Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

GÖRELİ KAT ÖTELEMESİ YÜKSEK SİSTEM RİJİTLİĞİ ARTIRMA HATASI

Merhabalar bu projemde başlıktaki hatayı alıyorum gerekli perde ve kolon eklemeleri ve ebat büyütmesi çok abartılı ebatlara çıkıyor bu sorun hakkında yardım edebilirmisiniz rica etsem.

Ekli dosyalar

zemin sınıfınız Ze . bu nedenle göreli kat ötelemeleriniz yüksek. herhangi bir çözüme gitmeden önce zemin parametrelerinizi gözden geçirin. zemin uzmanlarınızla da görüşün konuyu. çünkü ze zemin sınıfı için yatak katsayısı ve taşıma gücünüz bana gör yüksek.

zemin sınıfınız Ze . bu nedenle göreli kat ötelemeleriniz yüksek. herhangi bir çözüme gitmeden önce zemin parametrelerinizi gözden geçirin. zemin uzmanlarınızla da görüşün konuyu. çünkü ze zemin sınıfı için yatak katsayısı ve taşıma gücünüz bana gör yüksek.
projede kiriş ebatlarını, perde sıklaştırılması ve ilave kolon ekleme vb. rağmen öteleme değerleri yine de çok yüksek
dediğiniz gibi zemin değerlerini bi sorim

projede kiriş ebatlarını, perde sıklaştırılması ve ilave kolon ekleme vb. rağmen öteleme değerleri yine de çok yüksek
dediğiniz gibi zemin değerlerini bi sorim
dediğim gibi öncelikle zemin sınıfını ve parametrelerini teyit edin. ze sınıfı için bu değerler yüksek yada bu değerler için ze sınıf çelişkili . bina geometrisi de buna müsait. bu şartlarda ekonomik bir çözüm elde etmeniz zor. dolayısı ile zemin durumuna göre iyileştirme yapmak dha ekonomik bir sonuç verebilir.

dediğim gibi öncelikle zemin sınıfını ve parametrelerini teyit edin. ze sınıfı için bu değerler yüksek yada bu değerler için ze sınıf çelişkili . bina geometrisi de buna müsait. bu şartlarda ekonomik bir çözüm elde etmeniz zor. dolayısı ile zemin durumuna göre iyileştirme yapmak dha ekonomik bir sonuç verebilir.
zemin etütçü ile görüştüm değerler ve koordinatlarda tekrardan incelediklerini ve herhangi bir hata olmadığını söylediler.
Bu tarz bir projede ileriye dönük bir sorun yaşamam için nasıl bir yol izlemeliyim sizce

ben zemin parametrelerinde sıkıntı olduğu kanaatindeyim. ze olan bir zeminde zemin parametreleri bu kadar iyi olamaz. böyle bir durumda ise zemin iyileştirmesi öngörmez iseniz kesitleriniz ve malzeme kaliteniz büyük çıkar ekonomiklik ortadan kalkar.
projenizde ise
- merdiven mesnetlerini ayarlayın.
- subasman perdelerini işaretleyin.
- radye kalınlığı ve ampatman genişliğini artırın.
- çatı katını asansör makine dairesi olarak işaretleyin.
- fiber model seçeneklerini aktif hale getirin.
- çerçeveye bağlı olmayan kolonlarınızı gözden geçirin.

dediğiniz gibi yaptım öteleme farkı azaldı ama yine tam anlamıyla kurtarmadı kolon ebatlarını artırmama rağmen
bundan sonraki aşamada da sürekli kolon ebatlarında artırmaya gidiyor

Ekli dosyalar

Geri