V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

HAVUZ

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan enginuy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Kendimce bi havuz modelledim. P4 ve P5 perdelerine yaptığım yüklemeyi tam tersi yöne çeviremiyorum, şuan yükleme -y yönünde ben y yönünde yapmak istiyorum. Birde rijit bodrum kat numarası, R katsayısı gibi değerleri ne almalıyım. Ben sistemi çözemedim bi türlü, perdeleri kabuğa çevirince perdeler kurtarıyor fakat o zaman da perdelerdeki yüklemelerim kayboluyor ve yenisini yükleyemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Engin bey merhaba,

Yapı ağacı Görünümünde
Dizayn \ Yapı \ Elemanlar \ E3 ( P04 ) elemanı üzerindeki trapez yükü seçip özelliklerine girin.
Yükü ters yöne çevirebilmek için "Değer 1 :" deki -1.2 Ton u 1.2 tf/m olarak değiştirin.
"Değer 2 :" için ise 0 a yakın bir değer 0.01 tf/m girerek tamam a basın.

aynı işlemi Dizayn \ Yapı \ Elemanlar \ E5 ( P05 ) elemanı içinde yapın.

Projenizdeki Analiz ayarlarında sorun gözükmüyor. Üst rijit bodrum katı numarası 0 almışsınız.

Kullanmakta olduğunuz versiyonda çubuk elemanlara yük aktarımı yapabilmekteyiz. Kabul olarak modellenmiş panellere yük tanımlama yapılamamaktadır.

Merhaba, Yasin bey,
Değer 2 için sıfıra yakın bir değer almak aklıma gelmemişti, demek ondan dolayı olmuyormuş, yardımınız için teşekkür ederim.
Bi de analiz sonucunda perdelerde S.G.Pursantaj ve Hesaplanan As saçma değerler çıkmış olduğundan perdelerdeki hatalar düzelmiyor. Bu anormal sonucun çıkmasının sebebini anlayamadım, büyük ihtimal data girişinde bi hata var ama ne olduğunu çözemedim. Hiç birşekilde o perdelerdeki hataları gideremedim.
Şimdiden herkese teşekkürler...

enginuy":27m72t3p' Alıntı:
Merhaba, Yasin bey,
Değer 2 için sıfıra yakın bir değer almak aklıma gelmemişti, demek ondan dolayı olmuyormuş, yardımınız için teşekkür ederim.
Bi de analiz sonucunda perdelerde S.G.Pursantaj ve Hesaplanan As saçma değerler çıkmış olduğundan perdelerdeki hatalar düzelmiyor. Bu anormal sonucun çıkmasının sebebini anlayamadım, büyük ihtimal data girişinde bi hata var ama ne olduğunu çözemedim. Hiç birşekilde o perdelerdeki hataları gideremedim.
Şimdiden herkese teşekkürler...

Engin bey merhaba

Havuz perdelerine uyguladığınız yükleri, Yapı ağacı görünümünden incelediğimde konik yük olarak tanımlanmış olarak gözüküyor ve konik yük tanımı için gerekli bazı değerler 0 bundan dolayı perdelerdeki değerler tanımsız çıkmış.

Perdelere tanımladığınız bütün yükleri silin ve Perdelere Toprak ve Su yükü için en uygun yükleme tipi olan trapez yükü tanımlayın. Bu şekilde uygun çözüm alabilirsiniz.
Dilerseniz su ve toprak yüklemeleri için,
Yapı ağacı görünümde Analiz \ Statik Analiz \ Statik Doğrusal analiz \ Yükleme durumları üzerinde sağ mouse tuşunu kullanarak yeni yükleme tipi oluşturabilir.
Yapı ağacı görünümde Analiz \ Kombinasyonlar üzerinde sağ mouse tuşunu kullanarak, Oluşturduğunuz yükleme tipi ile bir kombinasyon oluşturarak analizde kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Geri