Dilatasyonlu ama tek temel olarak nasıl çözüm yapılır

Tzcn11

Yeni Üye
EKTEKİ PROJEMİ DİLATASYONLU AMA TEMELİ TEK OLARAK ÇÖZMEK İSTİYORUM.
ANCAK GÖRELİ KAT ÖTEMELERİ SORUNUNU BİR TÜRLÜ AŞAMIYORUM
2 AYRI BİNA GİBİ ÇÖZÜP , TEMEL TESİRLERİ AL, ŞEKLİNDE HİÇ ÇÖZÜM YAPMADIM.
BUNU NASIL YAPABİLİRİM? BİRDE O ŞEKİLDE DENEMEK İSTİYORUM
CEVABINIZ VE TAVSİYELERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TESEKKÜR EDERİM

Önerilerim
--Yarı rijit,
--İki ayrı bina olarak çözüm, (iki ayrı binayı şimdiki gibi tek hesapta çözecekseniz ikinci bodrum rijitlik tikini kaldırın.)
--Perdeler yetersiz her iki yönde perde ilavesi yapın, (döşemesi az olan zayıf katlar var.)
--Perdelerin başlarındaki kolonları kaldırıp kısa perde olarak verin ve grup yapın,
--Eksenel yükleri karşılayamayan kolonlar var ebatlarını büyültün,
--Dilatasyon mesafesi yetersiz kontrol edin,
--Yatay Toprak yüklerini girin,
--Geometri hatalarını düzeltin, (Hatalı kolon)

Ekli dosyalar

• HATALI KOLON.png
    HATALI KOLON.png
    75.1 KB · Görüntüleme: 145
Önerilerim
--Yarı rijit,
--İki ayrı bina olarak çözüm, (iki ayrı binayı şimdiki gibi tek hesapta çözecekseniz ikinci bodrum rijitlik tikini kaldırın.)
--Perdeler yetersiz her iki yönde perde ilavesi yapın, (döşemesi az olan zayıf katlar var.)
--Perdelerin başlarındaki kolonları kaldırıp kısa perde olarak verin ve grup yapın,
--Eksenel yükleri karşılayamayan kolonlar var ebatlarını büyültün,
--Dilatasyon mesafesi yetersiz kontrol edin,
--Yatay Toprak yüklerini girin,
--Geometri hatalarını düzeltin, (Hatalı kolon)
verdiğiniz faydalı öneriler için çok teşekkür ederim hocam.
merak ettiğim; dilatasyon kısmından a ve b blokları ayrı ayrı çözüp , tek temel nasıl yaparım?
(not: döşemesi az olan 1. kat , asma kat aslında)

Son düzenleme:
EKTEKİ PROJEMİ DİLATASYONLU AMA TEMELİ TEK OLARAK ÇÖZMEK İSTİYORUM.
ANCAK GÖRELİ KAT ÖTEMELERİ SORUNUNU BİR TÜRLÜ AŞAMIYORUM
2 AYRI BİNA GİBİ ÇÖZÜP , TEMEL TESİRLERİ AL, ŞEKLİNDE HİÇ ÇÖZÜM YAPMADIM.
BUNU NASIL YAPABİLİRİM? BİRDE O ŞEKİLDE DENEMEK İSTİYORUM
CEVABINIZ VE TAVSİYELERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TESEKKÜR EDERİM
bunu nasıl yapıcaz birisi tarif edebilir mi acaba?

Merhaba,
"Temel tesirlerini al" komutu şu an aktif değildir.

-Programda dilatasyonlu projeleri tek bir projede çözebilirsiniz. Analiz modeli açısından bir sorun oluşmaz. Çözüm esnasında program, girdiğiniz döşeme bütünlüğüne bağlı olarak, dilatasyonları otomatik bulacaktır. Tek veya ayrı projeler olarak girilmesi kararı için yapınızın durumunu ve geometrisini irdelemeniz gerekir.
Farklı geometrilerle ilgili olası kabulleri örneklerle inceleyelim:

Alt katlarda tek blok, üst katlarda bağımsız kuleler olarak devam eden yapılar
Bu tür yapılarda farklı proje olarak çözme şansınız mevcut değildir. Bundan dolayı projeyi katlarda birden fazla rijit diyafram kabulüne göre çözmeniz gerekir. (Çözüm esnasında program, girdiğiniz döşeme bütünlüğüne bağlı olarak, diyaframları otomatik bulur)

Temelleri ortak olan yapılar
Temelleri ortak yapılarda iki farklı çözüm uygulayabilirsiniz. Birinci alternatif, yapıyı tek bir proje olarak girebilir ve çözüm yapabilirsiniz. İkinci alternatif ise yapıyı birden fazla projeler olarak ayırıp modelleyebilirsiniz.

Temelleri de dilatasyonlu yapılar
Bu türde yapıların çözümünde en uygun yöntem yapıyı farklı projeler olarak modellemektir.

-Yapıların taşıyıcı sistem tipi seçimi, perde devrilme kontrolleri, rijit kat tanımları vb. yönetmelik kontrolleri açısından da ayrı proje dosyalarında çözümlenmesi uygun olur.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Linkte yer alan projeyi daha çözdürmedim ama baktığınızda her bir dilatasyon "Yapıların taşıyıcı sistem tipi seçimi, perde devrilme kontrolleri, rijit kat tanımları vb. yönetmelik kontrolleri açısından da ayrı proje dosyalarında çözümlenmesi uygun olur." açısından ayrı ayrı çözülmesi uygun olacaktır. Öyle de yaptım ve projelerimi bitirip kuruma teslim ettim.Lakin Esenyurt belediyesinin imar şefliğindeki Yıldız Teknikten anlaştıkları danışman hocamız ısrarla tek temel üzerinde çözülmesini istiyor. Yapıları ayrı modelle temeli tek yap diyor. "Tesir al" seçeneğimiz de yok diyorsunuz. Bu şekilde her bir dilatasyon için veri girişi (taşıyı sisteme tipi vs açısından) de sağlıklı olmayacak ve çözdürünce sağlıksız sonuçlar çıkacaktır. Ne yapmamı önerirsiniz?

Link:

Linkte yer alan projeyi daha çözdürmedim ama baktığınızda her bir dilatasyon "Yapıların taşıyıcı sistem tipi seçimi, perde devrilme kontrolleri, rijit kat tanımları vb. yönetmelik kontrolleri açısından da ayrı proje dosyalarında çözümlenmesi uygun olur." açısından ayrı ayrı çözülmesi uygun olacaktır. Öyle de yaptım ve projelerimi bitirip kuruma teslim ettim.Lakin Esenyurt belediyesinin imar şefliğindeki Yıldız Teknikten anlaştıkları danışman hocamız ısrarla tek temel üzerinde çözülmesini istiyor. Yapıları ayrı modelle temeli tek yap diyor. "Tesir al" seçeneğimiz de yok diyorsunuz. Bu şekilde her bir dilatasyon için veri girişi (taşıyı sisteme tipi vs açısından) de sağlıklı olmayacak ve çözdürünce sağlıksız sonuçlar çıkacaktır. Ne yapmamı önerirsiniz?

Link:

Tek temel çözümü yapılacaksa, bu aşamada dilatasyonların hepsinin tek proje dosyasında toplanıp, taşıyıcı sitem tipinin, emniyetli yönde kalacak şekilde seçilip, temel çözümü yapılmasını önerebilirim.
Ayrıca blokların birleştiği kısımlardaki kolon grupları için zımbalama kontrolünün manuel olarak yapılması gerekir. (Programda her kolon için ayrı ayrı zımbalama kontrolü yapılır)

"Ayrıca blokların birleştiği kısımlardaki kolon grupları için zımbalama kontrolünün manuel olarak yapılması gerekir. (Programda her kolon için ayrı ayrı zımbalama kontrolü yapılır)"
Kolon gruplarındaki kolonları da grup olarak tanımlamıyoruz ya perde gibi onları da program tek tek zımbalama kontrolü yapacaktır zaten neden manuel kontrol edelim anlayamadım?

Birbirine yakın olan kolonlarda zımbalama çevresi ve buna bağlı olarak alanları çakışır. Programda zımbalama kontrollerinde bu durum dikkate alınmaz. Bu nedenle kolonların tek bir kolon gibi değerlendirilip, zımbalama kontrolünün manuel olarak yapılması uygun olur.

PROJE :

Merhaba,

Ekte yer alan projemle ilgili birkaç sorunum var. Plana bakarken sağ ve sol taraflarda 2 tane asansör çekirdeği göreceksiniz. Kat yüksekliği çok fazla olduğu için 1/16 kuralı gereği 80 cm kalınlığında perde yapmam gerekiyordu mimari buna müsait olmadığından poligon kolon olarak tanımlayıp taşıyıcı sistemimi de ona göre ayarlayıp projemi belli bir noktaya getirdim.Sorularım şunlar:

• Zemin taşıma kapasitesi negatif gerilmelerden dolayı kurtarmıyor. Bunu tahkik yapma diyere aşabilirim ama Ahmet Çelikkol hoca çok önemli bir durum diyor. İhtam edilebilcek sıfıra yakın değer de değil. Geometriyi değiştirmekten başka bir çözüm duymadım bununla ilgili şimdiye kadar. Ne yapabiliriz bununla ilgili bu projede? Tam olarak sorun projenin geometrisinden mi yoksa bir kolonundan fln mı kaynaklanıyor bilemiyorum.
  • Perde çekirdeklerini poligon kolon olarak tanımlamak ne derece doğru? Yıldız teknikten hocam asansör perde içleri boşluk olduğundan rijit diyafram burada yok ve perdeler bir perde gibi davranmaz dedi geçen hafta. Buna da dayanarak perdeleri kaldırmak istedim açıkçası. Ayrıca plana baktığınızda yaklaşık 5000 m2 oturumlu bir binada atılan 4 tane asansör perdesi çerçeve sistemi cezalandırıyor ve daha fazla deprem yükü etkitilmesine sebep oluyor. R=7 olduğu için. Sizin yorumunuz nedir burada?
  • Poligon kolonlarımın içine döşeme tanımlayamıyorum. Plandan bakarken sağdakine oluyor ama diğerine olmuyor. Neyi yanlış yaptım acaba?

PROJE :

Merhaba,

Ekte yer alan projemle ilgili birkaç sorunum var. Plana bakarken sağ ve sol taraflarda 2 tane asansör çekirdeği göreceksiniz. Kat yüksekliği çok fazla olduğu için 1/16 kuralı gereği 80 cm kalınlığında perde yapmam gerekiyordu mimari buna müsait olmadığından poligon kolon olarak tanımlayıp taşıyıcı sistemimi de ona göre ayarlayıp projemi belli bir noktaya getirdim.Sorularım şunlar:

• Zemin taşıma kapasitesi negatif gerilmelerden dolayı kurtarmıyor. Bunu tahkik yapma diyere aşabilirim ama Ahmet Çelikkol hoca çok önemli bir durum diyor. İhtam edilebilcek sıfıra yakın değer de değil. Geometriyi değiştirmekten başka bir çözüm duymadım bununla ilgili şimdiye kadar. Ne yapabiliriz bununla ilgili bu projede? Tam olarak sorun projenin geometrisinden mi yoksa bir kolonundan fln mı kaynaklanıyor bilemiyorum.
Negatif taban basıncı oluşumları hakkında aşağıda linki inceleyebilirsiniz.

• Perde çekirdeklerini poligon kolon olarak tanımlamak ne derece doğru? Yıldız teknikten hocam asansör perde içleri boşluk olduğundan rijit diyafram burada yok ve perdeler bir perde gibi davranmaz dedi geçen hafta. Buna da dayanarak perdeleri kaldırmak istedim açıkçası. Ayrıca plana baktığınızda yaklaşık 5000 m2 oturumlu bir binada atılan 4 tane asansör perdesi çerçeve sistemi cezalandırıyor ve daha fazla deprem yükü etkitilmesine sebep oluyor. R=7 olduğu için. Sizin yorumunuz nedir burada?

S27 ve S34 poligon kolonlarının her bir parçasını perde olarak modelleyip, perde özelliklerinden grup perde tanımlamanız uygun olur. 1/6 boyut oranını sağlamayan parçasını ise kısa başlık perdesi olarak tanımlamanız gerekir.

1628230068927.png
  • Poligon kolonlarımın içine döşeme tanımlayamıyorum. Plandan bakarken sağdakine oluyor ama diğerine olmuyor. Neyi yanlış yaptım acaba?

-Poligon kolonları perde objesi olarak modellediğinizde döşeme tanımı doğru bir şekilde yapılacaktır.

Negatif taban basıncı oluşumları hakkında aşağıda linki inceleyebilirsiniz.

S27 ve S34 poligon kolonlarının her bir parçasını perde olarak modelleyip, perde özelliklerinden grup perde tanımlamanız uygun olur. 1/6 boyut oranını sağlamayan parçasını ise kısa başlık perdesi olarak tanımlamanız gerekir.

Ekli dosyayı görüntüle 19994

-Poligon kolonları perde objesi olarak modellediğinizde döşeme tanımı doğru bir şekilde yapılacaktır.
1/16 kuralı geregı 80 cm kalınlık yapacağım bu sefer hıc bır perdem 1/6 şartını sağlamıcak.Ben her paçayı kısa başlık perdesi olarak tanımlasam uygun olur mu?

1/16 kuralı geregı 80 cm kalınlık yapacağım bu sefer hıc bır perdem 1/6 şartını sağlamıcak.Ben her paçayı kısa başlık perdesi olarak tanımlasam uygun olur mu?
Perde kollarının hiçbiri 1/6 boyut oranını sağlamıyorsa her parçanın kısa başlık perdesi olarak tanımlamak uygun olmaz. Tasarımınızı kollardan en az biri 1/6 boyut oranını sağlayacak şekilde revize edebilirsiniz.
Mevcut modeldeki durum itibariyle poligon kolon olarak modellendiğinde kolonlar çubuk eleman olduğu için arasına kiriş girilmemelidir. Tanımlanan kiriş poligon kolona doğru bir şekilde bağlanmaz. Asansör içine veya dışına döşeme tanımlamak için kolon uçlarının 1-2 cm dışından döşeme kenarı ile kapalı alan oluşturabilirsiniz.

1628258400019.png
1628258430751.png

"Negatif taban basıncı oluşumları hakkında aşağıda linki inceleyebilirsiniz."
Başlığı altında atmış olduğunuz linki inceledim ve İsmail beyin cevapları çok çözümcü ve değerli. Bunun adına çok sevindim lakin orada da sordum cevap alamadım. Size de iletmek istiyorum. İsmail beyin cevaplarının dayandığı kaynak nedir?Yoksa kendi mühendislik yorumu mudur?

Temel'de Eğer negatif gerilme çıkmış ise, bunun anlamı şudur ; bu negatif çıkan bölgede temel yukarıya doğru deplasman yapmaya çalışıyor ve yaylar da bu deplasmana direniyorlar ve negatif gerilme çıkıyor ve bunun sonucunda da pozitif gerilme çıkan alanlarda gerçekte olması gerekenden daha az pozitif gerilme çıkıyor. Gerçekte böyle bir durum oluşmaz ve zemin yayları da bu deplasmana karşı koyamaz.

Ben böyle bir durum ile karşılaşınca şöyle yaparım.

Negatif gerilme çıkan alanlarda yatak katsayısı çarpanını küçük bir değer yaparak hesabı tekrarlarım ve tekrar bakarım negatif gerilme var mı diye eğer hala varsa tekrar bu negatif çıkan alanlarda da yatak katsayısı çarpanına müdahale eder ve tekrar bakarım. Önerdiğim yöntem bu sınırlarda kalmak üzere nonlinner hesap yapmadan da güvenle kullanılabilir.

Daha önce yaptığım aşağıdaki açıklamada olduğu gibi benim projelerde yaptığım ardışık nonlinner yöntemi kullanmadan da güvenle tasarım yapabilirsiniz.

Aşağıda önerdiğim yöntem nonlineer temel çözüm yöntemimi uygulamadan temelinizin durumunu değerlendirmenizi sağlar.

"Negatif zemin gerilmesinin çıktığı kombinasyonda maksimum pozitif gerilme değeri , zemin taşıma gücünün yarısı veya daha azı ise negatif gerilme ile uğraşmanıza gerek yoktur.
Ayrıca (negatif gerilmelerin çıktığı alan/toplam radye alanı) <0.20 gene uğraşmanıza gerek yok.
Bu verdiğim değerler çok kabaca değerlerdir. Negatif gerilmeler mühendis tarafından gözden geçirilerek değerlendirmelidir.
Düşey yüklemeden dolay zemin gerilmeleri anormal asimetrik değilse negatif gerilmeyi hiç dikkate almayabilirsiniz.

Eğer düşey yükler anormal asimetrik gerilme yaratıyorsa , önce yapınızın taşıyıcı sistemi simetrik dengeli ve doğru düzenlenerek düşey yükler açısından simetrik hale getirilmesi daha önemli bir mevzudur."

Bu yazdıklarım benim şahsi görüşüm değildir ve mühendislik biliminin temel yaklaşımlarından biridir.
Önerdiğim yöntem, temel hesapları nonlineer yapılmadığı sürece uygulanabilir bir yöntemdir. Ve sizi güvensiz tarafta bırakmayacak bir yaklaşımdır.

Eğer zemin gerilmeleri çok daha kesin bir yaklaşımla hesaplamak istenirse, temeli de işin içine katacak şekilde itme analizi yapılır ve zemin yayları nonlineer olarak alınabilir. (Bu olanak v10.82 de yoktur)

Yatak katsayısı çarpanına müdahale edilerek yapılan hesaplar bu bölgelerde pozitif gerilme çıkartan diğer yüklemeleri de etkileyeceğinden yapının tüm davranışını değiştirebilir. Bu yöntem ile sadece pozitif gerilmenin ne mertebede arttığını kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde yapılan hesaplar nihai olarak proje çıktısı olarak kullanılmamalıdır. Fakat önerdiğim yaklaşık yöntem verdiğim sınırlarda kalıyorsa negatif gerilmeleri dikkate almayabilirsiniz.

Negatif gerilmeler çoğunlukla 0.9G içeren yüklemelerde oluşur. Bunun anlamı da yapı inşa halindeyken yani tam yüklenmemiş iken olan bir depremdeki yapı davranışını gösterir. Bu durumda hem ölü yüklerin 0.10'u yoktur hem de hareketli yük yoktur.
Ancak negatif gerilme G ve Q içeren deprem yüklemelerinde veya sadece düşey yüklerin olduğu yüklemede çıkıyorsa bu negatif gerilmeleri bertaraf edecek şekilde önlem almalısınız.

Yönetmelikte 0.9G yüklemesini de içeren tüm depremli kombinasyonlar ifadesi vardır, yani 0.9'lu yüklemeleri zemin taşıma gücünü kontrol ederken dikkate almayın demez. Ve ayrıca yönetmelikte negatif gerilmelerle ilgili bir öneri de bulunmamaktadır

Geri