Göreli kat ötelemesi ve Ze sınıfı zemin taşıma gücü yetersiz

tgb

Yeni Üye
Merhabalar,
Projemde göreli kat ötelemesi sorununu çözemedim.Kolon boyutlarını artırıp, perde ilavesi yapsam da sonuç alamadım.Proje ektedir.

Son düzenleme:
Tuğba hanım, projeniz ince ve uzun olduğu için Y yönünde rijitleştirmeniz gerekiyor. Projenizde çok ciddi tasarım hatalarınız var. Program hata vermiyor mantığı ile proje yapılmaz. Örneğin 25'lik perdeye diklemesine 40'lık kiriş bağlanmaz. Program bunu çözerken kirişi çubuk eleman olarak kabul edip sonlu elemanlarla bağlayabilir. Ancak gerçekte asla böyle çalışmaz. Ayrıca 25 lik perdenin üzerinde 30 luk kolon var. Eğer kaset döşeme yerinde asmolen mantığı ile araları tuğla ile doldurulup dökülecekse bunun yükünü döşemelere girmelisiniz. S3 ve S4 kolonları perdelere çok yakın. Bunlar mimari müsaitse birleşebilir. Su basman döşemesini kaset yapmanın mantığı yok. Boşuna maliyet. Merdiven kalınlığınız sadece iki ucundan bağlı bir döner merdiven için ince. Yerinde 10cm kalınlığı bile tutturamayacaklar. Çoğu yerde çerçeveniz düzensiz. Yapınızın zemini zemini kötü. Mazallah küçük depremlerde bile yapısal hasar alırsınız. Sonra projeden 5 lira alacağız diye mahkeme mahkeme sürünürsünüz. başıma gelmez diye düşünmeyin. benim gibi bilirkişilik yapan arkadaşlarda bilirler ki bu tarz olaylar çok yaygın. Can kaybı olmasa bile çok ciddi maddi yükümlülük altında kalırsınız.

Son düzenleme:
Projenizde yukarıda da belirtildiği gibi bazı tasarım hataları mevcut. Bu tasarım hatalarını program algılayıp size uyarı vermez, mühendisin denetimindedir. Projede yönetmelik koşulları sağlansa bile bu tasarım hataları modelin öngörüldüğü gibi çalışmamasına sebep olabilir.
TBDY 2018 Bilgilendirme Eki 3A da öneri niteliğinde verilen Taşıyıcı sistemlerin düzenlenmesine yönelik maddelerinin incelenmesini öneririz.

1651213882402.png

Göreli kat öteleme sorunu ve olası çözümleri ile ilgili bilgi bankası linklerini inceleyebilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Rijit kat olan yapılarda iki yükleme durumlu hesap yönteminin kullanılmasını öneririz.
1651212948855.png

İlave olarak;

K41-K42 kirişleri kolonlara bağlanmıyor. Kirşi düğüm noktaları kolon üzerine denk gelecek şekilde veri girişi yapınız. Ayrıca kolonlar arasında kalan kirişlerin tek bir kiriş parçası olarak modellenmesi uygun olur. (Örneğin K14-k15)

1651213201863.png

Tuğba hanım, projeniz ince ve uzun olduğu için Y yönünde rijitleştirmeniz gerekiyor. Projenizde çok ciddi tasarım hatalarınız var. Program hata vermiyor mantığı ile proje yapılmaz. Örneğin 25'lik perdeye diklemesine 40'lık kiriş bağlanmaz. Program bunu çözerken kirişi çubuk eleman olarak kabul edip sonlu elemanlarla bağlayabilir. Ancak gerçekte asla böyle çalışmaz. Ayrıca 25 lik perdenin üzerinde 30 luk kolon var. Eğer kaset döşeme yerinde asmolen mantığı ile araları tuğla ile doldurulup dökülecekse bunun yükünü döşemelere girmelisiniz. S3 ve S4 kolonları perdelere çok yakın. Bunlar mimari müsaitse birleşebilir. Su basman döşemesini kaset yapmanın mantığı yok. Boşuna maliyet. Merdiven kalınlığınız sadece iki ucundan bağlı bir döner merdiven için ince. Yerinde 10cm kalınlığı bile tutturamayacaklar. Çoğu yerde çerçeveniz düzensiz. Yapınızın zemini zemini kötü. Mazallah küçük depremlerde bile yapısal hasar alırsınız. Sonra projeden 5 lira alacağız diye mahkeme mahkeme sürünürsünüz. başıma gelmez diye düşünmeyin. benim gibi bilirkişilik yapan arkadaşlarda bilirler ki bu tarz olaylar çok yaygın. Can kaybı olmasa bile çok ciddi maddi yükümlülük altında kalırsınız.
Bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum.Eksiklerimi daha önce uygulanmış projeleri tekrar oluşturarak giderme yolundayım henüz.25 lik perde üzerine 30 luk kolonu bulunduğumuz bölgede yapı denetim onayı alması sebebiyle yaptım ancak mantıklı olmadığı düşüncesindeyim.S3 ve S4 kolonlarını da söyediğiniz gibi düzenlerim..

Geri