GUNCELLEME..

Merhaba celik ile alakali guncellemeler ne zman gelir acaba bekliyoruz.ama nedense bir turlu celik ile akali yenilikler guncellemeler gelmedi.temsilcimiz sabredin bekleyin yonetmelik degisti.betonarmeye agirlik verildi.bu yuzden gec kalindi dedi.yonetmelik cikali 4yil oldu neredeyse lutfen celik yapilar hakkinda da guncelleme yapabilirmisniz.betonarme kullanicisi oldugu kadar celik kullanicisida var.bunu gozardi etmeyin lutfen.

Bu konuda kobisan çok haklı ve sanırım çelik kullanıcıların çoğu muzdarip. Ben bir iki tane yazayım. Proğramda bulunan birleşimlerin “EXCEL’e ihtiyaç duymadan” hesaplarını raporlarda görmek istiyoruz (konstrüktif olsa bile). Bir kısmı proğram raporu bir kısmı excel rapor çok komik oluyor. Adı üzerinde paket proğram.

Bir diğeri rüzgar ve kar hesabı hala TS498. Şuan yönetmeliğin istediği yönetmelik kullanılmıyor.

Ufak tefek çok istek vardı ve notlar alındı ama çok ilerlenlenmiyor. Ufak tefekleri geçtik, bu ts en 1991 e yapılmaması tamamen eksiklik.

Kren ile ilgili bi optümizasyon yapılmalı. 4-5 aks 2 hollü bir yapıda krenli analiz süresi 1 saat civarı. Aman hata çıkmasın diye dua ediyorum resmen. Genelde yükleri manuel girmek durumunda kalıyoruz.

Soğuk hadde yada oluşturulan profillerin, normal profiller gibi sonuçlarını görebilmek.

Kullanım anında hala çökmeler mevcut.

Şimdilik bukadar. Kolay gelsin.

Güncelleme ile ilgili özellikle beklediğiniz durumu iletebilir misiniz?
Nurgül Hanım selamlar,

Ben örnek olarak R aşık probleminin çözülmesini yıllardır bekliyorum. Üstelik de sanayi ağırlıklı çalıştığım için çok kullandığım bir aşık. Çözüm olarak deli posteki sayar gibi programın verdiği aşığı altlık yapıp çubuk çubuk oluşturuyorum ama bir de daralan yapılarda değişen aşık boyları varsa (ki çap arazilere oturan yapılarda çoklukla oluyor) 30 aşık varsa 30 defa bu işlemi yapıyorum. Bundan büyük eziyet var mı?

Selam ve saygılar

Nurgül Hanım merhaba. Aramızda çelik yazılımını en iyi bilen sizsiniz. Eksikleri de bizden iyi bilirsiniz ama naçizane ben de notlarımı yazayım. Ne yazık ki çelik güncellemeleri bence de fazlasıyla geri planda kaldı. Yazdıklarım arasında düzenlenmiş maddeler varsa kaçırdıysam şimdiden kusuruma bakmayın lütfen.

Arkadaşların yazdıklarını tekrarlamıyorum:

1) Çelik elemanlara atadığımız dış yüklerin raporlarda gösterilmesi.

2) Kutu/boru kolon arasına tanımlanan çaprazın uç birleşimlerinde hesap raporu basılmıyor.

3) Betonarme - çelik birleşimi yok yazılımda. Oldukça hissettiğimiz bir eksiklik.

4) Kolon ayağının doğrudan döşeme üzerine modellenememesi. İlla altına kiriş tanımlamak durumunda kalıyoruz.

5) Hesap raporunda kesitlerin malzeme değerini takip edemiyoruz. İsimlerinin yanına parantez içinde malzeme değeri yazılabilir. Kontrol idareleri sorun çıkarabiliyor.

6) Bazı birleşim hesap raporunda o birleşimin ne birleşimi olduğu yazmıyor. Örneğin kayma birleşimi.

7) Sık kullanılana eklediğimiz birleşimleri silemiyoruz. (Son versiyonda bunu kontrol edemedim, belki düzelmiştir)

8) Çelik elemanlara ayrı ayrı sıcaklık yüklemesi yapılamıyor. Betonarme de bu özellik var.

9) Birleşim çeşitliliği konusunda rakip yazılıma göre eksikler var. Size portal üzerinden görselleri göndermiştim.

10) Dış çapraz çelik yapıların TBDY 2018'e göre kontrolünün yapılmaması. Bu konu için, kullanıcıların bu tipte yapılar yapmadığını, bu konuda istek olmadığı için öncelik sıralamasında yer almadığını söylemiştiniz. Belki bu başlığı takip eden kullanıcılar fikrini söyler.

11) V ve ters V çapraz düzenleri için TBDY 2018 madde 9.7.4 te belirtilen ek koşulların kontrolü.

Yazdığınız bazı maddeler kolay ancak bazı maddelerin değil yakın zamanda önümüzdeki 3-4 yılda bile eklenebileceğini düşünmüyorum. Özellikle genel amaçlı bir çelik yazılımının Eurocode'a göre otomatik rüzgar yüklemesi yapabilmesi çok zor. Ben Idecad'in yerinde olsam kaplamayı gerektiği kadar küçük alanlara bölüp basınç katsayılarını ilgili rüzgarın yönüne göre kullanıcıya tanımlatırdım. Ayrıca betonarme - çelik bağlantı hesabı da oldukça zor bir konu.

Aslında yukarıda yazılanlardan daha kritik konular var. Örneğin değişken kesitlerin analiz ve tasarımda dikkate alınması , Stabilite tasarımı, kar birikmesi, programın çelik modülü hantal çalışıyor bunun optimize edilmesi, makroların daha akıllı hale getirilmesi, çizim optimizasyonu, çizimlere manuel müdahale edilebilmesi.... liste uzar gider.

Özetle çelikle ilgili daha çok yol var.

Yazdığınız bazı maddeler kolay ancak bazı maddelerin değil yakın zamanda önümüzdeki 3-4 yılda bile eklenebileceğini düşünmüyorum. Özellikle genel amaçlı bir çelik yazılımının Eurocode'a göre otomatik rüzgar yüklemesi yapabilmesi çok zor. Ben Idecad'in yerinde olsam kaplamayı gerektiği kadar küçük alanlara bölüp basınç katsayılarını ilgili rüzgarın yönüne göre kullanıcıya tanımlatırdım. Ayrıca betonarme - çelik bağlantı hesabı da oldukça zor bir konu.

Aslında yukarıda yazılanlardan daha kritik konular var. Örneğin değişken kesitlerin analiz ve tasarımda dikkate alınması , Stabilite tasarımı, kar birikmesi, programın çelik modülü hantal çalışıyor bunun optimize edilmesi, makroların daha akıllı hale getirilmesi, çizim optimizasyonu, çizimlere manuel müdahale edilebilmesi.... liste uzar gider.

Özetle çelikle ilgili daha çok yol var.
Betonarme - çelik bağlantıları ilk aşamada konstrüktif olsa bile işe yarar. Çizim ve görselleştirmede işimiz kolaylaşır. Hesaplarını hilti ya da benzeri yazılımla yapıyorum. Ama çelik için tasarlanmış birleşimleri betonarmede kullanmaya çalıştığımızda ya sapıtıyor ya da hiç algılamıyor.

Bahsi geçen istekler geliştirilmesi gereken listesi içinde mevcuttur. Bazıların ar-ge süreci daha uzun sürecektir.
Rüzgar hesabı için genel bir çözüm üretmek yönetmeliğin kendi mantığından dolayı zordur. Test süreci devam etmektedir.

Geri