V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

ideCAD 6.0010 ile ilgili bazı öneri ve sorular

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan levent
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

levent

Üye
Merhaba;
Öncelikle yeni versiyondan ötürü sizi tebrik ediyorum.
Gördüğüm bazı eksiklikleri sizinle paylaşmak istiyorum, bunların bazıları eksiklikler bazıları benim öğrenmek istediğim noktalar olacak

*Çözümünü yaptığım bir istinat duvarının beton metrajı ile benim elle yaptığım beton metraj hesabı örtüşmüyor. Hata yapmadığım kanısındayın kontrol ederseniz sevinirim.
*Yeni bir açılışında son ayarları kullanarak başlat dediğimde bir önceki projede kullandığım materyalleri göremiyorum.
*Bazen proje tasarımında program kendini kapatıyor, net bir hata mesajı yok bu program kendini sonlandırdı gibi bir mesaj veriyor. Not:Bilgisayarımda donanım ile ilgili bir sorun yok.
*Dwg/Dxf Export Seçenekleri ekranına bir "Varsayılan Olarak Ata" tuşu eklenilse güzel olur.
*Asmolen döşemelerde 4 mt açıklık geçildikten sonra otomatik enine bir diş eklenecekti sanırım henüz yapılmadı.
*Eğik kirişlerin modellendiği gibi çizimi ile ilgili bir gelişme var mı?
*Yapı tasarımı sonrası geometri kontrolü yap dediğimde dış çerçevedeki kirişler için kolon-kiriş birleşim hatası veriyor. Yapıyı 3 boyutlu çerçeve olarak incelediğimde kolon kiriş birleşiminlerinde her hangi bir sorun görünmüyor.
*ideCad5 le çözümünde problem olmayan bir sistemi ideCad6 ile modelleyip çözdüğümde kolonlar kurtarmıyor. Hata mesajı enine donatılarda çıkıyor.

Şimdilik aklıma gelen bunlar zamanla daha ekliyeceğim

iyi çalışmalar

Eğik kirişlerin ve dairesel kirşlerin detaylandırması ile ilgili çalışmamız halen devam ediyor. 6 versiyonu kapsamında tamamlanacak işler arasındadır. Tamamlandığında ve alfa testleri sonuçlandığında otomatik olarak update edilecektir.

Program kırılması ile ilgili problemi daha kolay çozebilmemiz için , bu hatanın çıktığı dosyayı ( Projeyi) bize göndermeniz faydalı olacaktır.
Keza geometri kontrolu ve kurtarmayan kolon problemlerini içeren projeleri gönderirseniz hatayı daha kolay buluruz.

İşbirliğiniz için teşekkürler , iyi çalışmalar .

Saygılarımla
İsmail Hakkı Besler

Merhaba;
Kolonlar ile ilgili sorun çıkan bir projeyi bu mesaja ekledim ayrıca aynı projede Geometri Kontrolü yapıldığında kolon kiriş birleşimlerinde hata buluyor.
Ayrıca;
* Dwg dosyaları import ettiğimde arka plan siyah geliyor. Genel ayarlardan beyaz a çevirmek istediğimde beyaz rengini renk kutusunda bulamıyorum. 61 no lu renk yerine siyah rengi var. Bu sorun başlarda yoktu daha sonra açtığım dosyalarda bu sorunla karşılaştım. Aynı dosyayı farklı dwg ve dxf formatlarında (2000,2007) import ettim ancak sorun devam ediyor.
*Dwg export yaptığımda bazı Fi karakterleri F olarak görüntüleniyor.

Levent bey merhaba,
Gönderdiğiniz projede kolonlarda karşılaşılan uyarı ab uyarısı. Bu uyarı kiriş donatı kenetlenme boyuna ilişkin bir uyarı. TDY Madde 3.4.3.1 kontrolünden dolayı oluşuyor (Bakınız Betonarme/Parametreler/Kiriş parametreleri ). Bu kontrolde kolon içinde kalan kiriş donatı uzunluğu 0.4*Lb yi sağlamadığı için program uyarı veriyor. Örnek projenizde S1 kolonu 25/60 boyutunda. Bu kolona kısa yönden bağlanan K1 kirişindeki en büyük boyuna donatı çapı 14 lük. buna göre a=0.4*Lb=0.4*0.12*(Fyd/fctd)*fi formulünden a nın min uzunluğu 23.52 cm olmak zorunda. Oysa kolonun dar kenarı içinde kalan donatı boyu kolon paspayı çıkarıldığında 22 cm kalıyor. Bu uzunluk ta 0.4*Lb koşulunu sağlamıyor. (Aynı uyarıyı K1 kirişinde de göreceksiniz) Kiriş parametrelerinde TDY Madde 3.4.3.1 kontrolü satırını işareti kaldırıp analiz yaparsanız bu uyarı ortadan kalkacaktır. (K1 kirişindeki sol üst ilaveyi 12 lik çap seçtip tekrar analiz yaptığınızda da bu uyarı kalkar). Bu kontrol Ver 5.511 de yapılmıyordu.
-Programda geometri kontrolü şu an aktif olmadığı için uyarılarla kaşılaşıyorsunuz.
-Dwg import ve export ile ilgili tespitleriniz database imizde kayıtlıdır.
İlginize teşekkür ederiz.

Bu durumda ben 25 cmlik kenardan oturan kirişlerde 14 lük ve 14 den buyuk donatı çapı kullanamayacakmıyım ? Hem yonetmeliğe uyup hem 14 ve ustu donatıyı nasıl kullanacağım. Ben biliyorum ki bunu yapmaya hakkım var. 12 lik donatı kullanmak zorunda değilim ve kolon boyutunu büyütmek zorunda değilim. Bu durumda
Aşağı dogru biraz fazla uzatırım olur biter. Zaten oyle yapıyorum.

Sayın Cassabotanic
Programda böyle bir durumda toplam donatı kenetlenme boyu Lb koşulunu sağlayacak şekilde düzenlenmektedir. Bu diyalogta sadece kullanıcıya bilgi verilmektedir. Ancak yönetmeliğe de uymak istiyorum derseniz a>=0.4/Lb koşulunu sağlamak için ya donatı çapı 12 lik kullanılmalı yada kolon genişliği arttırılmalı.

levent":3132t21p' Alıntı:
Merhaba;
* Dwg dosyaları import ettiğimde arka plan siyah geliyor. Genel ayarlardan beyaz a çevirmek istediğimde beyaz rengini renk kutusunda bulamıyorum. 61 no lu renk yerine siyah rengi var. Bu sorun başlarda yoktu daha sonra açtığım dosyalarda bu sorunla karşılaştım. Aynı dosyayı farklı dwg ve dxf formatlarında (2000,2007) import ettim ancak sorun devam ediyor.

Bu sorunu bende yaşıyorum. Ancak bende siyah yerine bordo oluyor.

Ö Ayrıca DWG import komutu ile bir DWG dosyası import ettiğim zaman 5 versiyonunda olduğu gibi mevcut dosyadaki bütün katmanlar da aktarılıyor. Bir 2B penceresine import edip oradan çalıştığım pencereye kopyalamak yoluyla üstesinden gelebiliyorum, ancak "DWG import ayarları -> katmanları aktar/aktarma" gibi bir seçenek sunulsa daha kolay olucak.

B Normal raporlara girdiğim Firma ve Logo bilgilerini metraj raporunda göremiyorum

Ö İnternet bağlantı seçeneğim olmadığı zaman programı açamıyorum. Buda çok can sıkıcı ve kısıtlayıcı bir durum.

Umut Bey, program çalışmak için internet bağlantısına ihtiyaç duymamaktadır. Ancak açılırken kilit kontrolü için "127.0.0.1" adresine erişmek istemektedir. (Bilgisayarınızın lokal adresidir).
Eğer firewall'unuzdan erişimi iptal ettiyseniz o sebeple çalışmıyor olabilir, ya da benzer bir konfigürasyon problemi olabilir. Teknik servisimizle iletişime geçerseniz bu konuda yardımcı olacaklardır.

umut bey otokette bütün gereksiz katmanlardan kurtulmak için purge komutunu girin. ve çıkan pencerede purge all deyin.

tevekkül":3vq3suco' Alıntı:
umut bey otokette bütün gereksiz katmanlardan kurtulmak için purge komutunu girin. ve çıkan pencerede purge all deyin.

bu komutu autocad'de mi gireceğim?

B İdeCAD ekranlarında sağ tıklayıp "Bu Nedir?" seçtiğim zaman ->

"Bu programın Yardımı, Windows'un eski sürümlerinde kullanılan Windows Yardım biçiminde oluşturulmuştur ve Windows Vista tarafından desteklenmez.
Daha fazla bilgi için Microsoft destek web sitesinde Windows Yardım programının (WinHlp32.exe) artık Windows'da bulunmamasıyla ilgili makaleye bakın."

uyarısı alıyorum.

Umut AKINCI":1gpcpn9q' Alıntı:
B İdeCAD ekranlarında sağ tıklayıp "Bu Nedir?" seçtiğim zaman ->

"Bu programın Yardımı, Windows'un eski sürümlerinde kullanılan Windows Yardım biçiminde oluşturulmuştur ve Windows Vista tarafından desteklenmez.
Daha fazla bilgi için Microsoft destek web sitesinde Windows Yardım programının (WinHlp32.exe) artık Windows'da bulunmamasıyla ilgili makaleye bakın."

uyarısı alıyorum.

Aşağıdaki linkten, Microsoftun download sayfasındaki WinHlp32.exe programını indirip kurarsanız. sağ tuş menüsü yardımlarını kullanabilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Umut AKINCI":2z6r4pc0' Alıntı:
B Normal raporlara girdiğim Firma ve Logo bilgilerini metraj raporunda göremiyorum

Seçmeli rapor diyaloğundan eklediğiniz Firma logosu Metraj raporunda şuan gözükmüyor.

Metraj raporu aldıktan sonra, Değiştir menüsündeki Firma logosu ekle komutunu kullanarak bir resim dosyası seçin,
Bu resim Metraj raporuna firma logosu olarak eklenecektir.

Program kütüphanesinden bir Merdiven seçtim.
Hesap akslarını attım. (Program hesap akslarını oluştururken merdiven boşluğunu algılayamıyor)

Analiz ettirdim

Çizimlerde sorun oluştu

24dop5x.png

YasinTezel":3no9v37r' Alıntı:
Umut AKINCI":3no9v37r' Alıntı:

Seçmeli rapor diyaloğundan eklediğiniz Firma logosu Metraj raporunda şuan gözükmüyor.

Metraj raporu aldıktan sonra, Değiştir menüsündeki Firma logosu ekle komutunu kullanarak bir resim dosyası seçin,
Bu resim Metraj raporuna firma logosu olarak eklenecektir.

Peki diğer boş bölümleri nasıl doldurabilirim ? (Ör: Firma, Yapan ve Proje İsmi ...)

Umut AKINCI":38jsv9ll' Alıntı:
Program kütüphanesinden bir Merdiven seçtim.
Hesap akslarını attım. (Program hesap akslarını oluştururken merdiven boşluğunu algılayamıyor)
Analiz ettirdim
Çizimlerde sorun oluştu

Umut Bey şu an için düz kollu merdivenlerde donatı çizimleri verilmektedir.
Döner merdivenler ve kısmen döner merdivenlere ilişkin donatı çizimleri, ilerleyen dönemlerde programa eklenicektir.

oncelikle 6 versiyonu gercekten cok guzel olmuş, kalıp planı oto. duzenleme ve raporların tablolastırılması on bilgiler verilmesi cok iyi dusunulmus.
Benim de programla ilgili bir kaç önerim olacak,
1) Bu nedir komutları hala 5.511'inkiyle aynı gibi geldi bana, ozellikle dosemede sehim hesabı gibi eklenen yeni ozelliklerle beraber yeni hata çeşitleri de gelmiş. Bunların bu nedir kısmında açıklanması bence gayet hoş olur.
2) Merdiven detayı hala çok sınırlı, ama okudugum kadarıyla gelecek update'lerde donel merdivenler içinde nizami alınabilecekmiş bu çok guzel olur.
3)pushover analiz yapılamıyor gibi geldi bana, veya 5.511'e gore degisiklik mi yaptınız?
4) İşletim Sİstemi Vista ve arada crash alıyorum, bazen sag altta bu program için Dep açıldı uyarısı geliyor ve Dep'i ide6 için kaldıramıyorum,
Emeginizden ve Çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum,

Bir kaç şey daha sormak istiyorum,
1) Artık çelik çubuk tanımlayamayacakmıyız, çünkü gördüğüm kadarıyla çelik çubuk çizilemiyor.
2) İde 6'da ide 5.511'le yapılmış bir projeyi açtığımda (geometri hatasız) aşırı fazla geometri kontrolunde hata alınıyor.
3) Sehim ve döşeme yükseklik kontrolünüz çok güzel olmuş, Raporlar gerçekten kusursuz :)
4) Push over analizin acilen yeniden aktif olmasını istiyorum çok gerekli bir özellik çünkü
iyi çalışmalar

Sn Siromar;
Yakında bize yansıyan kırılmaları düzelten bir güncelleme yayınlayacağız. Sizin de karşılaştığınız spesifik kırılmalar varsa teknik servisimize bildirmeniz iyi olur.
v5'teki gibi çelik çubuk objesi 6'da şu an yok, ancak daha kapsamlı bir çelik modülü yakında gelecek. Pushover analiz de yeni analiz altyapısına uyumlu olmak üzere şu an geliştiriliyor. İleride güncelleme yoluyla size sunulacak.

Genellikle program icinde kırılma olmadı ama program ilk acılısında surekli kendini kapaıyor, daha ilk cift tıklayısımda acıldıgı olmadı, sag altta dep'in kapattıgını soyluyor, isletim sistemim vista

Bu, sizin sisteminize özel bir kırılma olabilir. Teknik servisimizi ararsanız yardımcı olurlar bu konuda.

Geri