V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

ideCAD 'de Güçlendirme

uğur oflaz

Yeni Üye
ARKADAŞLAR,
bilindiği üzere ülkemiz bir deprem ülkesi.dolayısıyla halen ve gelecekte inşaat mühendislerinin en çok uğraşacakları ve popüler olacak olan konu güçlendirme konusu olacaktır
Burada ben tamamen iyi niyetli olarak programcı arkadaşlarada yol göstermek amacı ile İDE CAD DE GÜÇLENDİRME başlığı altında bir bölüm açtım.bu bölümde güçlendireme ile ilgili sıkıntılarımızı paylaşalım istedim.aslında ben programcıların yerinde olsam sadece güçlendirme için ayrı bağımsız bir program çıkarırdım aslıda öyle olması gerekir.

şimdi idda ediyorum ide cad programı ile uygulanabilir bir güçlendirme projesi yapmak mümkün müdür?.hele şimdi yönetmeli,k gereği yapılması gereken kolon kiriş birleşim kesme güvenliği kontrolü sonuçlarıda gevek eleman listesine eklenmiş ki doğrusuda budur.

simavda bulunan ve pamukkale üniversitesince incelenerek güçlendirilebilir raporu verilen basit 5 katlı ülkemiz yapı stoğunun ortak özelliklerine sahip bir binanın mevcut durumu ektedir.
uygulanabilir bir güçlendirme hesabı yapabilecek miyiz. hep beraber değerlendirelim.
selamlarımla,
uğur oflaz

Ekli dosyalar

Re: İDE CAD DE GÜÇLENDİRME

Biz 30 yıllık proje tasarım ofisi olarak hiç güçlendirme projesi yapmadık. Yapmayı da düşünmüyoruz. Bu yüzden bizim güçlendirme ihtiyacımız yok. Güçlendirme yapan çocuklar burada görüş belirtirlerse bilgilenmiş oluruz.

cassabotanic":aoctiruv' Alıntı:
Biz 30 yıllık proje tasarım ofisi olarak hiç güçlendirme projesi yapmadık. Yapmayı da düşünmüyoruz. Bu yüzden bizim güçlendirme ihtiyacımız yok. Güçlendirme yapan çocuklar burada görüş belirtirlerse bilgilenmiş oluruz.
çocuklar derken ne manada?

yapı güçlendirme ve perf. analizi işinde en etkin ayak, mevcut yapının tam olarak özelliklerinin tespiti çalışması. bu nokta o kadar hataya açık ki , burada yapacağımız hatalar "hangi proğram ile ne hesabı" yaptığımızı gölgede bırakır. türkiyede faal olan her üç yazılım firmasının da güçlendirme ile ilgili çalışmaları var. güçlendirmenin yönetmeliği de var. yapı hasarı ve güçlendirme üzerine yıllardır çalışan bilim adamları ve mühendislik büroları da var. sonuçta; güçlendirme olgusu bir gerçek olarak önümüzde. özetle diyorum ki; yazılımların performansından çok mühendislerin bilgi toplama işlemi önemlidir. tespit tespit tespit....gerisi artık tdy 2007 bölüm 7....

Geri