Donatı yetersizliği

İYİ GÜNLER ..KOLAY GELSİN.. PROJEDEKİ HATALARI 1 HAFTAYA YAKINDIR NE YAPTI İSEM ÇÖZEMEDİM.. BU KONUDA BİR KAÇ KEZ PROJEYİ PAYLAŞTIM AMA YARDIM ALAMADIM.. SON BİR KEZ ŞANSIMI DENEYEYİM..BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.. PAZARTESİ TESLİM ETMEM GEREKİYOR.. ŞİMDİDEN ZAMANINIZI AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

Ekli dosyalar

• PANSİYN59.cde
    885.9 KB · Görüntüleme: 15
Merhaba;

Öncelikle sorularınıza cevap verebilmemiz için sorunuzun ne olduğunu anlamamız gerekir. "Temel sorunu" başlıklı mesajınızda aynı projeyi paylaşmanıza karşılık sorununuzun ne olduğunu anlatmayıp, dosyayı boyutunu küçültmek için neler yaptığınızı sorunmuş gibi anlatmışsınız. Yine bu mailinizde de başlık dışındaki tüm açıklamalarınız konu dışı.

Gelelim asıl konumuza. Proje dosyanızda veri girişiyle alakalı bazı sorunlar var almış olduğunuz hataların ve yetersizliklerin sebebi bunlar olabilir, öncelikle bunları düzeltmelisiniz. Aşağıda bu hataları açıklamaya çalışacağım.

1- Bir biri ile bağlantılı olmayan perdelere aynı grup ismini veremezsiniz, sanırım siz projenin yarısını modelledikten sonra simetrisini almışsınız bundan dolayı bağlantılı olmayan perdeleriniz aynı grup ismiyle modellenmiş. Bunu düzeltmelisiniz.
1625312086038.png

2- Radye temel için 2 numaralı hesap aksınızı yapının tam ortasında perdelerin altına gelecek gibi çizmişsiniz (yada otomatik orada oluşturulmuş) ancak bunu aşağıdaki gibi bir bölgeye çekerseniz ana donatınız daha ortalama bir değere gelir ve eksik kaldığı noktalarda ilave donatı seçilirki bu daha ekonomik bir proje olur.
1625312455488.png
3- Aşağıda bulut içine aldığım seçeneği işaretlerseniz radye temelinizdeki ana donatı temelin tamamındaki en olumsuz duruma (max donatı ihtiyacına) göre seçilir, böylece temelinizde hiç ilave çıkmaz ancak ana donatınız sizde olduğu gibi gereğinden çok çok fazla seçilmiş olur. Özel bir durum yoksa bu seçeneği işaretlemeyiniz.
1625312382435.png
4- Perdelerinizdeki kesme yetersizliklerini Grup perdelerle ilgili düzeltmeyi yaptıktan sonra tekrar irdeleyiniz. Mevcut haliyle perdelerdeki sorun gövde etriyesinin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Gerekirse daha büyük çapları da kullanabilirsiniz.

5- Döşene/Radye/Perde elemanlar için kullandığınız sonlu eleman boyutu 80cm bu değer öntasarım için olabilir ancak sonrası için çok büyük. Bu değeri kullanmanız size şöyle olumsuzluklar yaratacaktır.
a- Döşemelerden aktarılacak yüklerin geometrisi bozulacak bu da istenildiği doğruluk ve hassasiyette yük aktarımı yapamamanıza neden olacaktır.
b- perde ve radye temel gibi elemanlarınızda istenmeyen gerilme yığılmalarına neden olacak ve beklenmedik hatalar almanıza neden olacaktır.
sağlıklı sonuç elde edebilmek için sonlu eleman boyutlarını 20/25cm mertebelerinde seçerek projenizi tamamlayınız. Bu durum analiz sürenizi uzatabilir, bilgisayarınız eski ise çözüm yapamamanıza neden olabilir.

Projenize şimdilik bukadar vakit ayırabildim, sonrasında gerekirse yine forumda paylaşırsınız.

Saygılarımla.

KUSURA BAKMAYIN RAHATSIZ EDİYORUM TEKRAR..DEDİKLERİNİZİ YAPTIM PERDELERDEKİ HATALAR ÇÖZÜLDÜ.. AMA RADYE DONATI YETRSİZLİĞİNİ BİR TÜRLÜ AŞAMADIM.. RADYE KALINLIĞINI 120 CM AMPARTMAN 130 CM VE SONLU ELEMAN30 DONATIYIDA Q22 YE ÇIKARTMAMA RAĞMEN.. RADYEDE Kİ DONATI YETERSİZLİĞİNİ ÇÖZEMEDİM..NE YAPABİLİRİM SİZCE.. TEKRARDAN TEŞEKKÜRLER..YARDIMLARINIZ İÇİN..

Ekli dosyalar

• PANSİYONT59.cde
    731.8 KB · Görüntüleme: 1
Ne yapabilirim sorunuza cevap olarak , mesela büyük harf kullanmadan soru sormaya başlayarak bir adım atabilirsiniz. Çünkü büyük harf kullanmaya devam ederseniz soru soramayabilirsiniz.
Size daha önce "BÜYÜK HARF" Kullanmayın diye uyarı göndermişti arkadaşlar.
Lütfen büyük harf kullanmayın. Eğer tekrar büyük harf kullanır iseniz , foruma bir süre ulaşamayabilirsiniz.

Merhaba;
Radye temeldeki donatı yetersizlikleri genelde ilave donatılardan kaynaklı olmaktadır. kalınlıkla ve ana donatı çapıyla oynamadan ilave donatıları 1 ve 2 numaralı hesap aksı doğrultusunda kontrol ediniz. yetersizlikleri (kırmızı renkli satırları) siz müdahale ederek donatı aralıklarını azaltıp yada donatı çapını arttırıp çözebilirsiniz.

Saygılarımla.
Radye temel ana donatıları.
1625327561100.png

1 Numaralı hesap aksın yönündeki ilaveler ve yetersiz ilave.
1625327594006.png

Yetersizliğin giderilmiş hali.
1625327625557.png

2 numaralı hesap aksı yönündeki ilaveler.
1625327687794.png

Neden program ilaveyi Ø20/6 seçmiyor sorusunun cevabı:
1625327759046.png

Ne yapabilirim sorunuza cevap olarak , mesela büyük harf kullanmadan soru sormaya başlayarak bir adım atabilirsiniz. Çünkü büyük harf kullanmaya devam ederseniz soru soramayabilirsiniz.
Size daha önce "BÜYÜK HARF" Kullanmayın diye uyarı göndermişti arkadaşlar.
Lütfen büyük harf kullanmayın. Eğer tekrar büyük harf kullanır iseniz , foruma bir süre ulaşamayabilirsiniz.
kusura bakmayın..büyük harf kullanmayın ile ilgili bir uyarı almadım..pardon..uyarınız için teşekkürler

Merhaba;
Radye temeldeki donatı yetersizlikleri genelde ilave donatılardan kaynaklı olmaktadır. kalınlıkla ve ana donatı çapıyla oynamadan ilave donatıları 1 ve 2 numaralı hesap aksı doğrultusunda kontrol ediniz. yetersizlikleri (kırmızı renkli satırları) siz müdahale ederek donatı aralıklarını azaltıp yada donatı çapını arttırıp çözebilirsiniz.

Saygılarımla.
Radye temel ana donatıları.
Ekli dosyayı görüntüle 19233

1 Numaralı hesap aksın yönündeki ilaveler ve yetersiz ilave.
Ekli dosyayı görüntüle 19234

Yetersizliğin giderilmiş hali.
Ekli dosyayı görüntüle 19235

2 numaralı hesap aksı yönündeki ilaveler.
Ekli dosyayı görüntüle 19236

Neden program ilaveyi Ø20/6 seçmiyor sorusunun cevabı:
Ekli dosyayı görüntüle 19237
yardımlarınız için teşekkürler.. sizi yorduk hakkınızı helal edin..

Geri