gerekir gibi bir kaide var mıdır ?
Şimdiden ilgilenen herkese teşekkürler.

Düşük döşeme mümkünse yapmamak gerekir. Yapılacağı durumlarda da kirişlerle bölmekte fayda var. Bu tür bir kaide yönetmeliklerde yer almaz. Ben proje yaparken düşük döşeme yapacağım alana bir bakıyorum. Eğer düşük döşeme yapacağım alanı ayırdıktan sonra kalan döşemem ufak bir alan teşkil ediyorsa hiç saplama yapıp ta kirişle bölmüyorum komple düşük yapıyorum. Plak döşemelerde düşük yapmanın hiçbir anlamı yok çünkü artık yapılarda asma tavan vs. yapılarak ıslak zeminlerdeki giderler çözülebiliyor. Yok illa plak döşemede de yapılacaksa asmolen döşemeki mantıkla onu da düşünebilirsin.

Düşük döşeme mümkünse yapmamak gerekir. Yapılacağı durumlarda da kirişlerle bölmekte fayda var. Bu tür bir kaide yönetmeliklerde yer almaz. Ben proje yaparken düşük döşeme yapacağım alana bir bakıyorum. Eğer düşük döşeme yapacağım alanı ayırdıktan sonra kalan döşemem ufak bir alan teşkil ediyorsa hiç saplama yapıp ta kirişle bölmüyorum komple düşük yapıyorum. Plak döşemelerde düşük yapmanın hiçbir anlamı yok çünkü artık yapılarda asma tavan vs. yapılarak ıslak zeminlerdeki giderler çözülebiliyor. Yok illa plak döşemede de yapılacaksa asmolen döşemeki mantıkla onu da düşünebilirsin.
Açıklayıcı cevabınız ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Geri