Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Dolgu kademeli 470 yüksekliğindeki zemin katı nasıl tanımlamalı ?

gençmüh

Etkin Üye
İyi çalışmalar;

Eklerdeki projelerin aynı yerin 2 farklı şekildeki kabaca veri girişidir.
Projelerin içindeki mimari çizimlerden görüleceği üzere arazide büyük kot farkı bulunmakta.
Bu kadar olmasada buna benzer durumlarda en hep bodrum kat tanımlamadan yüksek zemin kat yüksekliğinde subasman perdelere eksi kot vererek 470 isimli projedeki gibi çözdüm. Kolonların ve perdelerin ayrı ayrı dökülebildiği durumlarda bu bana daha iyi bir çözüm olarak gelmekte. (bu şekilde yapı denetim kolon ve perdelerin birlikte dökümüne izin verirse kolon filiz boyları kısa kalabilir onu 2 boyutta düzeltmek gerekir)
Ama uygulamada ki zorluklardan dolayı benzer durumda bazı meslektaşlarımın subasman yüksekliğine döşemesiz bir şekilde bodrum tanımlayıp iki ayrı katmış gibi projelendirip imalatı daha kolay olacak bu yöntemi tercih etmekte.
Çok kabaca yaptığım 2 analiz şeklinde benzer sonuçlar ortaya çıkmaktadır siz bodrumsuz bu tarz kotlu yerlerde nasıl bir yol izlemektesiniz ?
Projelendirme nasıl olursa olsun kirişsiz tek başına 470 kolon yüksekliği çok yüksek buna önlem olarak kolon kısa kenarlarını mümkün olduğunca büyük yapmak gerekir diye düşünüyorum. Mantıklımı bilmiyorum ama zemin katta üst katta devam etmeyen kolonda ilave edilebilir. Sizlerin bu konuda dikkat edilmesi gereken tavsiyeleriniz nelerdir ?

Ekli dosyalar

önerilerim;
Çok kabaca yaptığım 2 analiz şeklinde benzer sonuçlar ortaya çıkmaktadır siz bodrumsuz bu tarz kotlu yerlerde nasıl bir yol izlemektesiniz ?
modellediğiniz 470.cde gibi modelleme program mantığı açısından uygun,
Projelendirme nasıl olursa olsun kirişsiz tek başına 470 kolon yüksekliği çok yüksek buna önlem olarak kolon kısa kenarlarını mümkün olduğunca büyük yapmak gerekir diye düşünüyorum. Mantıklımı
mantıklı. su basman perdesi ile bağlanmayan (s10-s11-s4-s5-s6) kolonlarında kolon dar kenarı ebadı, kat yüksekliği 4.70/10=0.47 m yaklaşık 0.50 m yapmak uygun olur.

önerilerim;

modellediğiniz 470.cde gibi modelleme program mantığı açısından uygun,

mantıklı. su basman perdesi ile bağlanmayan (s10-s11-s4-s5-s6) kolonlarında kolon dar kenarı ebadı, kat yüksekliği 4.70/10=0.47 m yaklaşık 0.50 m yapmak uygun olur.
Peki kısa kolon oluşmaması adına subasman perdelerini köpükle kolonlardan ayırmak da faydalı olmaz mı ?

Peki kısa kolon oluşmaması adına subasman perdelerini köpükle kolonlardan ayırmak da faydalı olmaz mı ?
Uygulama açısından 'köpük" yapıdan veya dışarıdan gelen kuvvet, iklim ve su etkisi, kimyasal etki vb durumlara karşı korunumlu özellikte yapılmaz ise zamanla yıpranıp kendisini bırakır ve boşluk oluşturur.
Statik açıdan ise,bu boşluğa dolacak toprak, taş vb malzeme esnek değilse kısa kolon oluşmasına sebebiyet verebilir.

Deprem yönetmeliği bölme duvarlarda esnek bağlantı için bile malzeme yeterliliği deneyleri isterken, köpük acaba doğru çözüm müdür?

Geri