V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

göreli kat ötelemesi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan nur.8ide
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
2. bodrumda merdiveni mimariye göre kaldırmam gerektiği için göreli kat ötelemesi hatası aldım. bunu çözmek için kaçıklıklar ve kesitlerle oynasam da düzelmedi. yardımcı olabilir misiniz

Ekli dosyalar

• 11.cde
    11.cde
    20.3 MB · Görüntüleme: 9
2. bodrumda merdiveni mimariye göre kaldırmam gerektiği için göreli kat ötelemesi hatası aldım. bunu çözmek için kaçıklıklar ve kesitlerle oynasam da düzelmedi. yardımcı olabilir misiniz
-- s231/s331/s431 kolonlarının ötelemeleri yüksek çıkmış.
-- bu yüzden bu kolonlar yerine oraya bir perde tanımlamanız sorunu çözebilir.
-- ekteki görselde kendime göre bir perde tanımladım
-- sizler mimariye uygun olarak kendinize göre bir perde tanımlayabilirsiniz.
-- perde tanımlanınca r katsayısında değişiklik yapmanız gerekebilir.
-- perde tanımlayınca temelde zımbalama sorunu olabilir. bu sorunları düzeltirsiniz.
-- ayrıca geometri kontrolündeki hataları gidermenizi öneririm.

Ekli dosyalar

• nuride.png
    nuride.png
    243.6 KB · Görüntüleme: 44
  • perde.png
    perde.png
    497.3 KB · Görüntüleme: 41
hata almadığınız data var ise kaldırmak istediğiniz merdiveni işaretleyerek o projeyi paylaşabilir misiniz ?

bır kolonu x dogrultusunda bır kırısı sagdan sola dogru dogerını soldan saga dogru baglamamızın yonetmelık acısından bır sakıncası varmıdır yanı kırıs yonlerını farklı olarak baglamanın

Kiriş yönlerine dikkat ediniz. Kiriş yönlerinde süreklilik sağlayınız.
Bakış yönleri farklı olan kirişler, sürekli kiriş olarak betonarme tasarımı yapılmaz. Detay çizimleri ayrı verilir.
Kolon kiriş birleşim kesme güvenliği hesapları hatalı olacaktır.

gönderdiğiniz yeni proje de de yeniden analiz yapınca 3 farklı katta göreli kat ötelemesi çıkıyor.
kat kopyalama işleminden sonra yeniden analiz zorunlu.

diğer yandan ;
bodrum rijit seçildi.
iki yüklemeli durum seçildi.
parametreler fiber olarak ayarlandı.

bunun yanında sistemle o kadar çok oynanmış ki başım döndü.
kaset olarak girilen döşemeler normal döşemeye çevrildi, bağlantı kirişleri düzenlendi.
radye döşeme ampatmanlar 20 cm genişletildi.
s1 ve s9 kolonlarınız ters çevrildi.
s30-s31-s32 kolonlarının boyutları değiştirildi.

en azından bu proje üzerinden hareket edilebileceğini düşünüyorum. umarım işinize yarar.

Ekli dosyalar

YARDIMCI OLURSANIZ COK SEVINIRIM sıstemın x yonu tamamen perde y yonunde ıse gore kat otelemelerı cıkıyor sureklı suan yukledıgım dosyada bu sekılde bır sorun yok ama y yonunde merdıven boslugunun arkasına ılave ettıgım perdelerde ıkı yondede oteleme sorunu alıyorum suankı durumuda hıc ıcıme sınmıyor kullanım alanlarını olumsuz etkıledı farklı onerılere ıhtıyacım var kısıtlı zamanım var baska noktalarda gozumden kacan bır hata olabılır mı

Ekli dosyalar

YARDIMCI OLURSANIZ COK SEVINIRIM sıstemın x yonu tamamen perde y yonunde ıse gore kat otelemelerı cıkıyor sureklı suan yukledıgım dosyada bu sekılde bır sorun yok ama y yonunde merdıven boslugunun arkasına ılave ettıgım perdelerde ıkı yondede oteleme sorunu alıyorum suankı durumuda hıc ıcıme sınmıyor kullanım alanlarını olumsuz etkıledı farklı onerılere ıhtıyacım var kısıtlı zamanım var baska noktalarda gozumden kacan bır hata olabılır mı
-- k42 zemin kat kirişinin sağ üst donatısı 6Ø14 seçildi. (kenetlenme boyu hatasını gidermek için)
-- k162 1.bodrum kat kirişinde; pilye 3Ø14 seçildi / düz 6Ø14 seçildi. (kenetlenme boyu hatasını gidermek için)
-- analiz ayarlarından yarı rijit diyafram ile çözüm seçildi.
-- radye temel kalınlığı 70cm seçildi. (isterseniz zımbalama hatası aldığınız elemanlara zımbalama donatısı tanımlar ve radye kalınlaştırmasına ihtiyaç duymazsınız. size kalmış)
-- tüm elemanlar için parametrelerde fiber model ile hesap seçildi.

ekte göndermiş olduğum görselde geriye kalan hatalar mevcut. bunlar için şunları söyleyeceğim;
--
p06 perdesi için zımbalama donatısı tanımlayabilirsiniz veyahut temel kalınlaştırabilirsiniz size kalmış.
-- d7/d12/d19 döşemelerinin betonarme hesap aksı edit menüsünden çift donatı seçerek bu hatayı giderebilirsiniz.

*** diğer sorunlar için vakit ayıramadım. tam anlamıyla çözüm yapmaya şuan zamanım yok maalesef. kısıtlı zamanım var dediğiniz için zamanımın yettiği yere kadar yardımcı olabildim ve yükledim.

*** diğer arkadaşlarımızda ilgilenirse daha doğru sonuçlar elde edip projeyi tamamlayabilirsiniz. iyi çalışmalar..

++ sorunuz olursa lütfen yazınız.
++ mimari projeye hakim olmadığım için elemanların yerleşimleri ve boyutları hakkında bir yorum yapamıyorum.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    112.1 KB · Görüntüleme: 20
  • Adsız1.png
    Adsız1.png
    690.3 KB · Görüntüleme: 19
  • düzeltme v.1.cde
    düzeltme v.1.cde
    35.7 MB · Görüntüleme: 1
oncelıkle cok teskkur ederım deneme surumu ıle kaydedıldıgı ıcın acamıyorum demo mu kurmam gerekıyor acaba acmak ıcın

Geri