V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Genel Kontrol ve Perde Hatası

Projemde diğer katlarda normalken zemin katta P1 nolu perdem de hata alıyorum nasıl giderebilirim ve neden hata alıyorum orda. Temelimi 75 cm aldım ve ilave donatılar ile temeli çözüyorum sizce temel kalınlığını ne kadar kullanmalıyım ? Ayrıca projemde deformasyon analizi yaptığımda döşeme ve kirişlerde baya sehimler görünüyor genel olarak projemde önereceğiniz birşeyler var mıdır hatalarım varsa düzeltmek isterim.

Ekli dosyalar

ÖNERİLERİM;
Projemde diğer katlarda normalken zemin katta P1 nolu perdem de hata alıyorum nasıl giderebilirim ve neden hata alıyorum orda.
--modellemeyi bu türlü yapacaksanız p1 perdesini grup perde yaparak çözmelisiniz, (grup perde olarak denediğimde yine kurtarmıyor)
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
--kirişlerde kapasite sorunu oluyor fiber modeli işaretleyip hesap yaptıralım, kurtarmayanlara gövde donatısı ilavesini el ile ilave edebiliriz,
--p1 perdesini kirişe dönüştür ile kiriş dönüştürüp hesap yaptırılırsa hata vermiyor, ama
--merdiveni mesnetleyip bina ile birlikte çözünüz,
--en üst katı kullanmayacaksanız döşeme yüklerini azaltabilir duvar yüklerini kaldırabilirsiniz,
--sonlu eleman genişlikleri 80 cm seçilmiş hesabı hatasız hale getirdikten sonra 25-40 cm arasına çekip hesap yaptırıp kontrol edersiniz,
--p06 perdesini s26 kolonu ile bitişik olarak modellemek uygun değil. p06 perdesine bitişik s26 kolonu silip aynı ebatta kısa başlık perdesi olarak modelleyin,
Temelimi 75 cm aldım ve ilave donatılar ile temeli çözüyorum sizce temel kalınlığını ne kadar kullanmalıyım ?
--genel kabul, temel kalınlığı her kat 10 cm alınabilir, (bu durum modellemeye de bağlıdır)

Ünver Bey gerçekten çok teşekkür ederim ilginiz için
--perde grubu yapmayı beceremedim ama sizde çözüm olmuyor demişsiniz zaten bende kiriş olarak yapayım diye düşünmüştüm ama tam köşe olunca bi düşey eleman koyayım dedim.
--kiriş kapasite oranlarına tek tek bakmam lazım değil mi ve 1in altında olması gerekiyor. Birde benim bazı kirişlerim 6 ila 7 metre arası sıkıntı olur mu acaba bi bakabilir misiniz ?
--Sizin dediğiniz gibi merdivene hesap aksı attım ve mesnetledim ve sistem rahatladı gerçekten teşekkür ederim.
--Perdenin ucundaki kolonuda bitişik olarak değilde sizin dediğiniz gibi yaptım ve çözüldü.
--Sonlu eleman kesitleri 80 cm seçilmiş demişsiniz onu anlayamadım izah edebilir misiniz ?
--Temel fotografı attım bu şekilde kırmızı reklerin görünmesi normal mi temelin güvenli olduğunu nerden anlayacağız ?
--Projeyi tam veya yarı rijit olarak hangisinde çözmemiz uygun olur ?
--Son olarak kusura bakmayın projemi ekinde ekliyorum sizden ricam bi bakarsanız eksik olduğum bir yer var mı proje güvenilir mi acaba eksik bir yanım varsa söyler misiniz ? Çok soru sordum farkındayım kusura bakmayın gerçekten.

Ekli dosyalar

• Genel proje.cde
    Genel proje.cde
    21.6 MB · Görüntüleme: 6
  • Temel.png
    Temel.png
    2.6 MB · Görüntüleme: 38
  • Döşeme.png
    Döşeme.png
    1.4 MB · Görüntüleme: 38
Önerilerim;
--perde grubu yapmayı beceremedim ama sizde çözüm olmuyor demişsiniz zaten bende kiriş olarak yapayım diye düşünmüştüm ama tam köşe olunca bi düşey eleman koyayım dedim.
--en son modellemenize göre asansör perdesi çevresindeki perdeleri grup perde yapmanız gerekir, yapmazsanız hatalı modelleme yapmış olursunuz,
--kiriş kapasite oranlarına tek tek bakmam lazım değil mi ve 1in altında olması gerekiyor. Birde benim bazı kirişlerim 6 ila 7 metre arası sıkıntı olur mu acaba bi bakabilir misiniz ?
--teker teker kontrol etmeniz gerekir, (birin üzerine çıkanlar kırmızı renkli) 6-7 m problem olmaz,
--Sizin dediğiniz gibi merdivene hesap aksı attım ve mesnetledim ve sistem rahatladı gerçekten teşekkür ederim.
--Merdiven mesnetlemeleri uygun değil, düzeltilmeli
--Perdenin ucundaki kolonuda bitişik olarak değilde sizin dediğiniz gibi yaptım ve çözüldü.
--bu perdeleri de grup perde yapmanız gerekir,
--Sonlu eleman kesitleri 80 cm seçilmiş demişsiniz onu anlayamadım izah edebilir misiniz ?
--programın hızlı çalışması için her elemanda başlangıçta 80 cm seçilmiş durumda. hatasız hesap yapıldıktan sonra daha hassas hesap için sonlu elemanları 25-40 cm arasına çekebilirsiniz. (perspektif akranından-kontrol a-döşeme-perde-radye temel için üzerinde-iken sağ tuş-özellikler-sonlu eleman genişliklerini 40 cm yapabilirsiniz)
--Temel fotografı attım bu şekilde kırmızı reklerin görünmesi normal mi temelin güvenli olduğunu nerden anlayacağız ?
--gerilmelerin yerleri farklı renkler ile gösteriliyor, donatılarınız kurtarıyorsa problem yok,
--Projeyi tam veya yarı rijit olarak hangisinde çözmemiz uygun olur ?
--bütün çözümlerinizi yarı rijit olarak yapın, rijit kullanmayın,
projenizi size örnek olsun diye düzelttim ekte. (radye temelde ilave donatı aralığı hesaptan sonra azaltıldı.)

Ekli dosyalar

Merhaba,
-sonlu eleman aralığı döşeme,perde ve temelde 40 cm olarak düzenlendi.
-duvar çizim opsiyonunu kullandığınız için ilgili kirişlere ekstra duvar yükü tanımlamanıza gerek yok.kirişlere tanımladığınız duvar yükleri öneri modelinde kaldırıldı.
-u perdeler tüm katlarda seçilip perde grubu ismiyle grup perde haline getirildi.
-merdiven mesnetlerini ilgili merdivenlerin kenarları hangi elemanlara mesnetleniyorsa ilgli her katta bunları merdiven mesnet koşullarını belirle seçeneğinden işaretleyip düzenlemeniz yeterli olacaktır. ekteki öneri modelinde bunları düzenleyebilirsiniz ve yapıyı yeniden analiz edebilirsiniz.
-donatı seçiminde perdeler için seçilen donatı çaplarının bir üst çaplarını işaretlediğinizde proje hata vermiyor.

-öneri proje ekteki dosyadadır. nihai karar sizlerin. kolay gelsin,iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

Kubilay Bey size de ilginiz için çok teşekkür ederim.
Önerilerim;

--en son modellemenize göre asansör perdesi çevresindeki perdeleri grup perde yapmanız gerekir, yapmazsanız hatalı modelleme yapmış olursunuz,

--teker teker kontrol etmeniz gerekir, (birin üzerine çıkanlar kırmızı renkli) 6-7 m problem olmaz,

--Merdiven mesnetlemeleri uygun değil, düzeltilmeli

--bu perdeleri de grup perde yapmanız gerekir,

--programın hızlı çalışması için her elemanda başlangıçta 80 cm seçilmiş durumda. hatasız hesap yapıldıktan sonra daha hassas hesap için sonlu elemanları 25-40 cm arasına çekebilirsiniz. (perspektif akranından-kontrol a-döşeme-perde-radye temel için üzerinde-iken sağ tuş-özellikler-sonlu eleman genişliklerini 40 cm yapabilirsiniz)

--gerilmelerin yerleri farklı renkler ile gösteriliyor, donatılarınız kurtarıyorsa problem yok,

--bütün çözümlerinizi yarı rijit olarak yapın, rijit kullanmayın,
projenizi size örnek olsun diye düzelttim ekte. (radye temelde ilave donatı aralığı hesaptan sonra azaltıldı.)
Allah razı olsun çok teşekkür ederim.

Merhaba,
-sonlu eleman aralığı döşeme,perde ve temelde 40 cm olarak düzenlendi.
-duvar çizim opsiyonunu kullandığınız için ilgili kirişlere ekstra duvar yükü tanımlamanıza gerek yok.kirişlere tanımladığınız duvar yükleri öneri modelinde kaldırıldı.
-u perdeler tüm katlarda seçilip perde grubu ismiyle grup perde haline getirildi.
-merdiven mesnetlerini ilgili merdivenlerin kenarları hangi elemanlara mesnetleniyorsa ilgli her katta bunları merdiven mesnet koşullarını belirle seçeneğinden işaretleyip düzenlemeniz yeterli olacaktır. ekteki öneri modelinde bunları düzenleyebilirsiniz ve yapıyı yeniden analiz edebilirsiniz.
-donatı seçiminde perdeler için seçilen donatı çaplarının bir üst çaplarını işaretlediğinizde proje hata vermiyor.

-öneri proje ekteki dosyadadır. nihai karar sizlerin. kolay gelsin,iyi çalışmalar dilerim.
Kubilay Bey size de ilginiz için çok teşekkür ederim sizin projeniz üzerinden ilerleyeceğim inşallah iki sorum olacaktı size anlayamadığım
1- Analiz ayarlarında temel-zemin kısmında temellerde taşıma gücünü deprem yük kullan ve diğer sekme olan ortalama gerilmeye göre yap hangisi daha güvenlidir siz deprem yük demişsiniz de bilmediğim için sorayım dedim. birde üst yapı etkileşimli çözmek daha mı iyi olur.
2- Fotoğrafta attığım perdeleri grup yapmama gerek var mı çünkü u formunda değiller

Ekli dosyalar

• Analiz sekmesi.png
    Analiz sekmesi.png
    2.5 MB · Görüntüleme: 31
  • Perdeleri grup yapayım mı.png
    Perdeleri grup yapayım mı.png
    2.3 MB · Görüntüleme: 30
Merhaba,
-Temellerde kritik olan gerilmeler maksimum gerilmelerdir.Temel taşıma gücünün bu değeri aşmaması önem arz eder.Üst yapı etkileşimli çözüm doğru olandır.Temelin yapının ayrılmaz bir bileşeni olduğunu düşünürsek ve yapıyı temel ile modellediğinizde temelde meydana gelecek tesirlerin yapıyla olan etkileşimini gözardı edemeyiz.
-bahsettiğiniz perde görseli o şekilde kalabilir.
-merdivenlerin mesnetlenmesini düzenledikten sonra yapıyı yeniden analiz edip son kontrolü yapabilirsiniz.

Kolay gelsin,iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba,
-Temellerde kritik olan gerilmeler maksimum gerilmelerdir.Temel taşıma gücünün bu değeri aşmaması önem arz eder.Üst yapı etkileşimli çözüm doğru olandır.Temelin yapının ayrılmaz bir bileşeni olduğunu düşünürsek ve yapıyı temel ile modellediğinizde temelde meydana gelecek tesirlerin yapıyla olan etkileşimini gözardı edemeyiz.
-bahsettiğiniz perde görseli o şekilde kalabilir.
-merdivenlerin mesnetlenmesini düzenledikten sonra yapıyı yeniden analiz edip son kontrolü yapabilirsiniz.

Kolay gelsin,iyi çalışmalar dilerim.
Çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldunuz Allah razı olsun. O zaman ben Temel kısmında deprem yüklerini kullanmaya devam ediyorum ve görselde attığım perdeyi de grup yapmıyorum değil mi ?

Kubilay Bey size de ilginiz için çok teşekkür ederim sizin projeniz üzerinden ilerleyeceğim inşallah iki sorum olacaktı size anlayamadığım
1- Analiz ayarlarında temel-zemin kısmında temellerde taşıma gücünü deprem yük kullan ve diğer sekme olan ortalama gerilmeye göre yap hangisi daha güvenlidir siz deprem yük demişsiniz de bilmediğim için sorayım dedim. birde üst yapı etkileşimli çözmek daha mı iyi olur.
2- Fotoğrafta attığım perdeleri grup yapmama gerek var mı çünkü u formunda değiller
Tüm katlarda bu şekilde devam eden bir perde ise grup perde olarak çözmelisiniz.

Çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldunuz Allah razı olsun. O zaman ben Temel kısmında deprem yüklerini kullanmaya devam ediyorum ve görselde attığım perdeyi de grup
O perdeyi de grup perde olarak modelleyebilirsiniz hatta modellemeniz daha doğru olur,ilgili perdeyi tüm katlarda seçip 3 boyutlu görünümden perdeye sağ tıklayıp grup adı yazan kısma bir isim verip tamam a tıklayıp grup perde olarak modelleyebilirsiniz. puncover 'ın bahsettiği gibi daha doğru olacaktır.kendisine hatırlattığı için teşekkür ederim.

Yurt dışında sıklıkla gördüğüm resimde görülen taşıyıcı modelde perdeler bizim yönetmelikte olan;
"
Bunun dışında dikdörtgen ve U, L ve T gibi perdelerin gövde bölgesindeki perde kalınlığı kat yüksekliğinin 1/16’sından ve 250 mm’den küçük olmayacaktır.

Dikdörtgen perde veya perde kolu kalınlığı perdenin veya perde kolunun plandaki yanal doğrultuda tutulmamış boyunun 1/30’undan küçük olmayacaktır.

Perde kolu her iki ucundan yanal doğrultuda bir perde ile tutulu ise, perde kolu kalınlığı kat yüksekliğinin 1/20’sinden ve 250 mm’den küçük olmayacaktır."
koşullarını sağlıyor mu ? Resimdeki perdeler 20 cm dir ve sistem tünel kalıptır. Bina da 26 katlıdır.
Bir başka sorumda da
"yanal doğrultuda tutulmamış" cümlesinden kasıt nedir ?
Bu koşullara uygun taşıyıcıları sadece perdelerden ve döşemelerden oluşan sistem nasıl tasarlanır ?
Çünkü ben denediğim zaman direk 25 cm perde kalınlığına ulaştığım gibi "yanal doğrultuda tutulmamış" maddesinden dolayı sürekli perde kalınlığı artıyor.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    242 KB · Görüntüleme: 31
Perde kolu her iki ucundan yanal doğrultuda bir perde ile tutulu ise, perde kolu kalınlığı kat yüksekliğinin 1/20’sinden ve 250 mm’den küçük olmayacaktır."
koşullarını sağlıyor mu ?
Perdenin her iki ucundan eksenine dik olarak başka perdeler ile tutulu olması koşuludur
Her iki ucundaki dikine olan perdelerde (1/6) perde boyutu koşulu sağlanmalıdır. Bu kontrolde kısa başlık perdeleri, 1/6 boyut koşulunu sağlamayan perdeler ve kolonlar dikkate alınmaz.
Aşağıdaki örnek durumlardır

1679580300261.png

"yanal doğrultuda tutulmamış" cümlesinden kasıt nedir ?

Perde, her iki ucundan eksenine dik olarak başka perdeler ile tutulu değil ise yukarıda tanımlanan koşul sağlanmıyor ise tutulu değildir.
Perdenin tutulu olabilmesi için her iki ucundaki dikine olan perdelerde (1/6) perde boyutu koşulu sağlanmalıdır. Bu kontrolde kısa başlık perdeleri, 1/6 boyut koşulunu sağlamayan perdeler ve kolonlar dikkate alınmaz.

Bu koşullara uygun taşıyıcıları sadece perdelerden ve döşemelerden oluşan sistem nasıl tasarlanır ?
Yukarıdaki koşullar ve 7.6.1.3. maddesindeki perde oranı koşulları sağlanırsa, perde kalınlığı 20cm e indirilebilir.
1679579843664.png

7.6.1.2 c) maddesinde perdelerin iki ucundan tutulu olması durumunun tespitinde şuan bildiğimiz bir hata var. 11 versiyonda bu durum düzeltilmiştir. Eğer projenizde yukarıda açıkladığım koşullar sağlanıyor ise geometri kontrolündeki ve raporlardaki bu hatayı dikkate almayınız.
Projenizi eklerseniz inceleriz

Ekli dosyalar

• 1679579471198.png
    1679579471198.png
    13.7 KB · Görüntüleme: 22
  • 1679579715727.png
    1679579715727.png
    24.9 KB · Görüntüleme: 18
Geri