V10.94 Son sürüm güncelleme yayınlandı (Lisanslı ve Deneme sürümü)

Re: Download ideCAD Statik v10.20

nitasltd":1453xtbu' Alıntı:
Birde eski versiyonla çözdüğüm projelerde örneğin 25/175 perde kafalarında olan donatılar kat yükseldikçe azalıyordu. Aynı şekilde yeni versiyonda çözdüğüm projede aynı şekilde azalmadan devam ediyor. Momentler azaldığına göre donatı oranınında azalması gerekmez mi?
Kolon ve perdeler iki eksenli eğilme ve normal kuvvet etkisindeki elemanlardır. Yani kesitlerde en gayri müsait yüklemeye göre boyuna donatı ihtiyacı belirlenirken eksenel basınç kuvvetinin değişimi kesitin taşıyabileceği moment kapasitesini de değiştirmektedir.
Proje dosyasını eklerseniz veri girişine yönelik sorun olup olmadığını da inceleyebiliriz.
İyi çalışmalar

Merhaba;

Raporların son sayfasında yer alan sürtünme kesmesi sayfasında Vd değerinin Vr değerinden küçük olması gerekiyor mu acaba? bu tasarım hata mıdır? yoksa normal mi karşılamalıyım?

Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 111.jpg
    111.jpg
    91.8 KB · Görüntüleme: 3,203

karsaf":1tgx0t59' Alıntı:
Merhaba;

Raporların son sayfasında yer alan sürtünme kesmesi sayfasında Vd değerinin Vr değerinden küçük olması gerekiyor mu acaba? bu tasarım hata mıdır? yoksa normal mi karşılamalıyım?

Teşekkür ederim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Yukarıdaki linkteki yüksek lisans tezinin 11. sayfasında sorunuzun yanıtı güzel anlatılmış.

karsaf":1szjemek' Alıntı:
Merhaba;

Teşekkür ederim.

ve bu durum, sadece bodrum perdelerinde oluşmakta.

karsaf:2xr82914' Alıntı:
Merhaba;
Teşekkür ederim.
Perde sürtünme kesme hesabı TS 500 8.1.7' ye göre yapılmaktadır. Vr <Vd olması durumunda uyarı verilmemektedir. TBDY 2018 madde 7.6.7.2' ye göre kontrol yapılması şu an kullanıcı denetimindedir. Bu durum program uyumluluk dokümanı sayfa 23' de belirtilmektedir.
İyi çalışmalar

nitasltd":33dbjmho' Alıntı:
https://drive.google.com/file/d/1Tk7QiORjdyTjWnUWQGZDS0JOs3BucEgu/view?usp=sharing

bir save dosyam açarken sürekli hata veriyor. Yardımcı olabilir misiniz? Dosyayı açamıyorum

Merhaba,
Dosyanız maalesef bozulmuş ve açılamıyor. Çalışırken otomatik kayıt ile dosyalarınızın yedeğini almanızı öneririm.

İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    14.5 KB · Görüntüleme: 2,836

Merhaba ;

ekteki resimdeki gibi kabuk sonlu eleman olarak modellediğim perdenin sonlu elemanlar bilgilerini raporda nasıl görebilirim?
onay memuru tarafından perde kolu (L)/yükseklik(h) >0.5 ise KABUK SONLU ELEMANLAR ile çözmem gerektiğini söylüyor, ben çalışmamı zaten o şekilde yaptım, fakat raporda gösteremedim.

İyi Çalışmalar dilerim..

Ekli dosyalar

• ScreenHunter_414 Oct. 02 19.06.jpg
    ScreenHunter_414 Oct. 02 19.06.jpg
    94.4 KB · Görüntüleme: 2,803

karsaf":3gf0br21' Alıntı:
Merhaba ;
ekteki resimdeki gibi kabuk sonlu eleman olarak modellediğim perdenin sonlu elemanlar bilgilerini raporda nasıl görebilirim?
onay memuru tarafından perde kolu (L)/yükseklik(h) >0.5 ise KABUK SONLU ELEMANLAR ile çözmem gerektiğini söylüyor, ben çalışmamı zaten o şekilde yaptım, fakat raporda gösteremedim.
İyi Çalışmalar dilerim..
Merhaba,
Perde kabuk sonlu eleman bilgileri raporda basılmamaktadır. Perdelerin kabuk olarak modellendiğini, Perspektif penceresinde analiz modelini windows ekran alıntı aracını kullanarak resim olarak kayıt edebilir ve raporlara ekleyebilirsiniz.
Perde sonlu eleman bilgilerinin raporlarda basılmasına yönelik istek not alınmıştır.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• m_1.png
    m_1.png
    103.1 KB · Görüntüleme: 2,720

merhabalar V10.20 de bazı projelerimde alt katta ki kolon donatısı ile üst kattaki kolon donatısı farklı çıkıyor üst katta fazla oluyor. Bunun sebebi ne olabilir kesitler aynı ancak donatı miktarı üst katta fazla EKTE PROJEYİ GÖNDERİYORUM YAPTIĞIMIZ UYGULAMA DOĞRUMUDUR. TEŞEKKÜR EDERİM...

Ekli dosyalar

• turan ilhan.cde
    2.9 MB · Görüntüleme: 60

SNLYAPI":qpzfc7pv' Alıntı:
merhabalar V10.20 de bazı projelerimde alt katta ki kolon donatısı ile üst kattaki kolon donatısı farklı çıkıyor üst katta fazla oluyor. Bunun sebebi ne olabilir kesitler aynı ancak donatı miktarı üst katta fazla EKTE PROJEYİ GÖNDERİYORUM YAPTIĞIMIZ UYGULAMA DOĞRUMUDUR. TEŞEKKÜR EDERİM...
Merhaba,
Betonarme elemanlar elemanlar en olumsuz yükleme durumlarına göre donatılandırılır. Dolayısıyla taşıyıcı sistem gereği üst katlarda kolonlarda daha olumsuz durumlar oluşabilir.
TBDY 2018 'de 2018 yönetmeliğinde donatı kolon ortasında birleştirilmektedir. Donatı hesabı, n. Kat kolonunun üst ucu ve n+1 kat kolonunun alt ucunda yapılmakta ve bu iki durumdan en elverisşiz olana göre donatı yerleştirilmektedir. Donatıyı bu şekilde uygulayabilir veya Kolon parametreleri diyaloğunda "Üst kat donatı sonuçlarını alt katta minimum olarak kullan" seçeneğini işaretleyebilirsiniz.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• prm.png
    prm.png
    25.8 KB · Görüntüleme: 2,489

Levent bey çok teşekkür ederim. Yaptığınız açıklama yeterince faydalı oldu. İyi Çalışmalar

Merhaba ;

yapmış oldugum projemde kiriş yüklerindeki döşemelerden gelen yük dağılımı gösteriminde bir terslik farkettim.
bir kirişe döşemelerden gelen yükler ekteki gibi defalarca vefarklı değerlerle yazılmış. bazı kirişlerde sayfalarca var. bunun bir sebebi varmıdır. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• ScreenHunter_458 Jan. 05 16.02.jpg
    ScreenHunter_458 Jan. 05 16.02.jpg
    274.2 KB · Görüntüleme: 1,856

karsaf":2pih8n2k' Alıntı:
Merhaba ;
yapmış oldugum projemde kiriş yüklerindeki döşemelerden gelen yük dağılımı gösteriminde bir terslik farkettim.
bir kirişe döşemelerden gelen yükler ekteki gibi defalarca vefarklı değerlerle yazılmış. bazı kirişlerde sayfalarca var. bunun bir sebebi varmıdır. Teşekkür ederim.
Merhaba,
İlgili kirişlere merdiven, kubbe vb. kabuk elemanlar bağlanıyordur. Programda bu durumunda yarı rijit çözümde döşemelerden kirişlere gelen yükler sonlu eleman bazında basılmaktadır. Bu bir sorun değildir. Farklı bir durum varsa proje dosyasını eklerseniz inceleriz.
İyi çalışmalar

Levent Bey ; projeyi ekledim. inceleyebilirseniz cok memnun olurum.

Levent Özpak":rn8mpt60' Alıntı:
karsaf":rn8mpt60' Alıntı:
Merhaba ;
Merhaba,
İlgili kirişlere merdiven, kubbe vb. kabuk elemanlar bağlanıyordur. Programda bu durumunda yarı rijit çözümde döşemelerden kirişlere gelen yükler sonlu eleman bazında basılmaktadır. Bu bir sorun değildir. Farklı bir durum varsa proje dosyasını eklerseniz inceleriz.
İyi çalışmalar

selamlar.

kiris tasariminda karsilikli etki diyagramlarinda kiris kapasiteleri asilmasina ragmen uyari vermiyor. program hatasiz bi sekilde kabul ediyor projeyi. kapasite hesaplarinda kapasite oranlari 1 i geciyor. kiris kapasiteleriin asilmasi bildgim kadariyla sorun olusturur. yoksa bu durum normal midir?

karsaf":2wmqnnr3' Alıntı:
Merhaba ;
karsaf":2wmqnnr3' Alıntı:
Levent Bey ; projeyi ekledim. inceleyebilirseniz cok memnun olurum.
Projenizde Yapı ağacında Doğrusal Olmayan Analiz bölümünde yükleme kombinasyonları tanımlanmış. Kiriş yükleri bu nedenle parçalara ayrılarak basılıyor. Yatay toprak etkisi için tanımladığınız bu yükleme kombinasyonlarını Kullanıcı Tanımlı Yükleme kombinasyonları Başlığı altında tanımlamanız gerekiyor.

Not: Projede döşeme perde radye sonlu eleman genişlikleri 100 cm. girilmiş. Hesap hassasiyeti için sonlu eleman genişliklerinin küçültülmesini öneririz.(Örneğin 25 cm)
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• y_a.png
    y_a.png
    16.8 KB · Görüntüleme: 1,810

ingegnere:1ym1ahba' Alıntı:
selamlar.
kiris tasariminda karsilikli etki diyagramlarinda kiris kapasiteleri asilmasina ragmen uyari vermiyor. program hatasiz bi sekilde kabul ediyor projeyi. kapasite hesaplarinda kapasite oranlari 1 i geciyor. kiris kapasiteleriin asilmasi bildgim kadariyla sorun olusturur. yoksa bu durum normal midir?
Merhaba,
Kiriş kapasite oranlarının 1 den büyük çıkması ve kapasite diyagramlarının aşılması durumunda şu an otomatik uyarı verilmemektedir. Kiriş Betonarme diyaloğu/Kapasite oranları sekmesinde kapasite oranlarını kontrol edebilirsiniz.
İyi çalışmalar

Levent Özpak:2pmdqsd6' Alıntı:
ingegnere:2pmdqsd6' Alıntı:
selamlar.
Merhaba,
Kiriş kapasite oranlarının 1 den büyük çıkması ve kapasite diyagramlarının aşılması durumunda şu an otomatik uyarı verilmemektedir. Kiriş Betonarme diyaloğu/Kapasite oranları sekmesinde kapasite oranlarını kontrol edebilirsiniz.
İyi çalışmalar

Tekrar merhabalar,
kiriş kapasite oran sekmesindeki değerler ile kiriş kapasite diyagramındaki değerler birbiri ile uyuşmamaktadır. Etki diyagramında aşılan kuvvetler kapasite sekmesinde 1 oranından küçük kaldıgını birkaç sefer gozlemledim.

İyi çalışmalar dilerim..

ingegnere":2d6xlton' Alıntı:
Tekrar merhabalar,
kiriş kapasite oran sekmesindeki değerler ile kiriş kapasite diyagramındaki değerler birbiri ile uyuşmamaktadır. Etki diyagramında aşılan kuvvetler kapasite sekmesinde 1 oranından küçük kaldıgını birkaç sefer gozlemledim.
İyi çalışmalar dilerim..
Merhaba
Kapasite diyagramları ve kapasite oranları arasında bir uyumsuzluk bulunmamaktadır.
Kapasite diyagramı sayfası daha çok kolonları incelemek için tasarlandığından, krem rengi olarak çizilen alan şu an elemanın iki ucunun da tesirlerinin toplam zarfını göstermektedir.
Ancak kirişlerde iki ucun donatıları farklı olabildiğinden yanıltıcı görünebilir. Diyagramı yorumlarken her iki uç (i,j) ayrı ayrı seçilip bakılırsa daha doğru yorum yapılabilir.
Proje dosyasını ekleyip sorun olduğunu düşündüğünüz kiriş adını belirtirseniz detaylı inceleriz.
İyi çalışmalar

Geri