V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

idecadde subasman perdesi

tanımlayamazsınız cunkı ıde de saubasman perdesı dıye bişe yok. yonetmelıktede boyle bı tanım yok cunkı. yonetmelık bu acıdan eksık. ancak bu konuda manuel de olsa perdelerı tanımlayabılmelıyız. bazen r secımınde bu konudn dolayı sorun cıkıyor. 8 olan r yı 7 ye ındırıp gereksız yere sıstemi fazladan rıjıtlestırmıs oluyoruz.

Subasman perdeleri hem yapı davranışına katkısı hem de betonarme donatılandırma açısından bodrum çevre perdelerinin yuksekliği daha az olanı cinsindendir.
Bu nedenle shell elemanlar olarak tanımlanıp sisteme dahil edilmelidir. ideCAD de subasman perdelerini shell elemanlar olarak sisteminize dahil edebilirsiniz. Bu perdeler girildiği kotta yapıyı rijitleştirirler deplasmanı azaltırlar. Yukseklikleri de normal kat yüksekliklerinden daha az olduğu için rijitleştirici etkileri belirginleşir. Ayrıca temel sistemini de rahatlatırlar.

Kısacasi ideCAD de subasman perdelerini tanımlamak gayet kolaydır ve mümkündür. Deprem yönetmeliği açısından bakarsak yönetmelik de subasman perdelerine normal perdelerden farklı bir statü vermemiştir. Yani bu perdeleri gireyim ama taşıyıcı sistem davranış katsayım hala 8 olsun gibi bir icazet yönetmelikte yoktur olmamalıdır da.

syn cassabotanıc.

ewt bodrumda girdigin perdeler subasman perdesıdır ve sıstem bunu bu sekılde algılar, ancak bunu su basman perdesı dıye gıremezsın. normal shell olarak tanımlarsın ve ide bunu tanımladıgın rijit kata kadar boyle algılar. ancak fijit katın uzerındekı katta örnegin yapının sadece bir kenarına daha subasman perdesi atman gerekti. sistem bunu normal butun katlarda devam eden perde gibi algıladıgı ıcın r 8 olan bır sıstemde program r yı ındır dıyor. r yıde bosver o tek sıra su basman perdelerını alfa hesabına katıyor. bu yanlıs bişe. bu sebepten dolayı anladıgım kadarıyla erman bey subasman perdesı adı altındda ayrı bı tanımlama seklı varmı dıye sordu. ki bu sıstemın dogru analız edılmesı ıcınde olmalıdırda.

Yetkili arkadaşlardan subasman perdesi ile ilgili bir açıklama istiyoruz. Eğer idecadde subasman perdesi tanımlanabiliyorsa bunu bir örnek ile verebilirler mi? Ayrıca bu idede shell eleman sözüdür geziyor ortalıkta. Ben ideyi o kadar karıştırdım bulamadım.Bu konuyuda açığa kavuşturabilir miyiz? Bazı arkadaşlar ide yığmayıda çözüyor dedi. Ben bunu da bulamadım.O kadar sene ide kullanıyorum daha rastgelmedim.

Saygılarımla...

Merhaba
İdecadde shell eleman diye bahsedilen panel elemanı ile yerleştirilen perdelerdir. Kabuk olarak tanınlanan Perdeler Sap 2000 de shell eleman diye tanımlandığından sanırım aynı alışkanlıkla buradada shell eleman diye bahsediliyor. Tabi panel komutu ile yerleştirilen eleman iki türlü yerleştirilebilir. Panel elemanın ayarlarında kabuk olarak tanımla işaretli değilse çubuk eleman olarak yapıya yerleştirilir. Perdeyi 3b çercevede çubuk olarak görürsünüz. Bu özellik işaretli ise finite elemanlara bölünmüş kabuk olarak (shell) yerleşir ve 3b de bunu görürsünüz.
Burada su basman perdesi konusundaki tartışmayı bir süredir izliyorum. Arkadaşlar yönetmelikte su basman perdesi diye bir kavram yoktur. Pratikte su basman perdesi olarak bodrum katı seviyesindeki perdeler adlandırılır. Bu perdeleri idede tanımlayabilirsiniz. Deprem hesabında ani rijitlik farklılığına yol açtığından yine yönetmeliğin öngördüğü şekilde bu katlar rijit kat olarak tanımlanabilir. Yine bazı yapılarda bu perdeler bodrum katının üzerinde de devam edebilir yada bodrum katı bir kattan fazla da olabilir. Bir farklı durumda adı bodrum olup da çevresinde perde bulunmayabilir. Hangi katın rijit kat olarak tanımlanacağını mühendis yorumlayacaktır.
Yığma yapının shell ile çözülmeye çalışılması bence şu aşamada doğru değil çünkü yığma yapıların yönetmelikte çok farklı kontrolleri vardır ve idestatik şu anda bu kontrolleri yapmıyor çünkü proğram betonarme yapılar için yazılmıştır.
Suat Yıldırım

Açıklamalarınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Bodrum seviyesinde subasman perdelerini tanımlayabilirsiniz demişsiniz. İşte sorun burda. Eğer İdede atıyorum 90 cm yükseliğinde bir bodrum kat tanımlayarak perde dönerseniz size sonuç veriyor. Fakat bu kata zemin kattaki kolonların aynısını yaparsanız kesme kuvvetinde sıkıntı veriyor ki bu normal bir durum. Bunun başak bir yolu var mıdır? Uygulamada proje paftasına subasman detay olarak yerleştiriliyor ve '' h yerinde '' ibaresi ekleniyor. Bu gayet normal bir durum.Ama sizin idede yaptığınız proje bana göre uygunsuz ve eksik metraj veriyor.

Erman Bey burada siz bodrum katı olmayan zemin katta temel yerleştirilmiş ve su basmanı yükseltme amaçlı perdelerden bahsediyorsunuz sanırım. Benim bahsettiğim bodrum çevresi perdeleri. Ben olaya metraj açısından bakmıyorum. Bu perdeleri yerleştirirken yapı davranışını doğru modelliyormu o açıdan bakıyorum. Bahsettiğiniz su basman perdelerini kat yüksekliği ile oynamadan kolon yüksekliklerine - kot vererek yerleştirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum. Su basman perdesi için ayrı kat tanımlamak analizde yanlış sonuçlara yol açabilir.
Suat Yıldırım

Subasman perdesi için en doğru yaklaşım , panelleri kabuk olarak modelleyip kot vererek girmektir. Bu panellerin alfa i hasabında ve r katsayısı tayininde etkin olup olmamaları insiyatif meselesidir ve deprem yönetmeliğinde ayrıca belirtilmemiştir. ideYAPI ' ya bu tür subasman perdelerinin alfa i ve r katsayısı seçimine girip girmesinin opsiyonel olması konusunda görüş bildirmiştim. Ana güncellemede dikkate alırlar sanıyorum.

idecadde eğer siz subasman perdesi tanımlamadan kolonlara kot vererek işi çözerseniz uygulamaya uygulanması zor olmakta. Kolon sarılma bölgeleri subasman içerisinde bitmektedir. Biz uygulamada subasman içerisinde sıklaştırma ve subasmanın hemen üzerinde sıklaştırma yapıyoruz. Bu nedenle siz kolonlara kot verdiğiniz zaman sistem subasmanı bilmediği için sıklaştırmayı normal atıyor. Eğer zemin kata da atıyorum 1 m lik perde yerleştirirseniz donatıyı piyasa şartlarına uygun veriyor ama bu sefer r katsayısını 7 olarak girmenizi istiyor.

Subasman perdesi içerisinde kalan kolon diğer istikamette sıklaştırmaya ihtiyaç duyar. Siz de benim gibi ideYAPIya cizime , metraja ve r katsayısına yönelik isteklerinizi bildirin. Benim size anlatmaya çalıştığım subasman perdesinin en doğru nasıl modelleneceği ile ilgili. Manuel olarak ETABS VEYA SAP2000 İLE MODELLİYOR OLSANIZ benim size onerdiğim şekilde modellersiniz.

Katılıyorum benim önerim de zaten aynı idi. Metraj ve sıklaştırmalara manuel olarak müdahale edebilirsiniz önemli olan modellemenin yapı davranışına uygun olması.

Su basman perdelerinin direkt kolonlarla entegreli çalıştırılması kanımca doğru bir çözüm olmaz.100 cm ya da kısaca kat yüksekliği boyunca devam etmeyen perdeler sistemde zaten kısa kolon davranışını tetiklemektedir.Biz projelerimizde normal olarak zaten su basman perdelerini 5 veya 10 cm derz ile tamamen sistemden koparıyoruz. sistemle entergreli kolona yapıştırılmış projelere zaten İMO da görevli raportorler de onay vermemektedir ve sistemden koparılmasını tavsiye etmektedirler.sadece toprakveya dolgu doldurlmasına yarayan bu perdelerin hesaplara dahil edilmesi hatalı sonuçlar verebilir.metraj konusunda da daha önce hazırlanacak excel ile birim boy için toplam metraj çıkarılabilir.

selamlar

Subasman perdelerinin hesaba dahil edilmemesi asıl hatalı sonuçlara neden olur. Subasman perdesinden sonra zemin kat normal kotunda devam etmektedir.
Eğer subasman perdelerini sisteme girmezseniz zemin katı fazladan 1 - 1.5 metre daha yuksek gireceksiniz , veya zemin katı subasman ustunden başlatacaksınız.
iki secenek de doğru model değildir.

Eğer subasman perdelerini kolonlara 5 - 10 cm derzli inşaa ederseniz bu dedikleriniz geçerlidir. Bu durumda zemin kat tavani , fazladan büyüyen zemin kat tavan kotu yüzünden gereksiz deplasman yapacaktır. Fazladan yatay yuk alacak kolonlar greksiz zorlanacaktır. Usulune uygun tasarlanmış ve inşa edilmiş subasman perdeleri hem sistemi rahatlatır hem de böylece yapınızı davranışına uygun modellemiş olursunuz.

cassabotanic":2wqruypt' Alıntı:
Subasman perdelerinin hesaba dahil edilmemesi asıl hatalı sonuçlara neden olur. Subasman perdesinden sonra zemin kat normal kotunda devam etmektedir.
Eğer subasman perdelerini sisteme girmezseniz zemin katı fazladan 1 - 1.5 metre daha yuksek gireceksiniz , veya zemin katı subasman ustunden başlatacaksınız.
iki secenek de doğru model değildir.

Eğer subasman perdelerini kolonlara 5 - 10 cm derzli inşaa ederseniz bu dedikleriniz geçerlidir. Bu durumda zemin kat tavani , fazladan büyüyen zemin kat tavan kotu yüzünden gereksiz deplasman yapacaktır. Fazladan yatay yuk alacak kolonlar greksiz zorlanacaktır. Usulune uygun tasarlanmış ve inşa edilmiş subasman perdeleri hem sistemi rahatlatır hem de böylece yapınızı davranışına uygun modellemiş olursunuz.

Sayın cassabotanic'in söylediklrine katılıyorum..

Doğru usul önemli,doğru subasman usulunü örnek çizimle gösterebilirmiyiz..

Merhaba,
Bu konuyla ilgili bir done bulamadım.Herhangi bir gelişme varmı? Ben -60 kotunda bodrum perdesi tanımlayıp, su basman perdesi olarak tanımladım. Bu seferde bodrum katın rijit olmadığının hatasını veriyor? Sizce nasıl bir yol izlenmeli?

ssesli":38q168ec' Alıntı:
Merhaba,
Bu konuyla ilgili bir done bulamadım.Herhangi bir gelişme varmı? Ben -60 kotunda bodrum perdesi tanımlayıp, su basman perdesi olarak tanımladım. Bu seferde bodrum katın rijit olmadığının hatasını veriyor? Sizce nasıl bir yol izlenmeli?

Merhaba,

Bodrum katın rijit olmadığına ilişkin bir hata mesajı programda yok ... En iyisi projenizi ekleyin... Yapmak istediğiniz veri girişi ile ilgili sorunuza projenizde bakalım...

Geri