hazır objeleri program içine atamıyorum

etika1401

Yeni Üye
merhabalar,
sizin verdiginiz tüm hazır objeler linkinden indirdiğim klasördeki objeleri
ideCAD program dosyası içerisine aktaramıyorum.
yönetici izni sağlamalısınız diye uyarı geliyor.
bu objeleri ben nasıl kullanabilirim

Merhabalar,

Öncelikle antivirüs programını kapatıp denemenizi öneriyorum.
Kopyalama yapacağınız klasöre sağ tıklayıp özellikler/güvenlik deyip klasör izinlerini arttırabilirsiniz.
Yine de olmazsa teamviewer'la uzaktan erişimle bağlanıp bakabiliriz.

ideCAD portal'da kütüphanelerin tamamına ulaşabilirsinz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

merhabalar,
mimaride tasarladıgım iki bloklu bir poje var.
bloklar 2. bodrum katta buyuk bir kutle uzerinde ve simetrik.
bloğun biri tümüyle 65 cm yukarda.bir bloğu bitirdim.
bitmiş şekilde simetri yapıp o bloğu olduğu gibi herşeyi ile 65 cm yukarı taşıyabilirmiyim

3B Blok (Export/import) komutlarıyla proje veya proje parçasının 3 boyutlu modeli, obje materyalleri korunarak tek parça halinde 3B blok dosyası olarak kaydedilip mevcut proje içerisinde veya başka bir projenin içerisinde kullanılır.
  • İlk olarak 3B Blok (Export) komutuyla proje veya proje parçasının 3 boyutlu modelinin 3b blok haline getirin.
Aşağıdaki bağlantıda 3B Blok (Export) komutu adımları yer almaktadır.
  • Oluşturduğunuz 3b bloğu 3B Blok (import) komutu ile mevcut projenize veya başka bir proje içerisine import ederek kullanın.
Aşağıdaki bağlantıda 3B Blok (import) komutu adımları yer almaktadır.
  • 3b blok dosyasını import ettikten sonra simetrisini alabilir, obje ayarlarına girerek tek seferde kotunu değiştirebilirsiniz.
İyi çalışmalar dilerim.

zeynep hnm slm,
galiba tam olarak anlatamadım
ben projeden bloğu aktarmak istemiyorum.bir bloğu tümüyle seçip y düzleminde 65 cm yukarı kaydırmak istiyorum.

tesekkürler,

Modelinizi 3b blok haline getirerek tekrar proje içerisine import ettiğinizde kotunu istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. 3b blok haline getirmeden obje kotlarını değiştirerek de yukarı kaydırma işlemini yapabilirsiniz.
Bloğunuzun kotunu değiştirmek için;
  • Perspektif ekranda bütün objelerinizi seçin.
  • Örneğin herhangi bir duvarın üzerine gelip farenin sağ tuşuna tıklayarak özellikler satırına tıklayın.
  • Duvar kotunu değiştirin. (otomatik özelliği aktif değilse duvar yüksekliğini de değiştirin).
  • Tamam butonuna tıklayarak diyaloğu kapattığınızda bütün duvarlarınız değişecektir.
  • Projenizde yer alan bütün diğer objeler (kolon, kiriş, döşeme, mahal, merdiven vb) için bu işlemi tekrar edin.
Bu işlemleri tamamladığınızda bloğunuzun kotu değişmiş olacaktır.

tesekkur ederim.
blok yapıp tasıdım binayı .ama bloğu kaldırıp üzerinde çalışma nasıl yapabilirim

3b blok komutları ile katı modeli blok haline getirerek tek parça halinde kullanabilirsiniz. Modelinizi son haline getirdikten sonra bu işlemi yapmalısınız.
Projede plan düzleminde ve obje bazında çalışmaya devam etmek istiyorsanız 3b blok haline getirmeden obje kotlarını değiştirerek yukarı kaydırma işlemini yapmalısınız.
3b blok haline getirmeden obje kotlarını değiştirerek de yukarı kaydırma işlemini yapabilirsiniz.
Bloğunuzun kotunu değiştirmek için;
  • Perspektif ekranda bütün objelerinizi seçin.
  • Örneğin herhangi bir duvarın üzerine gelip farenin sağ tuşuna tıklayarak özellikler satırına tıklayın.
  • Duvar kotunu değiştirin. (otomatik özelliği aktif değilse duvar yüksekliğini de değiştirin).
  • Tamam butonuna tıklayarak diyaloğu kapattığınızda bütün duvarlarınız değişecektir.
  • Projenizde yer alan bütün diğer objeler (kolon, kiriş, döşeme, mahal, merdiven vb) için bu işlemi tekrar edin.

günaydın,

3b blok yaptıgımız model tekrar çözülmüyor anladığım kadarıyla.
kat kat kot yükseltme yaptım.ama merdiven içi gelen pencerede bir kot hanesi yok.onu nasıl yapabilirim.

tesekkurler....

Geri