V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

dilatasyonlu çözüm

kolay gelsin.elimde bir proje var ve projede iki adet dilatayon derzi bıraktım.temel olarak radye planladım ve sistemi çözdüm.daha sonra (a,b,c blokları olduğunu farzedin) b ve c blokları çıkarıp sadece a bloğu çözdüm.ancak bu durumda devrilme hesabı hatası çıkardı.peki dilatasyonlu çözümde hata çıkmıyor da tek başına çözüm yapınca neden hata verdi acaba.ve ayrıca iç kuvvetleri de farklı çıkardı.acaba birşeyi yanlış mı anlıyorum.dilatasyon bırakmamızdaki amaç her birini ayrı çözmek değil mi.durum böyleyken tek başına çözümde diğer çözümle aynı çıkması gerekmiyor mu tüm kuvvetlerin ve diğer durumların.ikinci bir sorum ise şu:deprem yönetmeliğinin 3.6.1.2 maddesi gereği toplam A g / toplam Ap büyük eşitti 0,002 olacak diye kural var.ancak bende o durum kurtarmıyor.Sistem de R seçimim uygun ancak alanları kurtarmıyor.bu durumu es geçebiliyor muyuz yoksa bir çözüm yolu var mı.üçüncü ve son sorum:perde as leri (alfa s) 0,86 durumunda çıkıyor.bu durumda perdeleri biraz yumuşatmak gerekiyor mu yani kuvvetlerin tamamını perdelere değilde 0,75 seviyesinde tutup geri kalanını kolonlara aktarmak daha mı iyi.çünkü alfa s in 0,90 seviyesinde çıkmasyıla kolonlar çok az kesme alıyor.bu duruma yorum olarak ne diyebilirsiniz.yapmış olduğunuz projelerde bu duruma dikkat eder misiniz.kolay gelsin iyi çalışmalar...

aksualigurbuz":vrqhjjle' Alıntı:
kolay gelsin.elimde bir proje var ve projede iki adet dilatayon derzi bıraktım.temel olarak radye planladım ve sistemi çözdüm.daha sonra (a,b,c blokları olduğunu farzedin) b ve c blokları çıkarıp sadece a bloğu çözdüm.ancak bu durumda devrilme hesabı hatası çıkardı.peki dilatasyonlu çözümde hata çıkmıyor da tek başına çözüm yapınca neden hata verdi acaba
Merhaba,
Dilatasyonlu binaların altında tek bir temel yapılacağından hareketle programda şu an devrilme momenti kontrolü tek yapı kabulüne göre yapılmaktadır. Eğer dilatasyonlu binalarda temellerde ayrı olarak uygulanacaksa o zaman her bir dilatasyon ayrı projeler olarak tasarlanması uygun olur.
ve ayrıca iç kuvvetleri de farklı çıkardı.acaba birşeyi yanlış mı anlıyorum.dilatasyon bırakmamızdaki amaç her birini ayrı çözmek değil mi.durum böyleyken tek başına çözümde diğer çözümle aynı çıkması gerekmiyor mu tüm kuvvetlerin ve diğer durumların
Bu durumun oluştuğu bir proje eklerseniz durumu inceleriz.
ikinci bir sorum ise şu:deprem yönetmeliğinin 3.6.1.2 maddesi gereği toplam A g / toplam Ap büyük eşitti 0,002 olacak diye kural var.ancak bende o durum kurtarmıyor.Sistem de R seçimim uygun ancak alanları kurtarmıyor.bu durumu es geçebiliyor muyuz yoksa bir çözüm yolu var mı.
TDY 3.6.1.2 Denklem. 3.14 projede mutlaka sağlanacak diye bir kural yok. Eğer bu koşullar sağlanırsa yönetmelik perde kalınlığını daha az almanıza ve perde toplam düşey ve yatay boyuna donatı oranını azaltmanıza izin veriyor. (Madde 3.6.3.2 de donatı oranı koşulları belirtiliyor.)
üçüncü ve son sorum:perde as leri (alfa s) 0,86 durumunda çıkıyor.bu durumda perdeleri biraz yumuşatmak gerekiyor mu yani kuvvetlerin tamamını perdelere değilde 0,75 seviyesinde tutup geri kalanını kolonlara aktarmak daha mı iyi.çünkü alfa s in 0,90 seviyesinde çıkmasyıla kolonlar çok az kesme alıyor.bu duruma yorum olarak ne diyebilirsiniz.yapmış olduğunuz projelerde bu duruma dikkat eder misiniz.kolay gelsin iyi çalışmalar...
Alfa s oranı ne kadar yüksek olursa Perdeler o kadar çok kesme kuvveti alıyor demektir. Eğer Alfa S>2/3 ise Süneklik düzeyi karma sistem seçilip R=6 alınarak rahatlıkla çözüm yapılabilir. Süneklik düzeyi karma demek perdelerin yüksek sünek, kolon ve kirşlerin normal sünek koşullarına göre çözüm yapılması demektir. Bu durumda kolon ve kirişlerde daha ekonomik boyutlar elde edilebilir.

İyi çalışmalar dileriz.

çok teşekkür ederim.o zaman bu durumdan anladığım şu:sistem u tipli oldundan her farklı tip için farklı çözümler yapılacak.temel sistemi için ise yapı bir bütün olarak(yine dilatasyonlu seçilip) çözüm yapılacak.kolay gelsin iyi çalışmalar. 0555-612-85-29

Geri