V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Geometri Kontrolünde garip hatalar

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan suatyy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

suatyy

Etkin Üye
Hakan Bey merhaba
Buraya 2 mb den büyük olduğu için ekleyemediğim ve size mail olarak attığım plasform projesinde rapor alırken çıkmayan ancak geometri kontrolünde hata olarak verilen bazı noktalar var. asansör perdelerinin arasında bulunan KB11 kirişi mesnetsiz deniyor. Tekrar tekrar yerleştirmeme rağmen geometri kontrolündeki bu hatadan kurtulamadım. Bunu gibi panel eleman olarak girilen asansör perdesi elemanlarında perde tanımındaki l/b>7 kontrolünü yapmaya çalışıyor ve hata olarak veriyor. Yine bu projenin kiriş detaylarını aldığımda kiriş detayı yazı büyüklüğünü değiştirdiğimde ilave mesnet donatılarında bu yazı büyüklüğü değişikliğinin yapılmadığını görüyürum.
ekteki ikinci proje bir sanayi yapısı çelik makaslardan gelen yükleri nokta yükü G olarak ekledim ancak verilerdeki düğüm noktalarında bir noktada benim girmediğim birden fazla yük çıkıyor. Bu nokta yükleri deprem hesabında dikkate alınıyor mu.
Bu arada sormak istediğim bir nokta bu foruma resimleri nasıl yapıştırıyorsunuz. copy paste ile olmuyor.
Suat Yıldırım

suat Bey merhaba

suatyy":1f3whq7i' Alıntı:
Hakan Bey merhaba
asansör perdelerinin arasında bulunan KB11 kirişi mesnetsiz deniyor. Tekrar tekrar yerleştirmeme rağmen geometri kontrolündeki bu hatadan kurtulamadım. Suat Yıldırım

Bu uyarıyı dikkate almayın. Güncellemede böyle bir uyarı verilmeyecek.

Bunu gibi panel eleman olarak girilen asansör perdesi elemanlarında perde tanımındaki l/b>7 kontrolünü yapmaya çalışıyor ve hata olarak veriyor.

Bu uyarı da sadece bilgilendirmek amaçlıdır. Programda panel objesini sadece perde objeleri için girilmesini öneriyoruz. Ancak kullanmanızda da sakınca yok.

Yine bu projenin kiriş detaylarını aldığımda kiriş detayı yazı büyüklüğünü değiştirdiğimde ilave mesnet donatılarında bu yazı büyüklüğü değişikliğinin yapılmadığını görüyürum.
Sanıyorum ilave üzerine yazılan diğer kat donatı yazılarından söz ettiniz. Onları sabitlemiş olabiliriz. Gerekirse bir resimle açıklama yaparsanız iyi olur. İhtiyaca göre parametrik yapılabilir.

ekteki ikinci proje bir sanayi yapısı çelik makaslardan gelen yükleri nokta yükü G olarak ekledim ancak verilerdeki düğüm noktalarında bir noktada benim girmediğim birden fazla yük çıkıyor. Bu nokta yükleri deprem hesabında dikkate alınıyor mu.
Projenizi inceldim düğüm noktarında gerçekten birden fazla nokta tanımlı. Bunun nasıl olduğunu bilebilmemiz gerekir. Ben silip tekrar tanımlayabildim. Düğüm noktalarını seçerken ilgili düğüm noktasını seçmek gerekiyor. Sanırım ilgili düğüm noktası ile birlikte başka düğüm noktaları da seçilmiş olabilir. Düğüm noktası yükü ise ilgili yönde etkiyor. G yüklemesi için verdiğiniz düğüm noktası yükü sadece G yönünde etkilidir. Eğer girdiğiniz yüklerin kat ağırlığında dikkate alınarak deprem etkisi ile sisteme dahil etmek isterseniz "elemana noktasal yük" tanımı yapın. Yapı ağacından ilgili elemanı seçip sağ klik ile eleman noktasal yükü ekleyebilirsiniz

Bu arada sormak istediğim bir nokta bu foruma resimleri nasıl yapıştırıyorsunuz. copy paste ile olmuyor.
Suat Yıldırım
Eklenti yaptığınız yerde satır içine yerleştir komutu var. Resimleri eklenti olarak ekledikten sonra satır içine yerleştiri tıklayrak resmi istediğiniz yere koyabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Yazı büyüklüğü ile sorunun İlgili detay resmini eklemek istedim olmadı. Eklenti bölümünde dosya ekle var satır arasına ekle bulamadım. size mail attım yine bu yüzden. Suat Yıldırım

suatyy":1tsm57ts' Alıntı:
Yazı büyüklüğü ile sorunun İlgili detay resmini eklemek istedim olmadı. Eklenti bölümünde dosya ekle var satır arasına ekle bulamadım. size mail attım yine bu yüzden. Suat Yıldırım

Önce görüntüyü örneğin paint programında .jpg olarak kayıt edin. Dosya yükleme işlemi ile jpg dosyasını yükledikten sonra ekteki ekran görüntüsündeki gibi bir komut açılacak. İlgili satırdayken Satır içine yerleştir ikonunu tıklayın...

Geri