Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

GÖ Dönme Sınır Değer Bulma

1- Merhabalar. Denklem 5.6 daki fiu değeri için 'göçme öncesi eğrilik' tanımı kullanılıyor. İdecad bu değer için kesitin max kapasiteye ulaştığı yerdeki eğriliğimi kullanmakta?? Yoksa örnek veriyorum kesit sünekse, esGÖ=0,4*0,08=0,032 olduğundan dolayı kesit donatısının 0,032 strain değerine karşılık gelen (göçme öncesi burası oluyor yönetmeliğe göre çünkü) fiu eğrilik değerini mi kullanıyor??

2-Diğer sorum şöyle : raporda sağdan ikinci sütundaki değerler QpG (kesitin dönme sınırı) tam olarak nedir?? QpGÖ yü kesme kuvveti oranına göre azaltmamız gerektiği yazıyor TBDY
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
de. Bu değerler kesme kuvveti değerine göre azaltılmış değerler midir? Eğer öyleyse neden QpGÖ den daha büyük bir değer??

Saygılar..
1723126319751.png

1723126408521.png
1723126589965.png

1723126511975.png

Son düzenleme:
Merhabalar. Denklem 5.6 daki fiu değeri için 'göçme öncesi eğrilik' tanımı kullanılıyor. İdecad bu değer için kesitin max kapasiteye ulaştığı yerdeki eğriliğimi kullanmakta
Tbdy2018'e göre fiu, kesitin güç tükenme momentine gelen dönme değeridir.
Yoksa örnek veriyorum kesit sünekse, esGÖ=0,4*0,08=0,032 olduğundan dolayı kesit donatısının 0,032 strain değerine karşılık gelen (göçme öncesi burası oluyor yönetmeliğe göre çünkü) fiu eğrilik değerini mi kullanıyor
Buradaki formüldeki es göçme öncesi donatı çeliğinin birim şekil değiştirme değeridir. Kesit ile kesin bir yargıya varamayız bence (TBDY2018 - Sayfa 82 - Denklem (5.5)).

Bunun dışında aşağıdaki resimlerde kesite ait grafikler var ve hesapta kullandığı değerlerde var tam olarak My, fiy, ve fiu değerlerini nerden okuyor program söyleyebilir misiniz. Değerler rapordaki tabloyla tutmuyor gibi o sebeple soruyorum. Yanlış yerden mi bakıyorum ya da? My ve fiy değerlerini ideal eğriden alıyor anladım. fiu değeri için tam emin olamadım neden kesitin max eğriliğini kullnaıyor?
Grafikteki değerler KNm cisinden tablodaki değerler tm cinsinden. My' 616.84 KNm değeri 62.90 tm'e geliyor. Yeşil çizgi "Caltrans idealleştirilmiş model" sayesinde oluşuyor. Bu seçenek solda tıklı olduğu için program bu değerleri kullanıyor.

Ayrıca betonarme kesitin moment eğrilik grafiklerinde akma ve güç tükenme momentleri ve eğrilikleri ele alındığı için bu değerler alınmalıdır. Aslında bir de bunun negatif değerlerine karşılık gelen değerlerini göstermek gerekiyor. Program hesaplarda alıyor. Çünkü deprem etkilerinin farklı yönlerden gelme durumunda kesitin momenti ve dönmesi yönü değişebilir.

Tbdy2018'e göre fiu, kesitin güç tükenme momentine gelen dönme değeridir.

Buradaki formüldeki es göçme öncesi donatı çeliğinin birim şekil değiştirme değeridir. Kesit ile kesin bir yargıya varamayız bence (TBDY2018 - Sayfa 82 - Denklem (5.5)).

Grafikteki değerler KNm cisinden tablodaki değerler tm cinsinden. My' 616.84 KNm değeri 62.90 tm'e geliyor. Yeşil çizgi "Caltrans idealleştirilmiş model" sayesinde oluşuyor. Bu seçenek solda tıklı olduğu için program bu değerleri kullanıyor.

Ayrıca betonarme kesitin moment eğrilik grafiklerinde akma ve güç tükenme momentleri ve eğrilikleri ele alındığı için bu değerler alınmalıdır. Aslında bir de bunun negatif değerlerine karşılık gelen değerlerini göstermek gerekiyor. Program hesaplarda alıyor. Çünkü deprem etkilerinin farklı yönlerden gelme durumunda kesitin momenti ve dönmesi yönü değişebilir.
Hatırı sayılır bir inşaat mühendisinden öğrendiğim kadarıyla kesitin güç tükenmesine karşılık gelen fiu değeri değil hocam. TBDY sayfa 83 ün ilk paragrafı : (Burada φu , 5.8.1.1’de verilen beton ve donatı çeliği birim şekildeğiştirmeleri ile EK 5A’da verilen beton ve donatı çeliği modellerinden yararlanılarak ve kesite etkiyen eksenel kuvvet dikkate alınarak yapılan analizden elde edilen göçme öncesi toplam eğriliği’ni göstermektedir.) şeklinde. 5.8.1.1 ise ecGÖ esGÖ değerlerinin hesabına götürüyor. yani bu değerlere bağlı olarak bulmamızı istiyor. Yanlış anlıyorsam düzeltin.

ideal eğriliği kullanıyor yani 0,0074 olması gerekir değil mi. Rapordaki eğrilik kısmında neden 0,005177 yazıyor sizce?

2. soruma dair bir düşünceniz var mı? bu azaltma işini yapıyor mu idecad? yapıyorsa raporda vs nerde bulabilirim?

Hatırı sayılır bir inşaat mühendisinden öğrendiğim kadarıyla kesitin güç tükenmesine karşılık gelen fiu değeri değil hocam. TBDY sayfa 83 ün ilk paragrafı : (Burada φu , 5.8.1.1’de verilen beton ve donatı çeliği birim şekildeğiştirmeleri ile EK 5A’da verilen beton ve donatı çeliği modellerinden yararlanılarak ve kesite etkiyen eksenel kuvvet dikkate alınarak yapılan analizden elde edilen göçme öncesi toplam eğriliği’ni göstermektedir.) şeklinde. 5.8.1.1 ise ecGÖ esGÖ değerlerinin hesabına götürüyor. yani bu değerlere bağlı olarak bulmamızı istiyor. Yanlış anlıyorsam düzeltin.
Sayfa 71'de fiunun tanımı var. Sizin bahsettiğiniz tanım beton ve donatı malzeme modelleri ile birlikte eksenel kuvvete göre nasıl hesaplandığına dair tanım içeriyor. Bahsettiğiniz değerler kontrollü hasar sınır değerleridir. Bulduğunuz değerler ile bu değerler karşılaştırılır.
ideal eğriliği kullanıyor yani 0,0074 olması gerekir değil mi. Rapordaki eğrilik kısmında neden 0,005177 yazıyor sizce?
Grafikteki değer sınır değerlerdir. Sizin buradaki değeriniz kesitin daha akma kapasitesine ulaşmadığını gösteriyor.
2. soruma dair bir düşünceniz var mı? bu azaltma işini yapıyor mu idecad? yapıyorsa raporda vs nerde bulabilirim?
Bu konuda bir bilgim yok maalesef.

Sayfa 71'de fiunun tanımı var. Sizin bahsettiğiniz tanım beton ve donatı malzeme modelleri ile birlikte eksenel kuvvete göre nasıl hesaplandığına dair tanım içeriyor. Bahsettiğiniz değerler kontrollü hasar sınır değerleridir. Bulduğunuz değerler ile bu değerler karşılaştırılır.

Grafikteki değer sınır değerlerdir. Sizin buradaki değeriniz kesitin daha akma kapasitesine ulaşmadığını gösteriyor.

Bu konuda bir bilgim yok maalesef.
2. söylediğinizi anlamadım, sonuçta QpGÖ değerini bulmak için akma eğriliğini kullanıyor. benim kesitimdeki yüke bağlı değil ki kesitin akmaya ulaşıp ulaşmadığına baksın. Rapordaki tanım fiy=akma eğrliği yani 0,0074 ü kuullanması gerekiyor. herhangi bir yerde 0,005177 değerini bulamadım ben şahsen.

tanım var evet göçme öncesi eğrilik diyor. Açıklaması 83 de yazıyor. Dediğiniz gibi olsa neden 'kesitin max kapasite eğriliği' yazmasında böyle açıklama yapsın. 5.8.1.1 deki ve malzeme tanımlarını kullanarak kesit analizinden elde et diyor. Dediğiniz gibi olsa 5.8.1.1 i kullan demez direkt malzemeleri al kesit analizi yap max eğriliği oku derdi.

Ve de eğer durum benim dediğim gibiyse idecadde yapılan nonlineer performans analizleri hatalı oluyor. Yok eğer sizin dediğiniz gibiyse bu işi yapanlar şimdiye kadar yanlış yaptılar. Çünkü benim bildiğim üst düzey mühendis hocalarımdan öğrenebildiğim kadarıyla benim dediğim şekliyle yapıyorlar.

2. söylediğinizi anlamadım, sonuçta QpGÖ değerini bulmak için akma eğriliğini kullanıyor. benim kesitimdeki yüke bağlı değil ki kesitin akmaya ulaşıp ulaşmadığına baksın. Rapordaki tanım fiy=akma eğrliği yani 0,0074 ü kuullanması gerekiyor. herhangi bir yerde 0,005177 değerini bulamadım ben şahsen.
Yaptığınız doğrusal olmayan analizde illa ki kesit akma değerine veya göçme değerindeki dönme değerlerine ulaşması gerekmiyor.
tanım var evet göçme öncesi eğrilik diyor. Açıklaması 83 de yazıyor. Dediğiniz gibi olsa neden 'kesitin max kapasite eğriliği' yazmasında böyle açıklama yapsın. 5.8.1.1 deki ve malzeme tanımlarını kullanarak kesit analizinden elde et diyor. Dediğiniz gibi olsa 5.8.1.1 i kullan demez direkt malzemeleri al kesit analizi yap max eğriliği oku derdi.
Malzeme modellerine göre yapılıyor biliyorum. Çünkü sargılı ve sargısız beton modelleri var. Kesitin enine donatı özelliklerine belli oluyor. Bir kere kesitin moment eğrilikleri kesitin model ve donatı modelleri bilmeden hesaplanamaz. Ekteki görsel dosyada yazıyı görebilirsiniz.
Yok eğer sizin dediğiniz gibiyse bu işi yapanlar şimdiye kadar yanlış yaptılar
Bu kanıya nereden vardınız anlamadım. Açıklayın.
üst düzey mühendis hocalarımdan öğrenebildiğim kadarıyla benim dediğim şekliyle yapıyorlar.
Mühendis sizsiniz. Kulak dolma bilgilerle performans analizi yapılmaz. Araştırma ve çalışma yaparak öğrenilir. Hocalara neye göre söylüyorlar? Bana ispatınız nedir? Eğer bu ispatı yapamıyorsanız ahkam kesmeyi bırakın.

Ekli dosyalar

• yazı.png
    yazı.png
    36.5 KB · Görüntüleme: 14
Üstad kulaktan dolma değil rahat olabilirsiniz. Zaten araştırma ve çalışma yaptığım için fark ediyorum bu durumu. Bu piyasada akma eğriliğinin ne olduğunu bilmeden performans analizi yapan mühendisler! var. idecade basıyorum veriyor sonucu diyor adam :D. ben programında neyi nasıl yaptığını öğrenmek istiyorum. malzeme modeli nedir, sargılı sargısız modeller nedir biliyorum ben. enine donatıya göre el hesabı malzeme modelleri oluşturup kıyaslıyorum idecadle doğru mu yapıyorum diye. Ki mazleme tanımları uyuşuyor. moment eğrilik nedir onuda biliyorum. enine donatnın neyi nasıl etkilediğini de biliyorum. Yani bu insanlar fiu değerini kullanırken söylediğim tarzda kullanıyorlar. Yani sizin dediğiniz gibi max eğrilik değerini değil.Ha Şöyle bi durum olabilir idecad malzeme tanımlarken sınır değerleri bu ecGÖ ve esgö dikkate alarak moment-eğrilik çiziyorsa sıkıntı yok. Siz sorumu farklı mı anladınız ben anlam veremedim. ilk cümlenizle benim sorularımın ilgisi yok mesela. kesit analizi, doğrusal olmayan analizin öncesinde yapılan bi işlem. itme analizi sonucunda kesitimle ilgisi yok ki. akmaya ulaşıp ulaşmadığı dediğiniz gibi doğrusal olmayan analiz sonucunda ortaya çıkan bir şey. benim sormak istediğim o değildi.

saygılar

Son düzenleme:
İlk cevabımı buna istinaden yazdım. Bunu sormamış mıydınız? Ben yüzden cevap yazdım. İlgisi olmayan durum nedir? Anlamadım. Açıklarsanız yorum yapmak isterim.

Ben başka konuda bilgi karışıklığı ve sorun çıkmaması adına başka bir şey yazmayacağım. Program yetkilileri sorularınıza cevap verirler. Özellikle Oğuzcan Hadim Bey bu konuda baya bilgili kişidir.

şöyle hocam. fiy raporda akma eğriliği diye tanımlanmışken 'ki bu değer resimlerde de verdiğim gibi 0,0074', raporda fiy değerine neden farklı bi değer yazıyor asıl sorum bu. yani analiz sonucundaki eğriliği niye yazsın. hadi yazıyor neden fiy diye tanımlasın. zaten dönmeye göre bakıyoruz hasar durumuna o da yazıyor.

ben gerçekten işin erbabından öğrenmek için yazdım buraya bu konuyu. İdecad ile performans analizi yapan tanıdıklarım var ve gerçekten alakaları yok ne yaptıklarından, soruyorum diyoki ben bilmiyorum ecgö ne. ama performans analizi yapıyor. ilginç.

attığınız resim Doğrusal performans analizi başlığı altında yazan bir madde. Doğrusal olmayan analiz 15.6 başlığı altında ve orda da Bölüm 5 e yönlediriyor.

İlgili cevaplarınız için teşşekürler

şöyle hocam. fiy raporda akma eğriliği diye tanımlanmışken 'ki bu değer resimlerde de verdiğim gibi 0,0074', raporda fiy değerine neden farklı bi değer yazıyor asıl sorum bu. yani analiz sonucundaki eğriliği niye yazsın. hadi yazıyor neden fiy diye tanımlasın. zaten dönmeye göre bakıyoruz hasar durumuna o da yazıyor.
Rapordaki fi değeri analiz sonucu çıkan eğriliği fiy eğriliği de kesitin akma durumundaki eğriliği olarak belirtiyor.

ben gerçekten işin erbabından öğrenmek için yazdım buraya bu konuyu. İdecad ile performans analizi yapan tanıdıklarım var ve gerçekten alakaları yok ne yaptıklarından, soruyorum diyoki ben bilmiyorum ecgö ne. ama performans analizi yapıyor. i
Haklısınız. Mesela adam projesi var diye kapsamlı bilgi düzeyini alıyor ama kapsamlı bilgi düzeyinin ne olduğunu bilmiyor. Okumadan kapsamlıyı işaretliyor.
attığınız resim Doğrusal performans analizi başlığı altında yazan bir madde. Doğrusal olmayan analiz 15.6 başlığı altında ve orda da Bölüm 5 e yönlediriyor
Doğrusal olsa da doğrusal olmasa aynı malzeme türlerini kullanıyor. Doğrusal performans analizinde sadece deprem analizleri doğrusal yalnız kesit hesapları için doğrusal olmayan durumlar ele alınıyor.

İlgili cevaplarınız için teşşekürler
Ben teşekkür ederim. Umarım yanlış anlaşılmalar olmamıştır. Saygılar.

Estağfurullah hocam.

malzeme modelim aynı hocam. standart yönetmelikte verilen mander sargılı beton malzeme modeli. benim takıldığım nokta: TBDY sayfa 83 ün ilk paragrafı : (Burada φu , 5.8.1.1’de verilen beton ve donatı çeliği birim şekildeğiştirmeleri ile EK 5A’da verilen beton ve donatı çeliği modellerinden yararlanılarak ve kesite etkiyen eksenel kuvvet dikkate alınarak yapılan analizden elde edilen göçme öncesi toplam eğriliği’ni göstermektedir.) şeklinde. yani malzeme aynı evet ek5A daki gibi sıkıntı yok. fiu açıklamasında diyorki 5.8.1.1 deki değerleride kullanarak yaptığın analiz diyor. yani direkt al malzemeyi kesit analizi yap Max fiu al demiyor. Göçme öncesi diyor. ve ben bunu sorduğumda bu işi gerçekten iyi yapanlara şunu söylediler: Atıyorum ecGÖ=0,012(sargılı olduğu için yoksa 0,0035 de kalıyor) esgö=0,4*0,08=0,032 bu değerleri buldum. sonra birde kesit analizi yaptım bildiğiniz malzeme modelleri ile. aşağıdaki resimde verdiğim gibi önce kesit 0,032 ye geldiği için ona karşı gelen eğrilik değerimi okuyup yapmalısın şeklinde. yani göçme öncesi duruma karşılık gelen fiu değerim bu.
1723151781108.png

Estağfurullah hocam.

malzeme modelim aynı hocam. standart yönetmelikte verilen mander sargılı beton malzeme modeli. benim takıldığım nokta: TBDY sayfa 83 ün ilk paragrafı : (Burada φu , 5.8.1.1’de verilen beton ve donatı çeliği birim şekildeğiştirmeleri ile EK 5A’da verilen beton ve donatı çeliği modellerinden yararlanılarak ve kesite etkiyen eksenel kuvvet dikkate alınarak yapılan analizden elde edilen göçme öncesi toplam eğriliği’ni göstermektedir.) şeklinde. yani malzeme aynı evet ek5A daki gibi sıkıntı yok. fiu açıklamasında diyorki 5.8.1.1 deki değerleride kullanarak yaptığın analiz diyor. yani direkt al malzemeyi kesit analizi yap Max fiu al demiyor. Göçme öncesi diyor. ve ben bunu sorduğumda bu işi gerçekten iyi yapanlara şunu söylediler: Atıyorum ecGÖ=0,012(sargılı olduğu için yoksa 0,0035 de kalıyor) esgö=0,4*0,08=0,032 bu değerleri buldum. sonra birde kesit analizi yaptım bildiğiniz malzeme modelleri ile. aşağıdaki resimde verdiğim gibi önce kesit 0,032 ye geldiği için ona karşı gelen eğrilik değerimi okuyup yapmalısın şeklinde. yani göçme öncesi duruma karşılık gelen fiu değerim bu.
Ekli dosyayı görüntüle 44560
En iyisi kafa karışıklığı olmaması açısından program yetkilisinin cevabını beklemek. Ben şimdi yorum yapmayım. Bu işlerle sadece 1.5 senedir çalışıyorum. Yalnız yüksek lisanstan dolayı bu konulara biraz aşinayım.

Kolay gelsin. İyi çalışmalar dilerim.

Geri