Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Donatı yetersizliği hatası alıyorum

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Erenalp
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Erenalp

Yeni Üye
Merhaba

1)Elimde mimari projesi olan hali hazırda yapımı bitmiş bir binanın aynısını ideCAD de çözdüm fakat analiz yaptığımda 4-5 yerde donatı yetersizliği hatası alıyorum. Gözümden birşey mi kaçıyor acaba . Bu sorunu nasıl çözerim(Ekte hatanın görseli mevcut) .
2) Radye temel oluşturdum fakat perdeleride radye temelin olduğu kata eklemem gerekiyor arayüzden ekleyemedim. Küçük bir araştırma yaptım nasıl ekleyebileceğime dair fakat bir sonuça varamadım . Temel yüksekliği 2 kat arttırdım ama hala koşulları sağlayamadığım için cözüm arıyorum
3) Kolon kiriş bölgesi güvensizliği hatası alıyorum . analiz ayarını değiştirip tekrar denedim ama çözülmedi.

Simdiden çok teşekkürler.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    10.9 KB · Görüntüleme: 85
Son düzenleme:
Merhaba,

1-Eklediğiniz demo projesinde TBDY sihirbazında Deprem yer hareketi düzeyi hatalı seçilmiş. DD-2 seçmeniz gerekiyor. TBDY sihirbazındaki Zemin Sınıfı , Tasarım Spektrum bilgileri (enlem, boylam , spektrum değerleri...) projeye uygun olarak düzenlenmeli. (Taşıyıcı sistem davranış katsayılarını da sıfır girmişsiniz. TBDY sihirbazını doğru şekilde düzenledikten sonra değiştirmeyiniz)
Web sayfamızda
sayfasında "Genel tanıtım" *TBDY 2018 Uyumluluk" ve diğer eğitim videolarını izlemenizi öneririm.

Kesit yetersizlikleri ve olası çözümleri hakkında
Proje çözüm klavuzu bölümünden veya arama yaparak genel bilgi edinebilirsiniz.

2-Bu sorunuz anlaşılmadı. Projede zemin ve bodrum katta çevre perdeleri tanımlanmış. En alt kat olarak da 1. bodrum kat tanımlanmış. Siz bu katta radye kenarları ile radye temel sınırlarını tanımlamışsınız. Bodrum kat penceresine geçip, Radye komutunu tıklayıp, radye kenarları ile tanımlanan alana radye temeli yerleştirmeniz yeterli.

radye.png

3-Kesit yetersizlikleri ve olası çözümleri hakkında help.idecad.com.tr yi inceleyebilirsiniz.

Levent Bey , öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Bahsettiğiniz gibi TBDY sihirbazından gerekli değişiklikleri yaptım . DD-2 sectim . Zemin sınıfı ve spectrum ayarlarını AFAD'ın sitesinden kontrol ederek güncelledim. Radye Temel sekmesinden temelimi ekledim .Kolon kiriş birleşim bölgeleri için çözüm önerilerinden beton sınıfını büyütmeyi tercih ettim C30 dan C40 a yükselttim. Ardından tekrar analiz yaptığımda :
hatasını sadece 3 yerde ,
Döşemelerde Çift donatı hatası 9 yerde
Çift donatı gerekli hatasını 6 yerde aldım
Yaklaşık 100 adet kolon kiriş birleşim bölgesi kesme güvenliği sağlanmadı hatam devam ediyor maalesef. Diğer seçenekleri deniyorum ama bir öneriniz varsa o yolu izlerim.

Bu değişiklikleri yapınca projemin boyutuda biraz büyüdü . Çok basit sorular soruyorsam kusura bakmayın . Tekrardan çok teşekkürler.

Ekli dosyalar

• idecad forum ss.PNG
    idecad forum ss.PNG
    55.9 KB · Görüntüleme: 28
Kesit yetersizlikleri ve olası çözümleri için kolon büyütme yaptım güzel sonuç verdi galibe bütüm projede bu cözümü uygulucam hata sayım 50 ye kadar düştü.

Projenizde döşeme ağ oluşturma sorunları mevcut. (Analiz sırasında uyarı olarak veriliyor.) "Döşeme çift donatı gerekli" mesajı ağ oluşturma sorunlarından kaynaklanıyor. Perdelere rijit doğrultuda bağlanan kirişleri perdelerin üzerinden geçirmeden uç noktasından bağlanacak şekilde veri girişi yapınız.

p_k_b.png

Kolon kiriş birleşim kesme güvenliği uyarısı veren kolonlarda kolon boyutunu büyütmek yerine kolon kaçıklığını değiştirerek bj değerine ve buna bağlı olarak Vmax sınır büyüterek sorunu çözümleyebilirsiniz.
Örneğin S3009 kolonunda K3095-K3096 kirişleri doğrultusunda oluşan birleşim kesme güvenliği (B) sorununun çözümü için kolon X yönün kaçıklığını 10 cm sağa doğru kaydırabilirsiniz.

K95-96.png

Diğer bazı notlar;
-TBDY sihirbazında taşıyıcı sistem tipini her iki yönde A15 seçmeniz uygun olur.
-Duvar yüklerinin hesabında duvar yüksekliği girerken kiriş yüksekliklerini düşebilirsiniz. (Otomatik duvar yüksekliği seçeneğini kullanabilirsiniz)
-"Çizgisel döşeme yükü" komut döşeme üzerine yük tanımlamak içindir. Kiriş üzerinde tanımlanması durumunda dikkate alınmaz.
-Bina kullanım sınıfını (BKS) TBDY 2018 Tablo 3.1'e uygun seçip seçmediğiniz kontrol ediniz.

Ekli dosyalar

• p_k_b.png
    p_k_b.png
    27.9 KB · Görüntüleme: 36
  • K95-96.png
    K95-96.png
    14.5 KB · Görüntüleme: 36
Levent Bey , tekrardan verdiğiniz cevap ve tavsiyeler için çok teşekkür ediyorum.

Öncelikle Kirişlerimde dediğiniz uygulamayı yaptım ve Döşeme Çift donatı gerekli hatalarının hepsini çözdüm. Fakat Analiz alırken hala ağ oluşturulamadı hatasını gösteriyor.
Her iki yönde A15 seçtim.
Duvar yüklerini revize ettim kiriş yüksekliklerini çıkartıp.

Döşeme sehim sınırı döşemeyi büyüterek çözüm yapıncağım.
S2046 da dediğiniz gibi kaçıklıkla çözüm yapıncağım.

Geriye kalan 8 hata için ;
Döşemelerde "Donati yetersiz" hatası için döşeme kalınlığını artırarak bir çözüm uygulayabilir miyim?
Perdelerde "Donati yetersiz" hatası için : "Eleman betonarme diyalogunda hangi donatı tipi için eksik donatı oluştuğuna bakarak, gerekli donatı miktarını kendiniz verebilirsiniz. "denilmiş ama tam anlayamadım nasıl yapacağımı.

Tekrardan çok teşekkür ederim.

Biraz uğrastan sonra uzun yol kat ettim. Hata sayısını 1 e indirdim. Zımbalama güvenliği sağlanmıyor hatası alıyorum . 2 adet aynı hatadan vardı birini çözdüm ama anlayamadım tam nasıl cözdüğümü.
Son olarak Proje hatası olmayınca proje detayları direk geliyor mu bize yoksa geometri kontrolündeki hatalarıda çözmemiz gerekiyor mu?

Çok teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• son hata.PNG
    son hata.PNG
    17.7 KB · Görüntüleme: 32
İyi günler projemdeki tek hata olan kolonda donatı yetersizliğini kolonun ebatlarını büyültmeden giderebilir miyiz acaba ? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

K
İyi günler projemdeki tek hata olan kolonda donatı yetersizliğini kolonun ebatlarını büyültmeden giderebilir miyiz acaba ? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.
KOLON ETRİYE ÇAPINI ARTIRIN , ARALIĞINI AZALTIN. SORUN ÇÖZÜLÜR.
BUNUN YANINDA SUBASMANI AYRI BİR KAT YERİNE KAT YÜKSEKLİĞİNİ ARTIRARK ÇÖZÜN. BETONARME DÖŞEME YERİNE ÇELİK HASIRLI SUBASMAN BETONU KULLANABİLİRSİNİZ.

Yani bodrum katın yüksekliğini 350 değilde su basmanın yüksekliğini de katıp su basman perdelerinin üstüne bodrum kat perdelerini mi tanımlamam gerekiyo ? Bir de çelik hasırlı subasman betonunu nasıl tanımlıyorum hocam ?

Yani bodrum katın yüksekliğini 350 değilde su basmanın yüksekliğini de katıp su basman perdelerinin üstüne bodrum kat perdelerini mi tanımlamam gerekiyo ? Bir de çelik hasırlı subasman betonunu nasıl tanımlıyorum hocam ?
su basman yüksekliğini ilave ederek kat yüksekliğini tanımlıyorsunuz.
- zaten bodrum perdeleri temel üstünden başlayacağı için su basman perdesi diye ayrı bir perde tanımlamanıza gerek yok.
- su basman betonu için böyle bir tanım yok. uygulamada dolgunun çökmesinden kaynaklı çatlakları önleyebilmek için su basman betonunu çelik hasır kullanılarak imal edebilirsiniz. bunu da mimari proje mahal listesinde belirtebilir

su basman yüksekliğini ilave ederek kat yüksekliğini tanımlıyorsunuz.
- zaten bodrum perdeleri temel üstünden başlayacağı için su basman perdesi diye ayrı bir perde tanımlamanıza gerek yok.
- su basman betonu için böyle bir tanım yok. uygulamada dolgunun çökmesinden kaynaklı çatlakları önleyebilmek için su basman betonunu çelik hasır kullanılarak imal edebilirsiniz. bunu da mimari proje mahal listesinde belirtebil
Hocam merhaba kafama takılan bir soru var da şimdi bodrum kat yüksekliğim 350cm su basman 100 cm bodrum katı kat genel ayarlarında sizin dediğiniz gibi -450 cm giriyorum fakat merdiveni yaparken merdiven yüksekliğini 350 cm olarak mı giriyoruz yoksa merdiven ayarlarından merdiven yüksekliğini 450 cm mi girmemiz gerekiyor ? Merdiven yüksekliğini 350cm yaptığım zaman merdiven alçakta kaldığı için sormak istedim şimdiden teşekkür ederim.

MERDİVEN YÜKSEKLİĞİNİZİ MİMARİ ÇÖZÜMÜNÜZE GÖRE AYARLAMANIZ GEREKİR. BİNA GİRİŞİ SU BASMAN ÜZERİNDEN YANİ +100 KOTUNDA YAPILIYOR İSE Kİ BÖYLEDİR MERDİVEN KOTUNA +100 VERİP MERDİVEN YÜKSEKLİĞİNİ DEĞİŞTİRMENİZ GEREKMEZ. MERDİVEN ALTINA DA MESNETLENMMESİ İÇİN BİR SUBASMAN PERDESİ TANIMLAMALISINIZ.

Ekli dosyalar

• MERDİVEN KOT.png
    MERDİVEN KOT.png
    242.6 KB · Görüntüleme: 14
Geri