V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Göreli kat ötelemesi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan musaa
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Tek yüklemeli hesap yöntemine göre çözersem hata gidiyor sizce buna göre çözüm yapabirmiyim ? (4.3.6.2)

Tek yüklemeli hesap yöntemine göre çözersem hata gidiyor sizce buna göre çözüm yapabirmiyim ? (4.3.6.2)
ZEMİN KATTAKİ SUBASMAN PERDELERİNİ SUBASMAN OLARAK İŞARETLEYİN.
DÖŞEME SONLU ELAMAN GENNİŞLİKLERİNİZ 120 CM 50 CM VEYA ALTI AYARLAYIN.
MERDİVEN MESNETLERİNİ GÖZDEN GEÇİRİN.
SONRA TEKRAR BAKALIM

Olcay Beye ilave olarak
Evet yapabilirsiniz. modellediğiniz şekilde kurtarıyor.
ama
4.9.1.3.b. seçimi yapmışsınız,
-Dolgu duvarlar ile çerçeve elemanları arasında esnek derz var ve dolgu duvar elemanları çerçeveden bağımsız ise; ikinci seçenek seçilebilir. Esnek derz uygulaması örneği Ek 4C de verilmiştir.
bu seçeneği kullanmanız için kullanılan bağlantı detaylarının deneyle desteklenerek ispatlanması gerekmektedir. Aksi taktirde bu seçenek işaretlenmemelidir.
merdivenlerin mesnetlenmesi düzeltildiğinde dinamik mod sayısı yetersiz hatası veriyor 100 yapınca da y yönünde kat ötelemesi hatası veriyor. perde ilavesi çözüm olabilir.

Perdeler subasman olarak işaretli.
Döşemede söylediklerinizi denedim, merdivenleri kontrol ettim ama yine de kurtarmadı. Kolon boyutunu çok büyültürsem kurtarıyor ancak onu da yapmak istemiyorum.
Ünver bey yapı kullanım olarak tek kişiye ait dükkan olarak kullanılacak ve iç duvar nerdeyse yok denilecek kadar az, dış cephelerde de kompozit kaplama düşünülüyor bundan kaynaklı öyle bir çözüme gittim.

Perdeler subasman olarak işaretli.
Döşemede söylediklerinizi denedim, merdivenleri kontrol ettim ama yine de kurtarmadı. Kolon boyutunu çok büyültürsem kurtarıyor ancak onu da yapmak istemiyorum.
Ünver bey yapı kullanım olarak tek kişiye ait dükkan olarak kullanılacak ve iç duvar nerdeyse yok denilecek kadar az, dış cephelerde de kompozit kaplama düşünülüyor bundan kaynaklı öyle bir çözüme gittim.
ünver beyin dediği gibi 4.9.1.b seçeneğini idarelerde kabul ettirmek sorun yaratablir.

göreli kat ötelemeleriniz çok yüksek. bu tasarımla kurtarmak neredeyse imkansız. ( merdiven mesnetleri ve sonlu elamanları düzenledikten sonra ben tek yüklede de kurtaramadım. )
ya zemin iyileştirmesi ön görülecek
ya da ciddi miktarda perde ilavesi ile sistemi rijit hale getireceksiniz.

Geri