Deprem Devrilme Kontrolü

Merhaba. Hesaplarda basılan deprem devrilme kontrolü tahkiki hangi yönetmeliğe dayanmaktadır bilen var mı? Ben biraz araştırdım ama ne deprem yönetmeliğinde ne de başka bir yönetmelikte bulamadım. Örnek olsun diye sorduğum soru için bir hesap örneği ekliyorum.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-04-02 112027.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-02 112027.png
    128.4 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
Yönetmelikte açıklanan bir kontrol değildir. Kullanıcılarımızın ve kontrol mekanizmalarının isteği üzerine eklenmiştir.

Merhaba. Hesaplarda basılan deprem devrilme kontrolü tahkiki hangi yönetmeliğe dayanmaktadır bilen var mı? Ben biraz araştırdım ama ne deprem yönetmeliğinde ne de başka bir yönetmelikte bulamadım. Örnek olsun diye sorduğum soru için bir hesap örneği ekliyorum.
Sayın Ümit Atalay,
Belki yardımı olur diye şu maddeyi incelemenizi öneriririm.
"TBDY2018. 4.7.2.6 – Deprem yüklerinden binanın tabanında meydana gelen toplam devrilme momenti Denk.(4.25) ile hesaplanır: M = Σ F *H "
3194 İmar Kanununda ise fen kurallarına uygunluktan bahseder.
İkisini bir arada değerlendirdiğinizde bu kontrolü gerekli yada gereksiz görebilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

Sayın Ümit Atalay,
Belki yardımı olur diye şu maddeyi incelemenizi öneriririm.
"TBDY2018. 4.7.2.6 – Deprem yüklerinden binanın tabanında meydana gelen toplam devrilme momenti Denk.(4.25) ile hesaplanır: M = Σ F *H "
3194 İmar Kanununda ise fen kurallarına uygunluktan bahseder.
İkisini bir arada değerlendirdiğinizde bu kontrolü gerekli yada gereksiz görebilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.
Çok teşekkür ederim. Çok yardımı oldu gerçekten. Ben zaten gereksiz olduğunu düşünmüyorum. İdecad in uzun zamandır kullanıcısıyım (yaklaşık 15-20 yıl) bu hesaplama uzun zamandır idecad raporlarında mevcut. Ben o yüzden yönetmeliğin bir maddesinde var sanıyordum ama araştırdığımda olmadığını görünce biraz da şaşırdım çünkü bence olması gerekli bir hesap. Elimde bu hesapla ilgili bir iş var araştırma sebebim de o yüzden oldu.

Buradaki güvenlik katsayısı 0.5 ile kıyaslandığı için 2 katı bir değer oluyor. Bu değerin mantığını anlamaya çalışıyorum sadece. İstinat yapılarında devrilme tahkikinde 1.3 mesela (yani %30). Bu hesapta neden %100?

Geri