Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Göreli kat ötelemesi sorunu

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Burabic
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Burabic

Yeni Üye
Değerli meslek büyüklerim, değerli arkadaşlarım;
Projemde göreli kat ötelemesi sorunu yaşıyorum. Bulunduğum şehrin zemin sınıfı genel olarak ZE ve yapının şekli pek düzgün değil.
Projeyi bir yere kadar getirdim fakat ne yaptıysam göreli kat ötelemesi sorunu aşamıyorum.
Sorun Y doğrultusunda. Y doğrultusunda yapıya kolon/perde eklediğimde göreli kat ötelemesi daha da büyüyor.
Yardım kısmını okudum. Modal E3'ü bulup o kısma ekleme yapmam lazım fakat Modal E3'ü bulamıyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.Ekran görüntüsü 1.png

Ekli dosyalar

• BS.cde
    BS.cde
    5.8 MB · Görüntüleme: 17
Hocam böyle bir zeminde (ZE) DTS=1 deprem ivmelerinin olduğu koşullarda bu yapının göreli kat ötelenmesi vermesi çok doğal. Kısa doğrultuda hiç perde teşkil etmemişsiniz. Kısa doğrultuda burulmaya yol açmayacak ( yada az açacak) perdeler teşkil etmelisiniz. Y yönünde perdeler ekleyip, çerçevelerle bağladığınızda bu sorunu aşabilirsiniz diye düşünüyorum. Deneyip tekrar paylaşırsanız tekrar yardımcı olunabilir.

Değerli meslek büyüklerim, değerli arkadaşlarım;
Projemde göreli kat ötelemesi sorunu yaşıyorum. Bulunduğum şehrin zemin sınıfı genel olarak ZE ve yapının şekli pek düzgün değil.
Projeyi bir yere kadar getirdim fakat ne yaptıysam göreli kat ötelemesi sorunu aşamıyorum.
Sorun Y doğrultusunda. Y doğrultusunda yapıya kolon/perde eklediğimde göreli kat ötelemesi daha da büyüyor.
Yardım kısmını okudum. Modal E3'ü bulup o kısma ekleme yapmam lazım fakat Modal E3'ü bulamıyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.Ekli dosyayı görüntüle 39504
Sizin çözümünüz tek yükleme durumlu hesap yöntemine göre.Bu halde modal E1,E2,E3 ve E4 deformasyonlarını göremezsiniz.İki yükleme durumlu hesap yöntemini seçerseniz görebilirsiniz

inceledim bunları yapıyorum ama olmuyor kolon ebatları büyüdü hepsini y yönünde büyüttüm göreli sorunu y yönünde artık daha da büyütsem dükkan için yer kalmayacak ama olmuyor bu attığımda üzerinden bile daha fazla büyüttüm olmadı neyi yanlış yapıyorum bulamadım kolon eklemesi da yaptım yok bir türlü olmuyor.

inceledim bunları yapıyorum ama olmuyor kolon ebatları büyüdü hepsini y yönünde büyüttüm göreli sorunu y yönünde artık daha da büyütsem dükkan için yer kalmayacak ama olmuyor bu attığımda üzerinden bile daha fazla büyüttüm olmadı neyi yanlış yapıyorum bulamadım kolon eklemesi da yaptım yok bir türlü olmuyor.

Hızlıca baktım , Toprak yüklemesinde hata var, geometri kontrolü yapın , bir katta kiriş kolonun üstünden geçiyor.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Teşekkür ederim. Dediklerinizi düzelttim hatta perdeye gelen toprak yüklerini kaldırdım yine değişen bir şey yok biraz düşürüyor ama olmuyor yine de.

Geri