V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Hareketli Yük azaltması

Merhabalar;
TS 493 Bölüm 13 de belirtilen Hareketli yük azaltmasının nasıl uygulanacağı ile ilgili daha önceden tecrübesi olanlardan yardımlarını bekliyorum.

Takıldığım nokta şu
İlgili kattaki döşemelerin hareketli yüklerini katsayılarla çarpıp mı döşemelere atamalıyım
yoksa kat parametrelerinden HYK katsayısını ilgili katın katsayısı ile mi çarpayım.

Herkese kolay gelsin

hareketli yük katılım katsayısını kat parametreleri diyalogundan vermeniz dogru olandır...
zira kendiniz hesaplayıp (katsayıyla hareketli yükü çarparak) döşemelere atarsanız, kat parametreleri diyalogundaki katsayı oranında atadıgınız yükler tekrar çarpılacaktır...
Ör: Q=200 kg/m2 ; n=0.3 ise nQ=60 kg/m2.... bu yükü döeşeye atarsanız, kat parametrelerindeki katılım katsayısı analize katılarak bu yük değerini 0.3*60=18 kg/m2 olarak hesaplatır.
kat parametrelerinden katılım katsayısını 'n=1' olarak girmeyi ve döşemelerdeki Q değerlerini kendiniz hesaplayıp atamayı düşünebilirsiniz ancak çok tutarlı bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum... Önerim kat parametrelerinden tanımlama yapmanız ve hareketli yüklerinizi oldukları gibi atamanız...
iyi çalışmalar, saygılar...

Merhabalar
Sanırım sorum yanlış anlaşıldı.
Benim bahsettiğim Ts 498 madde 13.
Yani çok katlı yapılarda hareketli yük azaltması.

Yardımlarınızı bekliyorum...

Geri