V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Farklı Kotta Asansör Perdesi Temeli

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan serky
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

serky

Üye
Ekran görüntülerinde de görüldüğü gibi mimaride bodrum kat tabanından 1,5m aşağıda gösterilen asansör kuyusunu nasıl modelleyebilirim?

Asansör boşluğunun hemen yanında bitişik bir blok daha yapılacak bundan dolayı temel yan tarafa kayamıyor.

Ekli dosyalar

• A.S Kuyusu.JPG
    A.S Kuyusu.JPG
    46.6 KB · Görüntüleme: 9,083
  • A.S Perd.JPG
    A.S Perd.JPG
    40.2 KB · Görüntüleme: 9,082
  • AS Perd.JPG
    AS Perd.JPG
    97 KB · Görüntüleme: 9,082
Merhaba,

Sadece o bölge için kirişsiz radye plağı deneyebilirsiniz. Ancak radye plağı ile sürekli temeller birbirine bağlanamazlar... Sürekli temelleri asansör perdesi olan kısmın dışında kalan kolonlara bağlarsınız, radye plağının olduğu elemanlara bağlamazsınız.

Alternatif olarak sistemi komple kirişsiz radye olarak çözmeyi düşünebilirsiniz.

İyi çalışmalar

Yardımlarınız için çok teşekkürler. Verdiğiniz konuyu incelemiştim fakat o konu daha çok kirişsiz radye ile ilgili olduğu için emin olamadım. Temel sistemini dediğiniz gibi düzenledim ve sürekli temelleri ekteki resimlerde de görüldüğü gibi asansör perdesinin dışında kalan perde ve kolonlara bağladım. Burada asansör perdesi altına küçük bir radye oluşturdum, bu şekilde yapılan bir modelleme doğru olur mu? Radye döşemeyi sürekli temellerin bittiği noktalara kadar uzatmam gerekir mi?

Teşekkürler İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• TEMEL1.JPG
    TEMEL1.JPG
    53.9 KB · Görüntüleme: 9,006
  • TEMEL2.JPG
    TEMEL2.JPG
    66.5 KB · Görüntüleme: 9,006
Bencede yaklaşım doğru, fakat modellediğiniz son şekilde asansör temelini belli bir kota kadar çepeçevre perde dönmeniz gerekmiyor mu ? Sonuçta tüm bu alan eksi kotta yani toprak altında. Diğer bir değişle asansör kuyusuna toprak girişini önlemek için belli bir kota kadar radye döşemenizi çepeçevre perde dönmeniz gerekitiği kanaatindeyim. Lakin bu tasarım nasıl olmalı ?

Godfrey":3eorba5e' Alıntı:
Bencede yaklaşım doğru, fakat modellediğiniz son şekilde asansör temelini belli bir kota kadar çepeçevre perde dönmeniz gerekmiyor mu ? Sonuçta tüm bu alan eksi kotta yani toprak altında. Diğer bir değişle asansör kuyusuna toprak girişini önlemek için belli bir kota kadar radye döşemenizi çepeçevre perde dönmeniz gerekitiği kanaatindeyim. Lakin bu tasarım nasıl olmalı ?

Perde ile dönmek uygun olur. Perdeler ise panel objesiyle, panel ayarlarında olması gerektiği kot değerleriyle tanımlanır. Panele oturan radye döşeme ise panel alt kotuna denk gelecek şekilde girilir.

Geri