Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

GÖRELİ KAT ÖTELEME HATASI

Merhaba. Üzerine çalıştığım projede göreli kat ötelemesi hatası veriyor. Kolonları büyütmeyi, köşelere perde koymayı denedim ama çözemedim. eSol üst köşeye ve sağ alt köşeye L perde koyunca öteleme biraz azaldı ama sorunu gidermem için devasa kesitler kullanmam gerekiyor. Mimaride katlar arasında fark olduğu için kolonları da istediğim gibi yerleştiremiyorum. Daha makul nasıl bir çözüm üretebilirim? Yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

• PROJEM.cde
    PROJEM.cde
    2.4 MB · Görüntüleme: 14
  • proje mimari.png
    proje mimari.png
    51.1 KB · Görüntüleme: 26
Zemin sınıfınız ZE ve PGV değeriniz çok yüksek. Gerçekten bu kadar kötü bir zemindeyseniz Fore kazık ya da jet grout ile zemin iyileştirmesi yapıp, iyileştirilmiş değerlere göre çözerseniz sorun hallolur. Aksi taktirde kesitlere abanmaktan başka çözüm yok. Bu kadar kötü değerlere sahip zeminde 25 cm'lik kirişlerle, 30 cm'lik kolonlarla asla istediğiniz sonucu alamazsınız. Ama şunu da unutmamak lazım ki iyileştirilmemiş zeminlerde bu denli büyük deprem etkileri yapının yıkılmasa bile devrilmesine yol açıyor. Depremden sonra Maraş'a gittiğimde şehrin girişindeki 2 katlı evlerin hepsi yatmıştı. Önce zemin.

Selam ve sevgiler

Merdiven mesnetlemesinde de problem var, analizden sonra mutlaka hem düşey hem deprem deplasmanlarına animasyon ile bir bakın ki binanın davranışı belli olsun.

Şuan bu binalar tasarım aşamasında. Zemin etüdü bile yapılmadı. AFAD'ın sitesinden aldığım zemin değerleri ile çalışma yaptım. Mevcut durum için taşıyıcı sistem oluşturmam ve taslak teslim etmem gerekiyor. Bu sebeple bu zemin değerleri ile çalıştım.

Geoteknik rapor da Afad'a yakın olacaktır. Neticede onlar da aynı veri tabanından done alıyor. O yüzden bence siz daha makul zemin değerleri girip taslağınıza da "zemin iyileştirmesi ile falanca değerler elde edilmek şartıyla" diye not düşün. Ama bu iyileştirmenin gerçekten de yapıldığına emin olun. Yapı zaten ufacık bir yapı, bu zemine jet grout basmak ya da 5-6 tane kazıklı temel yapmak maliyeti anormal sayılacak boyutlara getirmez.

Önerilerinizi sunacağım, ancak bulunduğum bölgede zemin tipleri genel olarak ZE yalnızca sıvılaşma oturma gibi durumlar olduğunda iyileştirme yapılıyor. Bu ve benzeri yapılardan yaklaşık 120 tane yapılıp bir site oluşturulacak. İyileştirilme istenmeme ihtimaline karşı soruyorum, kolon boyutlarıyla oynamam yetersiz oluyor, nasıl bir çözüm yapmam gerekiyor?
Ötelenme hatasında binanın hangi kısımdan zorlandığına programın deformasyon kısmından mı bakmalıyım? Binanın hangi bölgesine yoğunlaşmam gerektiğini nereden nasıl anlayabilirim?

Merdiven alt ucunda mesnetlenme sorunu var.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
1706195719475.png

Ötelenme hatasında binanın hangi kısımdan zorlandığına programın deformasyon kısmından mı bakmalıyım? Binanın hangi bölgesine yoğunlaşmam gerektiğini nereden nasıl anlayabilirim?

Göreli kat ötelemeleri kontrolü hesapları ile ilgili yardım sayfalarını inceleyiniz

Geri