Göreli kat ötelemesi

Çok teşekkür ederim Ünver Bey. Duvarlarda 4.9.1.3.b seçeneğini tercih ettiğimde göreli kat ötelemesi problemini çözdüm. Şimdi döşemelerde sehim hatası ve radye döşemede donatı yetersiz hatası veriyor. Bunlar için ne gibi çözüm yolları üretebiliriz. Özellikle sehim hatası için ne yapmak gerekli .Tekrar teşekkür ederim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
Önerilerim:
ilkimenhg":stt4nas5' Alıntı:
Çok teşekkür ederim Ünver Bey. Duvarlarda 4.9.1.3.b seçeneğini tercih ettiğimde göreli kat ötelemesi problemini çözdüm. Şimdi döşemelerde sehim hatası ve radye döşemede donatı yetersiz hatası veriyor. Bunlar için ne gibi çözüm yolları üretebiliriz. Özellikle sehim hatası için ne yapmak gerekli .Tekrar teşekkür ederim.
--TS500 göre döşemelerinizde sehim hesabı yapmayı gerektirecek durum yok, döşemelerin tamamında sehim kontrolünü kaldırabilirsiniz,
--3. kat tavanı döşemeleri düzenlendi,
--Radye ilave donatısını Q16/8 yaparsanız hata vermiyor.
Proje ekte.

Ünver ÖZCAN

Ünver Bey çok teşekkür ederim. Projemi tamamladım ancak merdivenlerin mesnet koşullarını belirlediğim zaman raporda yine hata veriyor. Merdivenleri hesaba dahil etmek, yapıyla birlikte çözmek illa gerekir mi acaba? Aşağıda merdivenlerimi mesnetlemeden önceki halini yolluyorum.

Merhaba
ilkimenhg":3183ckot' Alıntı:
Projemi tamamladım ancak merdivenlerin mesnet koşullarını belirlediğim zaman raporda yine hata veriyor. Merdivenleri hesaba dahil etmek, yapıyla birlikte çözmek illa gerekir mi acaba? Aşağıda merdivenlerimi mesnetlemeden önceki halini yolluyorum.
Önerilerim;
Merdiveni yapı ile birlikte çözmezseniz merdiven yüklerini elle hesaplayıp döşeme/kiriş/perde/kolon/temel üzerine yükleri girmelisiniz.
Bunu yapasıya kadar modellemeyi ve mesnetlemeyi doğru yaparak, yarı rijit diyaframlı olarak, (yapılmış durumda) yapıyı deprem anında bütün elemanları ile birlikte çözmek daha doğru ve mantıklı.
Merdiveni mesnetlediğiniz zaman 1. bodrum kat S10-S11 kolonlarında (B) hatası veriyor. Kolonların ebatlarında küçük düzeltmeler yaptığımızda hata vermiyor.
Proje ekte.

Ünver ÖZCAN

Öncelikle İyi çalışmalar. Üzerinde çalıştığım proje çelik çatılı bir yapı, çatı yüklerini tanımladım. Döşeme olmayacak ve asma tavan kullanılacak ancak raporda ben de aynı hatayı alıyorum göreli kat ötelemesi yüksek, sistem rijitliğini artırın diye. Kesitleri artırsam da çözemedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• Analiz.ide10
    1.9 MB · Görüntüleme: 62
pnsln":39pjz67t' Alıntı:
Öncelikle İyi çalışmalar. Üzerinde çalıştığım proje çelik çatılı bir yapı, çatı yüklerini tanımladım. Döşeme olmayacak ve asma tavan kullanılacak ancak raporda ben de aynı hatayı alıyorum göreli kat ötelemesi yüksek, sistem rijitliğini artırın diye. Kesitleri artırsam da çözemedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

bana yardımcı olabilecek kimse yok mu çıkamadım içinden :cry:

pnsln:3qrz74v8' Alıntı:
pnsln:3qrz74v8' Alıntı:
bana yardımcı olabilecek kimse yok mu çıkamadım içinden :cry:
Merhaba,
Yapınızda diyafram ve çerçeve oluşumu yok. Zemin sınıfı ZD. Görlei kat öteleme değerlerinin büyük çıkması normal.
Göreli kat öteleme sorunu olası çözümleri için aşağıdaki link incelenebilir.

Yerinde uygulanması koşuluyla Analiz ayarlarındaki "Cephe elemanları esnek bağlantılarla bağlı veya dolgu duvarlar bağımsız" opsiyonu değerlendirilebilir. TBDY 2018 Bilgilendirme Eki 4C yi inceleyebilirsiniz.4.9.1.3.b).png

cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim, bu koşulu uygulamadan ve bir kaç kolon boyutunda değişiklik yapmadan sorunu çözmenin bir yolu olmayacak sanırım. İlginize teşekkür ederim. İyi çalışmalar :)

ze grubu zeminde çözülmüş bir proje var mı:) idecad olarak paylaşırsanız seviniriz. TAMAMEN BİTİŞİK

Merhaba
Önerilerim;
--Sonlu eleman genişliklerini 0,25 m yapıp,
--9 aksında S4-S22 kolonu ve P2 perdesini döndürürseniz göreli kat ötelemeniz düzeliyor.

merhabalar Ünver Bey,
Bahsettiğiniz cözüm önerilerini uygulayamıyorum cunku balkondaki konsol boyu 1.5 m'yi aşmış oluyorum bu durumda baska bir cozum önerisi sunsanız cok daha mutlu olurum. Projenin mimarisini yukledım. dönüş yaparsanız sevinirim. iyi çalısmalar

Ekli dosyalar

• proje mimari.cde
    839.8 KB · Görüntüleme: 6
KONSOL BOYUNU 150 CM DEN FAZLA YAPTIRMIYORLAR. BİDE PERDE YÖNÜNÜ ÇEVİREMİYORUM MİMARİYE GÖRE

Ekli dosyalar

• FF.pdf
    199.8 KB · Görüntüleme: 8
Geri