Göreli kat öteleme hatası

merhaba , aşağıdaki data da betonarme + çelik birlikte çözüm yapılan projede iki tane farklı kolonda göreli kat öteleme hatası alıyorum ve gideremiyorum yardımcı olabilir misiniz

Ekli dosyalar

• Data11.cde
    22.1 MB · Görüntüleme: 26
Çelik kolonlarınıza Y yönünde düşey çapraz atayın.

Bunun haricinde;

1-) Seçmiş olduğunuz çelik kesitler piyasada kolay bulunacak kesitler değil. .Ayrıca proje ciddi şekilde optimize edilmeye ihtiyaç duyuyor.
2-) Kar ve rüzgar yükleriniz hatalı.
3-) Çelik kolon+ betonarme kolon birleşimi uygun değil. Ankrajlar dışarıda kalmış. Ayrıca idecad çelik + Betonarme bağlantı hesabını birlikte yapmaz. Sadece çelik ayak hesabını yapar. Bu tarz yapılarda bu birleşim çok kritik çıkar.
4-) Çapraz yerleşiminizde bir dolu bir boş yapmak zorunda değilsiniz. Daha fazla aralık atlamak daha ekonomik olacaktır.
5-) Rüzgar kolonlarını makas alt başlığına bağlıyorsanız makasınızın alt başlığını ilgili yönde tutmanız gerekir.
6-) Çelik proje detaylarınızı ben oda projesi gibi verip geçeyim imalatçı düzeltsin mantığı ile yapmayın. Davalık olunca ciddi cezalar yersiniz.

Saygılar.

1- Kolonların zayıf ekseninde ya moment aktaran birleşim kullanınız ya da düşey çapraz giriniz ve bu duruma uygun sihirbaz üzerinden taşıyıcı sistem tipi seçiniz.
2- Kaplama üzeri sabit yükünüz çok ciddi görünüyor. Hareketli yükünüzü de kontrol ediniz.
3- Ara katta yer alan makaslarınızda alt ve üst başlıklar birbirinden bağımsız, stabilite kirişleri ile alt ve üst başlıkları 2 veya 3 sıra stabilite kirişleri ile bağlayınız. Bunun yanı sıra bu makasların sağ tarafı betonarme kolonlarına birleşim girilmemiş, giriniz.
4- Üst katta makasları çelik kolonların başlıklarına bağlayınız. 23 sn periyod çıkıyor, çok yüksek. Çelik kolonların başlıklarına alın levhalı makas birleşimi ile makas alt ve üst başlığını ayrı ayrı bağlayınız.

Geri