Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Geometri kontrolü yapamıyorum

Habip Gencay

Yeni Üye
İDECADİ SİLİP TEKRAR YÜKLEMEME RAĞMEN GEOMETRİK KONTROLÜ YAPAMIYORUM. Ayrıca shift+ctrl denedim onda da çözüm bulamadım yardımcı olur musunuz

Program ayarları sıfırlandığında sorunun düzelmesi gerekir. Bu işlemden önce açık olan tüm programları kapatın
  • Klavyenin solunda bulunan Ctrl + Shift tuşuna basılı tutunuz ve masaüstü kısayolundan ideCAD’i çalıştırınız.
  • “Registry (kayıtlı) giriş ve ayarları temizlendi” şeklinde bir mesaj gelene kadar Ctrl + Shift tuşlarına basmaya devam ediniz.

Aşağıdaki diyalog ekrana gelmediyse işlemi doğru yapılmamış demektedir. Tekrar deneyiniz.

1722844286940.png

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

sorun devam ederse ve 10 versiyon ve üstü lisanlı kullanıcımız iseniz teknik destek portalı üzerinden destek kaydı oluşturmanız halinde uzaktan erişimle bilgisayarınıza bakabiliriz.

1..png2..png
merhabalar kolay gelsin defeult ayarlarda yüklemelerde betonarme dizaynı olarak kullan seçeneği işaretli değil bu bir probleme neden olur mu

Hayır, problem değildir. "G" yükleme durumu tek başına betonarme dizaynda kullanılmaz.
"Betonarme tasarım kombinasyonları" kısmına bakarsanız "1.4G + 1.6Q" kombinasyonu içerisinde kullanılmaktadır.
1722928642174.png

sorun 1.png
geometrik kontrol yaptığımda herhangi bir hata almıyorum analizi tek yükleme ve iki, yükleme yarı rijit olarak çözülürken hata vermezken tek yükleme v eiki yükleme tam rijit diyafram modelin analiz hatası alıyorum sebebi nedir
,

Projeniz iki yükleme ve tek yükleme durumu ile yarı rijit diyafram analiz modeli ile çözüm yapılabiliyor.

1723041110317.png

Merdiven ayarlarındaki "çıkış yönü çevir" opsiyonunu kullanmayınız. Bu durum analiz modelinde sonlu elemanlarda bağlantı hatası oluşturmaktadır.
11 versiyonunda bu durum düzeltilmiştir.
1723041920590.png

Projenizde merdivenler döşemelere mesnetlendiği için döşemelerinde analiz modeline dahil edilmesi yani yarı rijit diyafram opsiyonu ile çözülmesi uygun olur.
Döşemeler analiz modeline dahil edilmediği tam rijit diyafram opsiyonu kullanıldığında merdiven analiz sonuçları hatalı oluşacaktır.
Döşemelere mesnetlenemeyen merdiven kolları konsol gibi çalışacaktır.
Sizin projenizde merdiven kolu mesnetlenecek herhangi bir eleman bulamadığı için sistem labil olmuştur. Bundan dolayı analiz yapılamamaktadır.
"Çıkış yönü çevir" opsiyonu tüm merdivenlerde kapatılırsa tam rijit opsiyonu ile analiz yapılabilir fakat dediğim gibi merdiven sonuçları ve sisteme aktardığı yükler değişeceği için analiz sonuçları doğru olmayacaktır.

Tam rijit diyafram modeli ile çözüm yapmak için merdiven kollarını kirişlere bağlayacak şekilde modelleme yapılması alternatif olarak düşünülebilir.
1723042647543.png

Merdivenler kullanıcı tanımlı olarak "çıkış yönü çevir" opsiyonu kullanılmadan modellenebilir.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Geri