Duvar komutu

mimserdar

Yeni Üye
ben mi yapamadım bilmiyorum ama duvar komutunun kullanışlı olmadığını düşünüyorum. duvar uzunluğunu ve açısını durmadan koordinat kutusundan girmek zorunda olmak bi hayli zor

Merhaba,

Düzlemde bir elemanın konumunu bilebilmek için o eleman;

ya başlangıç ve bitiş noktasına ait iki koordinatla tanımlanmak zorundadır
ya da
bir noktasının koordinatı, bir açısı(ya da eğimi) ve bir uzunluk bilgisiyle tanımlanmak zorundadır.

Programda bu tanımlamaları çeşitli araçlar kullanarak yaparız.

1 . Koordinat kutusunu kullanabiliriz.
2. Izgara(grid) sistemini kullanabiliriz.
3. Aks objelerini kullanabiliriz.
4. Dik modunu kullanabiliriz.
5. Dik referans ve paralel referans komutlarını kullanabiliriz
6. Lokal koordinat sistemini kullanabiliriz.
7. Çalışma düzlemleri tanımlayabiliriz.
8. Bunların hepsini birden ihtiyacımıza göre karışık kullanabiliriz.

Tespitinizi en uygun şekilde değerlendirebilmemiz vesilesiyle, programda hayalinizdeki en kullanışlı duvar tanımı nasıl olmalıydı?

İyi çalışmalar...

demo versiyonunu deneyen yeni bir kullanıcı oldugumu belirteyim öncelikle. benim oması gerektiğini düşündüğüm mause ile ilk noktayı tıkladıktan sonra uzunluğu klavyeden girmek herhangi bir kutucuga tıklamadan.

Sn. mimserdar,
duvar, çizgi, kiriş gibi objeleri çizerken ilgili komuta girdikten sonra L tuşuna basıp değer girip klavyeden enter'a basmanız yeterlidir.
Koordinat kutusuna tıklamanıza gerek yok. Klavyeden L'ye basınca L (uzunluk değeri), X'e basıca koordinat kutusundaki x koordinatı işaretlenecektir.
Dik modunu aktif hale getirirseniz her seferinde açıyı 90 derecenin katları şeklinde girmek zorunda da kalmazsınız. Yine de komuta girince L'ye basmadan
L tabına otomatik focus alınması düşünülebilir.
Saygılarımla

bir mimarın sürekli ölcülerle çalıştığını göz önünde bulundurarak komutu dediğiniz gibi yapmaız iyi olur. Çok hoş bir program elinize sağlık

Sn. mimserdar,
programımızla yeni tanıştığınız ve kullanımını henüz kanıksamadığınız için daha eleştirel gözle bakabilyorsunuz şu an. Bir süre sonra hangi yazılımı kullanırsak kullanalım, onun artılarına eksilerine alışıp kendimize göre işlerimizi kolaylaştıracak yöntemler buluyor ve o şekilde devam ediyoruz çalışmaya yani eleştiri gücümüzü kaybediyoruz. Siz bu özelliğinizi kaybetmeden :) , öğrenme sürecinizde programımızın daha da gelişmesine yönelik yapıcı eleştirinizi bizimle paylaşmaya devam ediniz lütfen. İyi çalışmalar

Geri