Dişli Döşeme ve Kaset Döşeme Tasarımı

ganymede

Etkin Üye
Çift doğrultuda dişli döşeme ile kaset döşeme aynı şey midir? Aşağıdaki tanımlar doğru mudur?

ÇDDD: Diş aralıkları max. 70 cm. Diş genişlikleri min. 10 cm.
Kaset Döşeme: Diş yerine, tali kiriş var. Min tali kiriş genişliği 20 cm. Kiriş aralıkları serbest.

Kapalı çıkma ve geniş açıklıklardan dolayı asmolen yapmam gereken bir sistem var. H>17.50. Hangi sistemi seçmeliyim. Artıları eksileri nelerdir?
idecad'de tali kiriş hesabıyla dişlerin hesabı aynı şekilde mi yapılır?

Kaset döşemede dişler arasında dolgu malzemesi olmaz ve nervürler arası min. mesafe 70 cm den başlar, yarı rijit diyafram seçeneğinde analiz yaptığınızda nervürlerde birer saplama kiriş gibi davranır ve 3d analizde dikkate alınır.

ganymede:9fmbjfoh' Alıntı:
Çift doğrultuda dişli döşeme ile kaset döşeme aynı şey midir? Aşağıdaki tanımlar doğru mudur?

ÇDDD: Diş aralıkları max. 70 cm. Diş genişlikleri min. 10 cm.
Kaset Döşeme: Diş yerine, tali kiriş var. Min tali kiriş genişliği 20 cm. Kiriş aralıkları serbest.

Kapalı çıkma ve geniş açıklıklardan dolayı asmolen yapmam gereken bir sistem var. H>17.50. Hangi sistemi seçmeliyim. Artıları eksileri nelerdir?
idecad'de tali kiriş hesabıyla dişlerin hesabı aynı şekilde mi yapılır?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

G Köse":1nj6903b' Alıntı:
Kaset döşemede dişler arasında dolgu malzemesi olmaz ve nervürler arası min. mesafe 70 cm den başlar, yarı rijit diyafram seçeneğinde analiz yaptığınızda nervürlerde birer saplama kiriş gibi davranır ve 3d analizde dikkate alınır.

Kaset döşeme boyutlandırma koşullarını nereden buluyorsunuz merak ediyorum
TBDY 2018 in hangi maddesinde, TS500 ün hangi maddesinde ?
ya da her neyi kaynak gösteriyorsanız bir kaynak gösterin, bir kaynak paylaşın da bu kargaşa bitsin.
herkes bir şeyler yazıyor ama somut bir kaynak gösteren yok. Ya da ben mi bulamıyorum.

metsoy":33zmme3w' Alıntı:
G Köse":33zmme3w' Alıntı:

ya da her neyi kaynak gösteriyorsanız bir kaynak gösterin, bir kaynak paylaşın da bu kargaşa bitsin.
herkes bir şeyler yazıyor ama somut bir kaynak gösteren yok. Ya da ben mi bulamıyorum.

Hem okumuyorsunuz , hem de bedava bilgiye atar yapıyorsunuz. Gönderdiğim linkte bütün sorularınızın yanıtı var.

sahinsukru":1oqa8a6e' Alıntı:
metsoy":1oqa8a6e' Alıntı:
G Köse":1oqa8a6e' Alıntı:

Hem okumuyorsunuz , hem de bedava bilgiye atar yapıyorsunuz. Gönderdiğim linkte bütün sorularınızın yanıtı var.

Benim bedava bilgiye ihtiyacım yok, bu konuda sizden daha az bildiğimi de sanmıyorum. ihtiyacıniz varsa onlarca makale, doktora tezi gönderebilirim size.
Benim size bir sorum da yok ayrıca iki yönde çalışan dişli döşeme kaset döşeme kargaşasına gönderme yapmak istedim sadece.
Bu forum programın gelişimine katkı sağlamak, meslektaşlarımızın mesleki sorunlarına çözüm bulmayı amaçlıyor. Bir başka meslektaşının bilgisini sorgulamak da kimsenin haddi değil.

Aslında kaset döşeme diye bir döşeme yok bu tanımlama piyasada oluşmuş bir tanımlamadır. Yönetmeliklerde bu ifade geçmiyor. Bizim kaset döşeme dediğimiz sistem aslında iki doğrultuda çalışan dişli döşemelerdir.
T.s.500 de 11.5. maddesinde açıkça belirtilidği gibi hiç bir sınır koşul konulmamıştır.Genel minimum kiriş-plak sınır değerlerine uyman gerekir sadece... Bu tür döşemelerin yapısal çözümlemelerinde yapı mekaniği ilkelerine uymamız gerektiğini söyler yönetmelik.

Size tek doğrultuda çalışan dişli döşemeler için geçerli olan kuralalrı çift doğrultuda çalışan döşemeler içinmiş gibi gösterebilirler bunlara aldırış etmeyiz.

2018 deprem yönetmeliği açıkca tek yönlü dişli döşemelerde sınırlama getirmiş
çift yönlü dişli döşemelerde yüksek sünek çözülebilir

yunussacikk":7aregxre' Alıntı:
Aslında kaset döşeme diye bir döşeme yok bu tanımlama piyasada oluşmuş bir tanımlamadır. Yönetmeliklerde bu ifade geçmiyor. Bizim kaset döşeme dediğimiz sistem aslında iki doğrultuda çalışan dişli döşemelerdir.
T.s.500 de 11.5. maddesinde açıkça belirtilidği gibi hiç bir sınır koşul konulmamıştır.Genel minimum kiriş-plak sınır değerlerine uyman gerekir sadece... Bu tür döşemelerin yapısal çözümlemelerinde yapı mekaniği ilkelerine uymamız gerektiğini söyler yönetmelik.

Size tek doğrultuda çalışan dişli döşemeler için geçerli olan kuralalrı çift doğrultuda çalışan döşemeler içinmiş gibi gösterebilirler bunlara aldırış etmeyiz.

TS500: ''11.5 - İKİ DOĞRULTUDA ÇALIŞAN DİŞLİ DÖŞEMELER
Bölüm 11.3 de verilen genel ilkelere uygun olarak, iki doğrultuda çalışan dişli döşemeler de düzenlenebilir. Bu tür döşemelerin yapısal çözümlemelerinde yapı mekaniği ilkelerine, boyutlandırma ve donatı düzenlemelerinde ise Madde 11.3.3 de verilen kurallara uyulmalıdır.''

Bu maddeye göre; diş aralıklarını max. 70/70 yapmam gerekmiyor mu? Boyutlandırmada 11.3.3'e uyacaksın deniyor.

ganymede":2hbpf4k7' Alıntı:
yunussacikk":2hbpf4k7' Alıntı:

Bölüm 11.3 de verilen genel ilkelere uygun olarak, iki doğrultuda çalışan dişli döşemeler de düzenlenebilir. Bu tür döşemelerin yapısal çözümlemelerinde yapı mekaniği ilkelerine, boyutlandırma ve donatı düzenlemelerinde ise Madde 11.3.3 de verilen kurallara uyulmalıdır.''

Bu maddeye göre; diş aralıklarını max. 70/70 yapmam gerekmiyor mu? Boyutlandırmada 11.3.3'e uyacaksın deniyor.

diş açıklığı 70*70 i geçmeyecek şekilde yapmalısın, dolgu malzemesi kullanabilirsin. bunun dışında 11.3.3 de bir doğrultuda çalışan dişli döşemeler için gerekli tüm kurallara iki doğrultuda çalışan dişli döşemeler için de aynen uymalısın.
iyi çalışmalar

metsoy":3m71vunq' Alıntı:
ganymede":3m71vunq' Alıntı:
yunussacikk":3m71vunq' Alıntı:

diş açıklığı 70*70 i geçmeyecek şekilde yapmalısın, dolgu malzemesi kullanabilirsin. bunun dışında 11.3.3 de bir doğrultuda çalışan dişli döşemeler için gerekli tüm kurallara iki doğrultuda çalışan dişli döşemeler için de aynen uymalısın.
iyi çalışmalar

Teşekkür ederim. Ben de yönetmelik maddesini böyle yorumluyorum ama nedense bu konuda bir görüş birliği yok. Kimisi aynıdır diyor, kimisi ise tamamen farklı.

metsoy":11v332h6' Alıntı:
ganymede":11v332h6' Alıntı:
yunussacikk":11v332h6' Alıntı:

iyi çalışmalar

Böyle bir şey söz konusu değil. Bir doğrultuda çalışan dişli döşemeler için geçerli kuralları iki doğrultuda çalışan dişli döşemeler için geçerlidir diyemezsin. t.s.500 11.3.3 - Donatıyla İlgili Kurallar
Dişlerde eğilme ve kesme donatısı kirişlerdeki gibi hesaplanır. Ancak, hesap kesme kuvvetinin kesme
çatlama dayanımından küçük olduğu durumlarda, minimum etriye koşuluna uyulmayabilir ve açık etriye
kullanılabilir. Bu durumda, etriye aralığı 250 mm yi geçemez.
Dişlerin üstündeki plakta, her iki doğrultuda dağıtma donatısı bulundurulmalıdır, Şekil 11.1. Bu donatı herbir
doğrultuda plak tüm kesit alanının 0,0015 den az, donatı aralığı ise 250 mm den fazla olmamalıdır.
Burda diş aralığı vs. için her hangi bir ifade geçmez.

Hocam madde 11.5 ''Bölüm 11.3 de verilen genel ilkelere uygun olarak..'' şeklinde başlıyor ve ''boyutlandırma ve donatı düzenlemelerinde ise Madde 11.3.3 de verilen kurallara uyulmalıdır.'' diye devam ediyor. Siz sadece 11.3.3'ü yazıyorsunuz.

11.3 - BİR DOĞRULTUDA ÇALIŞAN DİŞLİ DÖŞEMELER
11.3.1 - Genel İlkeler
Serbest aralıkları 700 mm yi geçmeyecek biçimde düzenlenmiş kirişler ve ince bir tabladan oluşan döşemeler dişli döşeme olarak tanımlanır. Bu tür döşemelerde dişlerin arası boş bırakılabileceği gibi, taşıyıcı olmayan dolgu malzemesi ile de doldurulabilir. Dolgu malzemesi olarak boşluklu beton briket, boşluklu pişmiş toprak veya benzeri hafif malzeme kullanılmalıdır. Şekil 11.1.

Ekli dosyalar

• kaset döşeme ts500.png
    kaset döşeme ts500.png
    146.7 KB · Görüntüleme: 7,861
Yönetmelik ''Serbest aralıkları 700 mm yi geçmeyecek biçimde düzenlenmiş kirişler ve ince bir tabladan oluşan
döşemeler dişli döşeme olarak tanımlanır.'' diyor.
Diş aralıklarımız 70 cm geçiyorsa bu döşeme sistemi artık dişli döşeme olarak tanımlanamaz. BU döşeme saplama kirişlerle bölünmüş kirişli döşemedir. Bu döşeme sisteminede piyasada ''kaset'' döşeme diye isimlendirilmiştir yönetmelikte böyle bir tanımlama yok.
Şimdi biz Dişli döşeme kurallarına takılmamak için diş aralığımızı 70 cm den fazla yapmamız gerekir.
Diş aralıklarımız 70 den fazla yaptıktan sonra kirişli döşeme için geçerli kurallara uymamız yeterli olucaktır. T.S.500 de mni kiriş genişliği 20 cm belirtilmiştif fakat saplama,ikincil kirişlerde bu kurala uyma zorunluluğu yoktur.
Örneğin ana kirişleri 60/30 , saplama kirişleri 15/30 , saplama kirişler arası mesafe iki yöndede 100 cm , üzerindeki plak kalınlığıda 8 cm olan bir sistem yaparsam bu İki yönlü çalışan dişli döşeme değildir. Bu bildiğimiz krişli döşemedir sadece bir çok saplama kirişle bölünmüştür. Bu yüzden dişli döşemeler için geçerli olan e/10 kuralına uymak zorunda değiliz.
(kaset döşeme ve iki yönde dişli döşemeleri aynı olduğunu söylemiştim o noktada hatalıyım)

ts500 de tarif edilen dişli döşemeler bizim programımızda tek yönlüler nervür, çift yönlüler kaset döşeme olarak tanımlanan döşemelerdir. Eğer bu şekilde bilgi girişi yapacaksak ts500 deki dişli döşeme kurallarına uymak zorundayız. Bunun dışında klasik kiriş ve döşeme girerek yapılan tanımlamalar, döşeme açıklıkları ne olursa olsun dişli döşeme kurallarına tabi değildir. Yani idecad programında kaset komutunu kullanarak yaptığımız bilgi girişlerinde diş aralıklarını 70 cm den fazla yapamayız. Yaparsak ts500 ü dikkate almamış oluruz. Teker teker kiriş girerek döşeme aralarını açmak da bence mantıklı çözüm değil. Belki ts500 de değişiklik yaparlar da bu kuralı biraz yumuşatabilirler.

Kaset döşemede ana kirişleri mimariden dolayı bazı yerlerde saplama yaparak geçmek zorundayım. Bu saplamaları yapmamda ciddi bir sakınca var mıdır?

Sayın meslektaşlarım,

Öncelikle herkese iyi günler dilerim. Yüksek lisans tezimi tamamlamak için 2 bodrum kat, 1 giriş ve 5 normal katın olduğu bir dişli döşeme tasarımı oluşturmam gerekiyor. Lakin analiz ayarları sihirbazında döşeme tipi için dişli döşemeyi seçemiyorum Bu konu ile alakalı bir kaç araştırma yaptığımda bina yüksekliği 17.5 metre'yi geçtiği anda dişli döşemeye izin vermiyor. Bunun üzerine bina yüksekliği ile oynamadan yapıya perde ekledim fakat yine de düzeltemedim. Konu ile alakalı desteğinizi rica eder, iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla,

Tayfun Eryetim

Sayın meslektaşlarım,

Öncelikle herkese iyi günler dilerim. Yüksek lisans tezimi tamamlamak için 2 bodrum kat, 1 giriş ve 5 normal katın olduğu bir dişli döşeme tasarımı oluşturmam gerekiyor. Lakin analiz ayarları sihirbazında döşeme tipi için dişli döşemeyi seçemiyorum Bu konu ile alakalı bir kaç araştırma yaptığımda bina yüksekliği 17.5 metre'yi geçtiği anda dişli döşemeye izin vermiyor. Bunun üzerine bina yüksekliği ile oynamadan yapıya perde ekledim fakat yine de düzeltemedim. Konu ile alakalı desteğinizi rica eder, iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla,

Tayfun Eryetim
Merhaba. Projenizi eklerseniz yardımcı olabilirler. Aşağıda link var. Linkte nasıl dosya paylaşacağınız anlatılmış.

Geri