V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Göreli kat ötelemesi sorunu

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan bsrdsbdk
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Projenizi incelemek için analiz etmeye çalıştım ancak program hata verdi ve geometri kontrolü yapmamı istedi. Ve geometri kontrolünde bazı hatalar gördüm. Sizde geometri kontrolü yapıp öncelikle oradaki sorunları çözünüz.

Merhaba iyi çalışmalar...
Göreli kat ötelemesi hatası alıyorum. Kolonların boyutlarını ve yönünü değiştiremiyorum projenin temeli ve zemin kat kolonları daha önceden yapılmış. Diğer yolların hangisini yapsam hata gitmiyor. Rica etsem yardımcı olur musunuz ?

Merhaba iyi çalışmalar...
Göreli kat ötelemesi hatası alıyorum. Kolonların boyutlarını ve yönünü değiştiremiyorum projenin temeli ve zemin kat kolonları daha önceden yapılmış. Diğer yolların hangisini yapsam hata gitmiyor. Rica etsem yardımcı olur musunuz ?
Dosyanızı ekleyin bir bakalım
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ben projenizi inceledim ancak kolon vb. elemanlar eklemeden veya boyut değiştirmeden sorunun giderilebileceğini düşünmüyorum. Projenin zemin sınıfı ZE olduğu için riskli olarak gördüm. Forumda çözüm bulabilecek arkadaşlar varsa projeyi onlarında incelemesi yerinde olur.

ze ve zf sınıfı zeminlerde göreli kat sorunu başa beladır zaten lamda katsayın yükselir ve bu durum bazen oldukça uğraştırıcıdır, öncelikle sisteme özellikle y yönü ve kütle rijitlik merkez uzaklığını bozmucak sekilde perde yerleştirip sistemin rijitliğini artırarak yada göreli ötelemesi yüksek olan kolonları o yönde büyüterek ve çerçeve kirişlerin yüksekliğini artırarak yada temeli toprağa gömerek ki bina yükseliğin en az 6 da 1'in gömülmesini tavsiye ederim, temel yüksekliğini artırmak gibi yöntemlerle çözebilirsin.

Son düzenleme:
Geri